Moderní-Dějiny.cz

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

Publikováno: 6.9.2023, Aktualizováno: 6.9.2023 12:03

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu předložených prací. Gratulujeme tedy všem, kteří své práce odevzdali", říká o hodnocení jeden z organizátorů Jan Vilém Rajner.

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

Drtivá většina odevzdaných prací měla svou hodnotu a přispívala k pochopení minulosti. Pro porotu tedy nebylo jednoduché vybrat jen deset nejlepších. Občas rozhodovali i drobné nuance a detaily. Tým Eustory je hrdý na všechny účastníky a jejich úsilí.

Bez dalšího odkladu, zde jsou jména deseti finalistů a jejich prací:

  • Kolektivizace soukromého majetku v 50. letech 20. století a její dopad na rodinu Blahovu z obce Rousměrov

  • Život profesora Jaroslava Mezníka za komunistické éry

  • Valtr Grossman - ztracená část příběhu

  • Historie Veslařského klubu Perun a perunští odbojáři

  • Vliv řeholních sester na Jiřetín pod Jedlovou v letech 1950–1989

  • Vladimír Drápal

  • Gréta Koutná rozená Kohnová

  • Oskar Georg Siebert

  • Služební číslo 788368: příběh sudetského Němce v britském královském letectvu RAF

  • Přes celou Sibiř

Jak jste již mohli vyčíst, o konečném pořadí se bude rozhodovat až během finále v Centru PANT v Ostravě po závěrečné prezentaci Vaší práce. Slavnostní finále, na které se všichni tak těšíme, proběhne v Centru PANT v pátek 22. září 2023. Odborná porota bude mít tu čest vyhlásit definitivní pořadí vítězných prací na základě dosud předložených prací, prezentace před porotou a případného zodpovídání dotazů od poroty.

Všichni finalisté budou odměněni knižními dary. A ti nejlepší z Vás si odnesou i věcné a finanční ceny, které jsou zaslouženou odměnou za jejich nesmírné úsilí a kreativitu. Navíc se v rámci finále soutěže vyhlásí i Cena Evy Vláhové, která připomíná výjimečné osobnosti a příběhy z naší historie.

Přesný program slavnostního finále a jména porotců uveřejníme, jak jen to bude možné!

Gratulujeme všem finalistům a děkujeme všem, kteří se letošního ročníku soutěže zúčastnili. Vaše práce má smysl a hodnotu, a to je to nejdůležitější. Good luck!

Těšíme se na setkání s finalisty v Centru PANT v Ostravě.

Program:
9:00 - slavnostní zahájení a úvodní projevy
9:15 - 10:30 prezentace soutěžních prací I.
10:30 - 10:45 přestávka
10:45 - 12:00 prezentace soutěžních prací II.
12:00 - 12:30 oběd
12:30 - 12:40 vyhlášení ceny Evy Vláhové
12:40 - 13:00 vyhlášení vítězů české EUSTORY

Pořadatelé:


                    
 
 
Partneři:


                                _Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT