Audio / Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy
ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální tematickou kolekci videí ke Dni vítězství a druhé světové válce v Československu.
Moderní poezie do škol
Na Slezské univerzitě vznikl originální audiovizuální projekt pro výuku literatury. Studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě připravili další soubor vzdělávacích audiovizuálních filmů – tentokrát věnovaných výuce české literatury, zejména poezie. Nazvali jej Moderní poezie do škol. Filmy s metodickými materiá...
DOPORUČUJEME: Příběh Nilob - studentský filmový projekt
Dovolte, abychom vás upozornili na projekt „Učme se o uprchlících“ (USOU), který vznikl jako dobrovolnická aktivita česko-amerického týmu studentů z Grinnell College v Iowě. Snahou tvůrců bylo nabídnout českým učitelům a jejich studentům pohled na aktuální otázku uprchlictví prostřednictvím životního příběhu mladé afghánské dívky žijící v...
Unikátní filmy o I. světové válce - The European Film Gateway 1914
V roce 2014 si připomínáme stoleté výročí vypuknutí první světové války. Národní filmový archiv a dalších dvacet evropských archivů a filmoték ve společném projektu „The European Film Gateway 1914" zpřístupňují 650 hodin zdigitalizovaných filmů online.
Multimediální vzdělávací DVD: Dějiny na vlastní kůži
Multimediální vzdělávací DVD „Dějiny na vlastní kůži“ představuje v pěti filmových dokumentech výrazné české osobnosti, do jejichž životů významně zasáhly dějinné události 20. století. Prostřednictvím dokumentárních portrétů nyní mohou jejich osudy a zásadní historické okamžiky „na vlastní kůži“ prožít také žáci. Portrétované osobnosti se...
Jan Werich o antisemitismu na výstavě Millenium Judaicum Bohemicum
Výstižně a na svou dobu velmi otevřeně popsal Jan Werich svůj postoj k antisemitům. "Antisemita je v podstatě nešťastný člověk. Antisemitismus nezpůsobují Židi, protože nejde vůbec o Židy. Neboť, jak řekl Sartre – nemýlím-li se –, kdyby Židé nebyli, antisemita by si je musel vymyslet." Tato slova pronesl při slavnostním otevření výstavy M...
Luděk Eliáš se dožívá 90 let. Gratulujeme!
29. července 2013 se dožívá významného životního jubilea herec, moderátor a publicista Luděk Eliáš. Je laureátem zatím poslední, v pořadí páté Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě, kterou uděluje občanské sdružení PANT u příležitosti Dne lidských práv. Cenu převzal v knihovně Libri prohibiti v Praze.
Populární anglické písně první světové války
Poslechněte si populární písně první světové války. Web, na který odkazujeme, obsahuje kromě audio ukázek také textové přepisy písní.
Unikátní rozhlasové dokumenty ze srpna 1968
I čtyřicet let po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy, se stále objevují nové audiozáznamy. Ve fondech Archivu bezpečnostních složek ležely dlouhou dobu nepovšimnuté rozhlasové kotouče. Teprve nedávno se na ně přijeli podívat pracovníci archivu Českého rozhlasu a zjistili, že ve fondech na Struze jsou pásky se záznamem rozhlasových nov...
Rozhlasové klenoty
Za více než osmdesátileté existence, se Českému, dříve Československému rozhlasu podařilo ve svém archivu nashromáždit úctyhodné množství zajímavých zvukových materiálů.
Jan Zahradníček - Znamení moci
Ukázka ze slavné skladby básníka tragického osudu Jana Zahradníčka. Text je obrazem světa ovládaného totalitní mocí, kterou zachycuje v mnoha aspektech a s přesností, jež se opírá o osobní zkušenost autorovu.
Jan Otčenášek - Občan Brych
Spisovatel Jan Otčenášek hovoří o svém románu. Příloha k prezentaci Únor 1948 - literární a filmové reflexe historické události. Metodické poznámky k práci s pramenem najdete v prezentaci v sekci Metodika / čistá metodika.
Zdeněk Nejedlý - projev v Lucerně 29.5. 1945
Příloha k prezentaci Únor 1948 - literární a filmové reflexe historické události. Metodické poznámky k práci s pramenem najdete v prezentaci v sekci Metodika / čistá metodika.
Rozhlasový dokument ve výuce - přílohy III.
Třetí díl rozhlasových záznamů, které doplňují prezentaci o použití rozhlasových dokumentů ve výuce. Tentokrát se jedná o dokumentární pásmo Dagmar Misařové z ostravské redakce ČRo.
Rozhlasový dokument ve výuce - přílohy II.
Další část audio záznamů, které doplňují prezentaci Rozhlasový dokument ve výuce. Jedná se o komentář J. Petránka k vypnutí rozhlasových vysílačů v srpnu 1968 v Československu.
Rozhlasový dokument ve výuce - přílohy I.
Přílohy k prezentaci o využití rozhlasového dokumentu ve výuce. Prezentaci najdete ve složce Metodika / prezentace.
Antonín Zápotocký a Ježíškovi a Dědovi Mrázovi
Vánoční projev Antonína Zápotockého je snad jeho nejslavnějším veřejným vystoupením. Předseda vlády a pozdější prezident vypráví dětem o přeměně Ježíška v Dědu Mráze...
40 let od smrti Jana Palacha
O smyslu a aktuálnosti oběti z ledna 1969, kdy si student filozofické fakulty vzal demonstrativně život, aby upozornil na bezpráví po okupaci Československa. Hovoří teolog Jakub Trojan, který tehdy jako evangelický farář Jana Palacha pohřbíval.
Milouš Jakeš - projev o kůlu v plotě
Projev generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše, který byl pronesen v červenci 1989 v Červeném Hrádku u Plzně.
Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil unikátní videa z roku 1969
Praha 21. srpna 2009 - Ústav pro studium totalitních režimů zveřejňuje ke 40. výročí demonstrací proti okupaci Československa unikátní videozáběry bezpečnostních složek z fondů Archivu bezpečnostních složek.
- <<
- <
- 1
- >
- >>