Moderní-Dějiny.cz

Podcast pro soudobé dějiny přináší aktuální výzkumy i zajímavé otázky z nedávné historie

Publikováno: 8.4.2024, Aktualizováno: 8.4.2024 13:31
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR spustil v květnu 2023 podcast zaměřený na oblast nejnovější historie v českém a středoevropském prostředí. Posluchačům a posluchačkám přibližuje prostřednictvím jedné epizody měsíčně nejen projekty, které vědci a vědkyně na pracovišti řeší, ale i další aktuální témata a otázky týkající se výzkumu soudobých dějin.

Podcast pro soudobé dějiny přináší aktuální výzkumy i zajímavé otázky z nedávné historie

Ambicí podcastu je tato témata popularizovat (nikoliv však nutně zjednodušovat) a sloužit jako oborová informační a vzdělávací platforma. Tím se odlišuje od již existujících podcastů s historickou tematikou určených co nejširší posluchačské základně.

Dosavadní epizody se zaměřovaly například na problematiku historické paměti a dezinformační paměťové politiky též v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, vývoj českého přístupu k arabsko-izraelskému konfliktu ve 20. století, provázanost genocidy Židů a Romů z protektorátu Čechy a Morava či reflexi základní vojenské služby v letech 1968 až 2004. U mikrofonu se vystřídali vědci a vědkyně z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR i z dalších domácích a zahraničních (nejen) výzkumných institucí, například z Univerzity Karlovy, Univerzity Komenského v Bratislavě, Hertie School v Berlíně či Českého rozhlasu. Na nové epizody se můžete těšit vždy každou druhou středu v měsíci na Spotify, YouTube, Google Podcasts a Apple Podcasts.

Více o Podcastu pro soudobé dějiny najdete na webových stránkách Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR: https://1url.cz/IubRz.

 

Pro sítě:

Věděli jste, že Ústav pro soudobé dějiny AV ČR spustil nový podcast zaměřený na oblast nejnovější historie v českém a středoevropském prostředí?

Dosavadní epizody se zaměřovaly například na problematiku historické paměti a dezinformační paměťové politiky též v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, vývoj českého přístupu k arabsko-izraelskému konfliktu ve 20. století či provázanost genocidy Židů a Romů z protektorátu Čechy a Morava. Na nové epizody se můžete těšit vždy každou druhou středu v měsíci na Spotify, YouTube, Google Podcasts a Apple Podcasts.

Více o Podcastu pro soudobé dějiny najdete na https://1url.cz/IubRz.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT