Moderní-Dějiny.cz

Počátek století a první světová válka

Rozhodování ve velké válce

Aktualizováno: 20.2.2017 08:35 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Rozhodování ve velké válce

Výběr textů ke studiu a interpretaci, nabízející různé pohledy na první světovou válku a vznik československých legií očima těch, kteří bojovali. Tento komplet materiálů byl připraven jako doplněk ke studii a pracovnímu listu do publikace Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století.

Karel Hansa: Hrůzy východu

Aktualizováno: 31.12.2014 06:39 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Karel Hansa: Hrůzy východu

Češi měli ve 20. letech 20. století svědectví o arménské genocidě z první ruky. O arménských osudech se českou veřejnost snažil informovat cestovatel Karel Hansa. Tragédii podrobně vylíčil ve svém cestopisu Hrůzy východu, který vyšel v roce 1923. Popsal v něm dozvuky masakrů a shromáždil řadu očitých svědectví. Zatímco u nás je autorem té...

Rozcestník: Počátek století a první světová válka

Aktualizováno: 23.12.2014 21:03 | Rubrika: Moderní dějiny do škol, Počátek století a první světová válka
Rozcestník: Počátek století a první světová válka

Nabízíme Vám seznam zajímavých odkazů, jejichž tematickým průsečíkem je počátek století a I. světová válka. Jde o výběr toho nejlepšího, na co můžete na internetu narazit.

Bída židovských ghett a realita lazaretních vlaků ve vzpomínce Stefana Zweiga

Aktualizováno: 5.8.2014 07:19 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Bída židovských ghett a realita lazaretních vlaků ve vzpomínce Stefana Zweiga

Přečtěte si ukázku z knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor popisuje, jak na obsazeném rakouském území v roce 1915 shromažďoval pro válečný archiv ruské proklamace a vyhlášky. Mohl tak zblízka pozorovat bědné životní podmínky v ghettech haličských Židů nebo otřesné prostředí lazaretních vlaků.

Památce Zborova (1927)

Aktualizováno: 19.7.2014 06:29 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Památce Zborova (1927)

Nabízíme vám kvalitní digitální kopii knihy Památce Zborova z roku 1927. Obsahuje historickou úvahu profesora Františka Syřiště: Zborov - Tarnopol a báseň Rudolfa Medka: Zborov. Publikace byla vydána péčí Památníku odboje u příležitosti desetiletého výročí slavné bitvy.

Pohlednice z I. světové války (1914)

Pohlednice z I. světové války (1914)

Nabízíme vám kvalitní digitální kopie pohlednic z I. světové války. Většina z nich je německého původu ze série "Kriegskarte". Pocházejí ze srpna roku 1914. Pouze jedna je česká. Pochází z roku 1917 a zobrazuje hroby padlých československých legionářů u Zborova.  

Návrat československých legií ze Sibiře do vlasti

Aktualizováno: 23.3.2014 07:43 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Návrat československých legií ze Sibiře do vlasti

Přečtěte zi zajímavý text z roku 1921, v němž archivář František Šteidler, který v té době vedl Legionářský archiv Památníku odboje v Praze, popisuje anabázi československých legií ze sibiřské magistrály do Vladivostoku, loděmi kolem Japonska, Číny, Singapuru, Ceylonu, Indie, Persie, Mezopotámie, Egypta do USA.

V. I. Lenin - Dubnové teze (1917)

Aktualizováno: 12.3.2014 13:53 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
V. I. Lenin -  Dubnové teze (1917)

Vladimír Iljič Lenin se vrátil ze švýcarské emigrace do Ruska v dubnu 1917. Po příjezdu vystoupil v Petrohradě na celoruské poradě sovětů dělnických a vojenských zástupců s referátem o politických úkolech v blížících se revolučních dobách. Shrnutí jeho slov bylo uveřejněno a je známé pod názvem dubnové teze.

Program ruské prozatímní vlády z 3. března 1917

Aktualizováno: 20.1.2014 16:39 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Program ruské prozatímní vlády z 3. března 1917

Politický program ruské prozatímní vlády, která přechodně řídila Rusko v dramatickém roce1917, od odstoupení monarchy Mikuláše II. na jaře v důsledku proticarských revolučních událostí až do podzimní revoluce vedené právě proti její autoritě Leninem a ruskými bolševiky..

Václav Vacek - Na pražském sjezdu bolševiků (1912)

Aktualizováno: 8.1.2014 09:08 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Václav Vacek - Na pražském sjezdu bolševiků (1912)

Vzpomínka Václava Vacka na Vladimíra Iljiče Lenina z doby pražské ilegální konference ruské sociálně-demokratické strany v roce 1912 - digitální kopie celé stati z brožury "Hovořili s Leninem" vydané Knihovnou Rudého práva v roce 1950.

Edice pramenů: Češi na frontách I. světové války

Aktualizováno: 30.12.2013 07:26 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Edice pramenů: Češi na frontách I. světové války

Předkládaný soubor pramenů nabízí písemné vzpomínky přímých účastníků I. světové války. Edice dokumentů byla původně připravena odbornými pracovníky Vojenského historického archivu v Praze pro „Ročenku Vojenského historického archivu 2010“.  Editoři charakterizovali svůj publikační záměr jako snahu prezentovat veřejnosti alespoň malý vzor...

Legionářský pohled na světovou válku a vlastní podíl na vzniku republiky

Aktualizováno: 6.1.2014 06:22 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Legionářský pohled na světovou válku a vlastní podíl na vzniku republiky

Zajímavá pasáž z úvodního textu publikace "Památník manifestačního sjezdu legionářů v Praze 1924", v níž se v oslavném duchu, příznačném pro zakladatelská léta ČSR, líčí cesta Čechů a Slováků k národní samostatnosti včetně podílu legií na ní.

Nabídková tiskovina rakousko-uherského ministerstva vnitra z období I. světové války

Aktualizováno: 16.12.2013 21:50 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Nabídková tiskovina rakousko-uherského ministerstva vnitra z období I. světové války

Prohlédněte si zajímavý digitalizovaný dokument z období I. světové války, jehož cílem bylo pomocí darů a nákupu památečních předmětů přispět potřebným - povolaným do zbraně, vdovám a sirotkům po palých či nezaměstnaným. Tiskovinu vydal v češtině Válečný pomocný úřad rakousko-uherského ministerstva vnitra.

Ruské revoluce roku 1917 v normalizační učebnici dějepisu

Aktualizováno: 20.12.2013 12:43 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Ruské revoluce roku 1917 v normalizační učebnici dějepisu

Zajímá vás, co se o ruských revolucích učlio v období normalizace? Nahlédněte do druhého dílu učebnice dějepisu pro žáky sedmých tříd základních škol z roku 1982. Digitální kopie nabízejí ukázku tehdejšího výkladu zásadní události ruských i světových moderních dějin a nabízejí možnost jedninečného srovnání s texty současných učebnic dějep...

První hodiny války (1914)

Aktualizováno: 29.10.2013 20:23 | Rubrika: Počátek století a první světová válka, Prameny
První hodiny války (1914)

V tomto textu najdete ukázku z vynikající knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor v textu líčí události dramatického léta roku 1914: „klid před bouří“, atentát na následníka trůnu a nespoutané válečnické nadšení davů provázející vyhlášení války Srbsku.

Válka na Itálii: zápisky vojáka Rakousko- uherské armády Bohuslava Hály

Válka na Itálii: zápisky vojáka Rakousko- uherské armády Bohuslava Hály

Balíček materiálů, který je zde předkládán, nabízí několik pohledů na italské bojiště za časů I. světové války. Žáci a vyučující mají možnost prostudovat zápisky vojáka Rakousko- uherské armády Bohuslava Hály, podívat se na fotografie, které souvisí s popisovanými událostmi a využít netradičního pracovního listu, který je provázán s písní...

Válečný deník rakousko-uherského vojáka z roku 1914

Aktualizováno: 13.2.2016 17:59 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Válečný deník rakousko-uherského vojáka z roku 1914

Text pochází z deníku vojína 2. setniny 29. zeměbraneckého pluku. Vojáci řečeného pluku byli rekrutováni především z okresů České Budějovice a Písek. Úryvky zachycují období od července 1914 do konce řečeného roku.

Lidová tvořivost českých vojáků rakousko-uherské armády v Bosně

Aktualizováno: 13.2.2016 17:57 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Lidová tvořivost českých vojáků rakousko-uherské armády v Bosně

Dva texty pocházejí ze zápisníku vojína 54. pěšího pluku, který pocházel z Olomoucka a v letech 1906–1909 sloužil v bosenském městě Plevlje (Pljevlja, dnes součást Černé Hory). Zápisky názorně ilustrují pocity a dojmy mnoha řadových vojáků tehdejší doby.

Mým národům (28. 7. 1914)

Aktualizováno: 25.6.2013 10:47 | Rubrika: Počátek století a první světová válka, Prameny
Mým národům (28. 7. 1914)

Text slavného manifestu "Mým národům" vydaný císařem Františkem Josefem I. 28. července 1914. V provolání císař zdůvodňuje důvody vyhlášení války Srbsku.

Židovská otázka - antisemitský pamflet mladočecha Březnovského

Aktualizováno: 30.9.2013 18:18 | Rubrika: Prameny, Počátek století a první světová válka
Židovská otázka  - antisemitský pamflet mladočecha Březnovského

Nabízíme Vám kvalitní digitalizovanou kopii nenávistného antisemitského pamfletu poslance zemského sněmu za Národní stranu svobodomyslnou Václava Březnovského, kterou vydal v roce 1907. Jde o Březnovského překlad ruského originálu, jehož autorem je jistý S. Rossov.

_Spolupráce

Przystanek HistoriaÚstav pro soudobé dějinyUSC Shoah FoundationCzeskie Centrum WarszawaKantorsAudiovizuální tvorba FPF SLUMuzeum romské kulturyPaměť národaÚSTRTotalita.czCentrum současného umění DOXInstytut Pamięci NarodowejDcery 50. letYad VashemVojenský historický ústavŽidovské muzeum v PrazeKatedra historie FF OUHuszadik SzázadLibri prohibitiInstitut Terezínské iniciativyFakulta sociálních studií MUNenápadní hrdinovia Čs. dokumentační střediskoBarrister & PrincipalCollegium BohemicumAntikomplexPolský institut v PrazeDokumentačné str. holokaustuCentrum orální historieCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyDidaktis
Více...

_Nejnovější články

22.9.

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...
6.9.

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu před...
5.2.

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma le...
17.1.

Přihlaste se do literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín v roce 2023

Památník Terezín vyhlašuje na rok 2023 XXIX. ročník literární a XXVII. ročník výtvarné soutěže Memoriálu Hany ...
20.12.

Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorb...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
1.10.

Dopisy Dr. Milady Horákové z pankrácké cely smrti

JUDr. Milada Horáková se stala obětí justiční vraždy jako členka demokratické opozice proti režimu komunistick...
5.8.

Norimberské zákony z roku 1935

Norimberské zákony (něm. Nürnberger Gesetze) je souhrnné označení pro německé rasistické zákony, slavnostně vy...
1.6.

Mým národům (28. 7. 1914)

Text slavného manifestu "Mým národům" vydaný císařem Františkem Josefem I. 28. července 1914. V provolání císa...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT