Počátek století a první světová válka
Rozhodování ve velké válce
Výběr textů ke studiu a interpretaci, nabízející různé pohledy na první světovou válku a vznik československých legií očima těch, kteří bojovali. Tento komplet materiálů byl připraven jako doplněk ke studii a pracovnímu listu do publikace Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století.
Karel Hansa: Hrůzy východu
Češi měli ve 20. letech 20. století svědectví o arménské genocidě z první ruky. O arménských osudech se českou veřejnost snažil informovat cestovatel Karel Hansa. Tragédii podrobně vylíčil ve svém cestopisu Hrůzy východu, který vyšel v roce 1923. Popsal v něm dozvuky masakrů a shromáždil řadu očitých svědectví. Zatímco u nás je autorem té...
Rozcestník: Počátek století a první světová válka
Nabízíme Vám seznam zajímavých odkazů, jejichž tematickým průsečíkem je počátek století a I. světová válka. Jde o výběr toho nejlepšího, na co můžete na internetu narazit.
Bída židovských ghett a realita lazaretních vlaků ve vzpomínce Stefana Zweiga
Přečtěte si ukázku z knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor popisuje, jak na obsazeném rakouském území v roce 1915 shromažďoval pro válečný archiv ruské proklamace a vyhlášky. Mohl tak zblízka pozorovat bědné životní podmínky v ghettech haličských Židů nebo otřesné prostředí lazaretních vlaků.
Památce Zborova (1927)
Nabízíme vám kvalitní digitální kopii knihy Památce Zborova z roku 1927. Obsahuje historickou úvahu profesora Františka Syřiště: Zborov - Tarnopol a báseň Rudolfa Medka: Zborov. Publikace byla vydána péčí Památníku odboje u příležitosti desetiletého výročí slavné bitvy.
Pohlednice z I. světové války (1914)
Nabízíme vám kvalitní digitální kopie pohlednic z I. světové války. Většina z nich je německého původu ze série "Kriegskarte". Pocházejí ze srpna roku 1914. Pouze jedna je česká. Pochází z roku 1917 a zobrazuje hroby padlých československých legionářů u Zborova.
Návrat československých legií ze Sibiře do vlasti
Přečtěte zi zajímavý text z roku 1921, v němž archivář František Šteidler, který v té době vedl Legionářský archiv Památníku odboje v Praze, popisuje anabázi československých legií ze sibiřské magistrály do Vladivostoku, loděmi kolem Japonska, Číny, Singapuru, Ceylonu, Indie, Persie, Mezopotámie, Egypta do USA.
V. I. Lenin - Dubnové teze (1917)
Vladimír Iljič Lenin se vrátil ze švýcarské emigrace do Ruska v dubnu 1917. Po příjezdu vystoupil v Petrohradě na celoruské poradě sovětů dělnických a vojenských zástupců s referátem o politických úkolech v blížících se revolučních dobách. Shrnutí jeho slov bylo uveřejněno a je známé pod názvem dubnové teze.
Program ruské prozatímní vlády z 3. března 1917
Politický program ruské prozatímní vlády, která přechodně řídila Rusko v dramatickém roce1917, od odstoupení monarchy Mikuláše II. na jaře v důsledku proticarských revolučních událostí až do podzimní revoluce vedené právě proti její autoritě Leninem a ruskými bolševiky..
Václav Vacek - Na pražském sjezdu bolševiků (1912)
Vzpomínka Václava Vacka na Vladimíra Iljiče Lenina z doby pražské ilegální konference ruské sociálně-demokratické strany v roce 1912 - digitální kopie celé stati z brožury "Hovořili s Leninem" vydané Knihovnou Rudého práva v roce 1950.
Edice pramenů: Češi na frontách I. světové války
Předkládaný soubor pramenů nabízí písemné vzpomínky přímých účastníků I. světové války. Edice dokumentů byla původně připravena odbornými pracovníky Vojenského historického archivu v Praze pro „Ročenku Vojenského historického archivu 2010“. Editoři charakterizovali svůj publikační záměr jako snahu prezentovat veřejnosti alespoň malý vzor...
Legionářský pohled na světovou válku a vlastní podíl na vzniku republiky
Zajímavá pasáž z úvodního textu publikace "Památník manifestačního sjezdu legionářů v Praze 1924", v níž se v oslavném duchu, příznačném pro zakladatelská léta ČSR, líčí cesta Čechů a Slováků k národní samostatnosti včetně podílu legií na ní.
Nabídková tiskovina rakousko-uherského ministerstva vnitra z období I. světové války
Prohlédněte si zajímavý digitalizovaný dokument z období I. světové války, jehož cílem bylo pomocí darů a nákupu památečních předmětů přispět potřebným - povolaným do zbraně, vdovám a sirotkům po palých či nezaměstnaným. Tiskovinu vydal v češtině Válečný pomocný úřad rakousko-uherského ministerstva vnitra.
Ruské revoluce roku 1917 v normalizační učebnici dějepisu
Zajímá vás, co se o ruských revolucích učlio v období normalizace? Nahlédněte do druhého dílu učebnice dějepisu pro žáky sedmých tříd základních škol z roku 1982. Digitální kopie nabízejí ukázku tehdejšího výkladu zásadní události ruských i světových moderních dějin a nabízejí možnost jedninečného srovnání s texty současných učebnic dějep...
První hodiny války (1914)
V tomto textu najdete ukázku z vynikající knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor v textu líčí události dramatického léta roku 1914: „klid před bouří“, atentát na následníka trůnu a nespoutané válečnické nadšení davů provázející vyhlášení války Srbsku.
Válka na Itálii: zápisky vojáka Rakousko- uherské armády Bohuslava Hály
Balíček materiálů, který je zde předkládán, nabízí několik pohledů na italské bojiště za časů I. světové války. Žáci a vyučující mají možnost prostudovat zápisky vojáka Rakousko- uherské armády Bohuslava Hály, podívat se na fotografie, které souvisí s popisovanými událostmi a využít netradičního pracovního listu, který je provázán s písní...
Válečný deník rakousko-uherského vojáka z roku 1914
Text pochází z deníku vojína 2. setniny 29. zeměbraneckého pluku. Vojáci řečeného pluku byli rekrutováni především z okresů České Budějovice a Písek. Úryvky zachycují období od července 1914 do konce řečeného roku.
Lidová tvořivost českých vojáků rakousko-uherské armády v Bosně
Dva texty pocházejí ze zápisníku vojína 54. pěšího pluku, který pocházel z Olomoucka a v letech 1906–1909 sloužil v bosenském městě Plevlje (Pljevlja, dnes součást Černé Hory). Zápisky názorně ilustrují pocity a dojmy mnoha řadových vojáků tehdejší doby.
Mým národům (28. 7. 1914)
Text slavného manifestu "Mým národům" vydaný císařem Františkem Josefem I. 28. července 1914. V provolání císař zdůvodňuje důvody vyhlášení války Srbsku.
Židovská otázka - antisemitský pamflet mladočecha Březnovského
Nabízíme Vám kvalitní digitalizovanou kopii nenávistného antisemitského pamfletu poslance zemského sněmu za Národní stranu svobodomyslnou Václava Březnovského, kterou vydal v roce 1907. Jde o Březnovského překlad ruského originálu, jehož autorem je jistý S. Rossov.