Moderní-Dějiny.cz

Unikátní filmy o I. světové válce - The European Film Gateway 1914

Publikováno: 17.2.2014, Aktualizováno: 17.2.2014 21:40
Rubrika(y): Video
Autor: (red)

V roce 2014 si připomínáme stoleté výročí vypuknutí první světové války. Národní filmový archiv a dalších dvacet evropských archivů a filmoték ve společném projektu „The European Film Gateway 1914" zpřístupňují 650 hodin zdigitalizovaných filmů online. 

Unikátní filmy o I. světové válce - The European Film Gateway 1914

Diváci se tak mohou kdykoliv a bezplatně seznámit s unikátními zpravodajskými snímky, hranými filmy, animacemi i válečnou propagandou. Pro poznání událostí, které otřásly světem, mají tyto snímky neocenitelnou dokumentární hodnotu. Projekt nabízí i dobové hrané filmy, které se válkou nezabývají, ale nabízejí vhled do filmové kultury válečných let. „Digitalizace těchto snímků má zásadní význam, neboť z celé éry němého filmu se v paměťových institucích dochovalo pouze 20 % veškeré filmové produkce. Filmy dostupné prostřednictvím EFG tak představují klíčovou část dochovaných dobových filmových záznamů," vysvětluje koordinátor za NFA, pan Tomáš Lachman.

European Film Gateway nabízí zhruba 2.500 titulů všech filmových žánrů a ze všech fází a lokací první světové války. Obsah je navíc přehledně členěn dle témat, uživatlé si tak mohou zobrazovat dramaturgické celky jako „západní fronta", „zákopová válka", „ženy", „Balkán", „civilisté" nebo „námořní operace". Filmy doplňuje 5 600 materiálů - fotografie, cenzurní lístky, plakáty a textové dokumenty.

Ze sbírek Národního filmového archívu doporučjeme: Českoslovenští dobrovolníci ve světové válce 1914 – 1918(1934)
Střihový dokumentární film vytvořený Památníkem osvobození v Praze k 20. výročí začátku I. světové války ze záběrů válečných kameramanů řady států. Vizuální kronika života československých legiích na ruské, italské i francouzské frontě. Pestré spektrum záběrů z bojišť, volnočasových aktivit legionářů včetně putování napříč Sibiří.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0064888

Počátek čsl. odboje na Rusi (cca 1928)
Svědectví o počátcích formování vojenské jednotky československých dobrovolníků v Rusku s unikátními záběry z přísahy a svěcení standardy České družiny v Kyjevě konané symbolicky v den sv. Václava (2C. září 1914).
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0064997

Za československý stát (1928)
Hraný film natočený v produkci Ministerstva obrany k 10. výročí vzniku Československa podle scénáře legionářského spisovatele Rudolfa Medka. Snímek přitažlivý nejen díky prvnímu filmovému ztvárnění bitvy u Zborova, ale především kvůli vysoké koncentraci devalvujících prvků - naivní didaktičností počínaje, přepjatým patosem historické symboliky a čítankovitostí celého příběhu konče. Propadem filmu skončila i role Ministerstva obrany coby producenta hraných filmů.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0012023

Ze zahraničních titulů je třeba vyzdvihnout například 14 vydání týdeníku Kinonědělja (1918– 1919) natočených Dzigou Vertovem, zobrazujících každodenní život v Rusku po bolševickém převratu, dokumentární film s ručně kolorovanými záběry z bojů v zasněžených horách severní Itálie Ein Heldenkampkf in Schnee und Eis (1917), nebo Der Kaiser bei unseren Türkischen Verbündeten (1916) -dokumentární fiIm z návštěvy německého císaře Viléma II. u tureckých spojenců.

Zaujme jistě i propagandistická tvorba, napoříklad La Belgique martyre (1919) - hraný propagandistický film natočený před začátkem Versailleské konference zobrazuje Belgičany jako oběti tradiční „německé krvežíznivosti“, Stand by the Man Who Have Stand by You (1917) - animovaný reklamní snímek propagující nákup anglických válečných dluhopisů nebo Il Sogno Patriottico di Cinessino (1915), což je hraný snímek o malém chlapci, jemuž se zdá, že se účastní bojů na severoafrické frontě a zachrání svého otce.

První světová válka vypukla v době, kdy docházelo k výraznému rozmachu kinematografie. Filmy, které se z let 1914 - 1918 dochovaly, jsou výmluvným svědectvím doby i dokumentem o technologickém a estetickém vývoji filmu. Na EFG diváci najdou i pozoruhodné hrané filmy z daného období. Monte Christo (Francie, 1917) - filmové zpracování proslulého Dumasova románu, Il Jockey della Morte (Itálie, 1915) - snímek s řadou akčních scén v podzemí a na střechách domů v podání hlavní ženské hrdinky, Le Paradis (Francie, 1915) - humorný příběh starostlivého otce hledajícího vhodného manžela pro svou dceru, nebo Den Fremmede (1917) - melodrama z portfolia Nordisk Film s nezvyklým šťastným koncem - to jsou příklady filmů pro diváky, které primárně nezajímá pouze válečný konflikt.

O projektu EFG1914:

Projekt, na němž se podílí 26 partnerů z 15 zemí včetně Národního filmového archivu, iniciovala Association des Cinémathèques Européennes (ACE), je spolufinancován Evropskou komisí v rámci programu CIP/ICT-PSP a koordinován Deutsches Filminstitut - DIF e.V. z Frankfurtu nad Mohanem. Všechny digitalizované materiály jsou uchovány na webových stránkách zúčastněných partnerů. „European Film Gateway" (EFG) nabízí centrální vyhledávací místo pro vyhledávání a zobrazování všech materiálů skrze platformu Europeana, čímž jsou propojeny se sbírkami 2000 insitutcí.

Partneři projektu EFG1914: Arhiva Nutionala de Filme, Bukurešť\ Association des Cinémathèques Etropéennes, Franksurt n. Mohanem/Brusel \ Athena Research and Innovation Center in Information, Communication and Knowlehén Technologies, Athény \ Centre National du Cinéma et de l'Image Animée-Archives françaises du film, Bois d'Arcy \ Cnecittà Luce S.p.A, Řím \ Cinémathèque Royale de Belgique, Brusel \ Fondazione Cineteca di Bologna \ CNR-ISTI, Pisa \ Det Danske Filminstitut, Kodaň \ Deutsche Kinemathek-Museum für Film und Fernsehen, Berlin \ Deutsches Filminatitft - DIF e.V., Frankfurt n. Mohanem \ Estonian nilm Archive, Tallinn \ EYE Film InsAtsut dederland, Amsterdam \ Filmarchiv Austria, Vídeň \ Filmotecd Espaňola, Madrid \ Fondazione Cineteca Italiana, Milán \ Fraunhofer IIS, Erlangen \ Imperial War Museums, Londýn \ IVAC, Valencie \ Jugosloveneha Kinoteka, Bělehrad \ Magyar Nemzeti Digitális Archívum ús Filmintézet, Budapešť\ Národní filmový archiv, Praha \ Nasjonalbiblioteket, Oslo \ Österreichischvs Filmmuseum, Vídeň \ roelpnrt GmbH, Kolín n. Rýnem

Odkazy:

EFG1914: http://www.europeanfilmgateway.eu/content/efg1914-project

EFG1914 témata: http://www.europeanfilmgateway.eu/content/wwi-topics

Kinonělělja: http://tinyurl.com/mnzlm3v

Ein Heldenkampf in Schnee und Eis: http://tinyurl.com/ohpa6zw

Guerra sulle Alpi: http://tinyurl.com/nh3vtuv

Belgique martyre: http://tinyurl.com/pyhuckr

Stand by the men who have stood byyou: http://tinyurl.com/loxpmog

Il Sogno Patriottico di Cinessino: http://tinyurl.com/lt4xuj5

Il Jockey della Morte: http://tinyurl.com/pufhvk2

Le Paradis: http://tinyurl.com/kcb44qv

Den Fremmede: http://tinyurl.com/mw6gjrz

http://www.europeana.eu

Kontakt pro média
Aleš Rumpel
ředitel sekce vnějších vztahů NFA
T   +420 226 211 860
E ales.rumpel@nfa.cz www.nfa.cz

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

15.2.

Rozhodování ve velké válce

Výběr textů ke studiu a interpretaci, nabízející různé pohledy na první světovou válku a vznik československýc...
20.12.

Památník III. manifestačního sjezdu československých legionářů - fotografie

Digitální kopie fotografické části publikace zachycující události III. manifestačního sjezdu čs. legionářů, kt...
16.12.

Památník manifestačního sjezdu legionářů v Praze 1924 - fotografie

Digitální kopie fotografické části publikace zachycující události manifestačního sjezdu legionářů, který se ko...
16.12.

Manifest legionářů z roku 1924

Text Manifestu legionářů z roku 1924 rekapituluje události světové války, vzniku ČSR a podílu legií na vybojov...
14.12.

Legionářský pohled na světovou válku a vlastní podíl na vzniku republiky

Zajímavá pasáž z úvodního textu publikace "Památník manifestačního sjezdu legionářů v Praze 1924", v níž se v ...
14.12.

Památník manifestačního sjezdu legionářů v Praze 1924 - texty

Digitální kopie textové části publikace zachycující události manifestačního sjezdu legionářů, který se konal v...
10.12.

Památník III. manifestačního sjezdu čs. legionářů - texty

Digitální kopie textové části publikace zachycující události III. manifestačního sjezdu čs. legionářů, který s...
10.10.

František Langer – legionář, dramatik, spisovatel a „pátečník“

František Langer patřil bezesporu mezi intelektuální elitu naší první republiky a jeho umělecký věhlas by jist...
18.9.

Válka na Itálii: zápisky vojáka Rakousko- uherské armády Bohuslava Hály

Balíček materiálů, který je zde předkládán, nabízí několik pohledů na italské bojiště za časů I. světové války...
9.8.

Válečný deník rakousko-uherského vojáka z roku 1914

Text pochází z deníku vojína 2. setniny 29. zeměbraneckého pluku. Vojáci řečeného pluku byli rekrutováni přede...
9.8.

Lidová tvořivost českých vojáků rakousko-uherské armády v Bosně

Dva texty pocházejí ze zápisníku vojína 54. pěšího pluku, který pocházel z Olomoucka a v letech 1906–1909 slou...
1.7.

I. světová válka - 1917/1918

Třetí, závěrečný díl ilustrativní prezentace věnované první světové válce zahrnuje zásadní politické změny v p...
2.6.

I. světová válka - 1915/1916

Druhý díl ilustrativní prezentace věnované první světové válce zahrnuje hlavní válečné události let 1915/1916....
3.5.

I. světová válka - rok 1914

Úvodní díl ilustrativní prezentace věnované první světové válce obsahuje výčet událostí od atentátu na Františ...
3.10.

Československé legie 1914-1920

Stručná a přehledná historická studie z knihy Českoslovenští legionáři, rodáci a občané Ostravy. Text objasnňu...
Více souvisejících...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT