Moderní-Dějiny.cz

Fotogalerie

Muzeum holokaustu v Seredi

Aktualizováno: 14.2.2017 11:29 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945
Muzeum holokaustu v Seredi

Přinášíme Vám fotografie z Muzea holokaustu v Seredi, které bylo otevřeno v lednu roku 2016 jako součást Muzea židovské kultury v Bratislavě. Vzniklo v prostorách bývalého pracovního a koncentračního tábora, odkud byli v období II. světové války deportováni slovenští Židé do pracovních a vyhlazovacích táborů.

Památník Ležáky - fotogalerie

Aktualizováno: 3.9.2015 14:00 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945
Památník Ležáky - fotogalerie

Prohlédněte si fotografie z Národního kulturního památníku Ležáky, příspěvkové organizace pečující o trvalou vzpomínku na osadu Ležáky vyhlazenou 24. června 1942 německými nacisty. Stejně jako památník Lety u Písku, jsou i Ležáky spravovány Památníkem Lidice.

Charta a disent v období normalizace - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Charta a disent v období normalizace - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Představujeme vám unikátně v prostředí internetu zcela unikátní soubor fotografií Bohdana Holomíčka, který zachycuje představitele disentu a režimem zakázané umělce normalizačního Československa.

Exteriéry z období normalizace - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Exteriéry z období normalizace - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Představujeme vám unikátně v prostředí internetu soubor fotografií Bohdana Holomíčka, který zachycuje atmosféru normalizačního Československa. Autor prostřednictvím fotografií s úsměvnou nadsázkou originálně zachytil „normalizační šeď“, rituály doby, transparenty, monumenty, průvody, fronty… 

Druhá kultura v Československu - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Druhá kultura v Československu - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Představujeme vám unikátně v prostředí internetu soubor fotografií Bohdana Holomíčka z III. festivalu druhé kultury, který se konal 1. října 1977 na chalupě Václava Havla na Hrádečku u Trutnova. Na setkání nezávislých muzikantů vystoupili hudebníci a skupiny z prostředí undergroundu. 

Život a společnost na Hrádečku - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Život a společnost na Hrádečku - soubor fotografií Bohdana Holomíčka

Představujeme vám unikátně v prostředí internetu soubor fotografií Bohdana Holomíčka, který zachycuje prostředí chalupy Václava Havla na Hrádečku u Trutnova. Počátek 70. let a nástup normalizace prožili manželé Havlovi právě tam, v „dobrovolně nucené“ izolaci. Byla to doba, kdy byl Václav Havel ze všeho vyřazen, všude zakázán a venkov nab...

Fotogalerie Občanská válka ve Španělsku

Aktualizováno: 20.10.2013 19:27 | Rubrika: Evropa a svět mezi válkami, Prameny
Fotogalerie Občanská válka ve Španělsku

Prohlédněte si propagandistické plakáty z období občanské války ve Španělsku (1936-1939). Jsou doplněním výukové prezentace Jiřího Sovadiny, která se snaží vysvětlit španělské události v evropských souvislostech. Najdete v ní inspiraci, jak s dobovými plakáty pracovat, popřípadě si s jejich pomocí můžete vytvořit vlastní pracovní list.

Fotogalerie Stalinská propaganda

Aktualizováno: 20.10.2013 19:25 | Rubrika: Evropa a svět mezi válkami, Prameny
Fotogalerie Stalinská propaganda

Soubor dobových propagandistických plakátů z období stalinského Sovětského Svazu - kult osobnosti, proticírkevní propaganda, "kulaci", ideologické černobílé kontrasty socialistického světa a světa západních demokracií.

Památník Vojna Lešetice - Muzeum obětí komunismu

Aktualizováno: 13.9.2013 08:38 | Rubrika: Prameny, Československo v letech 1948-1968
Památník Vojna Lešetice - Muzeum obětí komunismu

"Historie vězeňského lágru Vojna nebyla dlouhá, avšak povědomí o existenci tohoto zařízení a jemu podobných musí být zachováno pro další generace." Autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě.  Původně tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951...

Petschkův palác - sídlo Gestapa 1939–1945

Aktualizováno: 13.9.2013 08:35 | Rubrika: Prameny, Československo v letech 1938-1945
Petschkův palác - sídlo Gestapa 1939–1945

Monumentální novoklasicistickou budovu na nároží ulic Politických vězňů a Washingtonovy postavil pražský bankéř a vrchní finanční rada dr. Julius Petschek pro potřeby své banky s názvem Bankovní dům Petschek a spol. Rodina Petschků vlastnila i většinu severočeských uhelných dolů. Palác byl postaven v letech 1923-29 podle projektu architek...

Dům konference ve Wannsee

Aktualizováno: 21.1.2017 08:28 | Rubrika: Prameny, Druhá světová válka
Dům konference ve Wannsee

Haus der Wannsee -Konferenz. V dnešním pamětním místě, dřívější vile v industriálním slohu z roku 1915, která se používala od roku 1941 do roku 1945 jako hotelové a konferenční zařízení pro příslušníky SS, jednalo 20. ledna 1942 patnáct vysoce postavených zástupců SS, NSDAP a dalších říšských ministerstev o spolupráci při plánované deport...

William Seward Burroughs - Rada mladým lidem

Aktualizováno: 27.4.2013 18:05 | Rubrika: Ro(c)k v poezii, Evropa a svět po roce 1945
William Seward Burroughs - Rada mladým lidem

Nepotřebuje vlastně instruktážní, a to v nejlepším slova smyslu, text amerického spisovatele a výtvarníka Williama Sewarda Burroughse, který by se tento týden dožil 99 let, žádný velký komentář. Chceme-li, můžeme v něm hledat – a také nacházet – některé z jeho zásad, kterých se po celý život držel.

Fotogalerie Okupace Ostravy v roce 1939

Aktualizováno: 16.3.2015 12:17 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945, Protektorát v Ostravě
Fotogalerie Okupace Ostravy v roce 1939

Zajímavé fotografie zachycující příjezd německých okupačních armád do Ostravy 15. března 1939 (od Petřkovic do Přívozu, vjezd do Vítkovic) a také dominanty města s nacistickou "výzdobou" v roce 1939.

Fotogalerie Sovětské karikatury v českém vydání z roku 1952

Fotogalerie Sovětské karikatury v českém vydání z roku 1952

Dvanáct politických karikatur sovětských autorů, které byly vydány v Československu v roce 1952. Ideální obrazový pramen k propagandistickým kampaním sovětského bloku vůči "ideologickým" protivníkům - USA, západoevropským zemím a Vatikánu.

Fotogalerie Pozůstatky železné opony - Grenzlandmuseum Eichfeld

Aktualizováno: 28.8.2012 20:01 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Výukové sety
Fotogalerie Pozůstatky železné opony - Grenzlandmuseum Eichfeld

Nabízíme vám pohled do expozice "Pozůstatky železné opony" v Grenzlandmuseum Eichfeld v Německu. Jedná se o zachované a veřejnosti zpřístupněné phraniční pásmo, které oddělovalo NDR a NSR. Na místě můžete navštívit muzeum s ukázkami výzbroje a výstroje pohraničníků s reáliemi z dob studené války.

Fotogalerie Berlínská zeď dnes I.

Aktualizováno: 18.1.2013 10:55 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Německo - rozdělená země
Fotogalerie Berlínská zeď dnes I.

Po pádu komunistického režimu došlo k rychlému odstranění Berlínské zdi. Jedinými většímy souvislými zbytky jsou tzv. East Side Gallery na břehu Sprévy a dva malé úseky - první mezi Postupimským náměstím (Potsdamer Platz) a Checkpoint Charlie a druhý na Bernauer Straße. Existuje i dlážděná čára označující, kudy Berlínská zeď vedla.S histo...

Fotogalerie Dobové fotografie berlínské zdi

Aktualizováno: 2.9.2012 20:49 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Německo - rozdělená země
Fotogalerie Dobové fotografie berlínské zdi

Od roku 1961 rozdělovala dlouhá betonová stavba po léta německou metropoli a s ní potažmo celý svět na dva protipóly. Tento symbol studené války mezi Západem a Východem byl dlouhý 155 km, měl 302 strážních věží, sloužilo na něm 14 000 strážných s 600 psy, kteří zadrželi 3221 uprchlíků, z nichž 239 zabili a 260 zranili. Na Západ úspěšně un...

Fotogalerie Umění GULAGu

Aktualizováno: 4.9.2012 11:13 | Rubrika: Napříč stoletím, GULAG
Fotogalerie Umění GULAGu

Prohlédněte si fotografie různých uměleckých výtvorů vytvořených vězni sovětského systému, které vám dozajista potvrdí, že ani v nejhorších podmínkách nápravně-pracovních táborů nejsou múzy úplně umlčeny. 

Fotogalerie Předměty z GULAGu

Aktualizováno: 4.9.2012 11:13 | Rubrika: Napříč stoletím, GULAG
Fotogalerie Předměty z GULAGu

Prohlédněte si fotky různých předmětů denní a osobní potřeby, pracovních nástrojů a jiných, které byly nalezeny v táborech. Fotky byly převzaty ze stránky www.gulagmuseum.org s laskavým svolením Vědecko-informačního střediska Memorial v Petrohradu.

Fotogalerie Hroby a pomníky obětem GULAGu

Aktualizováno: 4.9.2012 11:05 | Rubrika: Napříč stoletím, GULAG
Fotogalerie Hroby a pomníky obětem GULAGu

Prohlédněte si fotogalerii hrobů a pomníků, kterých se dostalo zahynulým v GULAGu. Některým se dostalo památky důstojné, jiným poměrně skromné. Mějme však na paměti, že obrovskému množství obětí se nedostalo památky žádné a místa jejich posledního spočinutí zůstávají neoznačená, prázdná a anonymní.

_Spolupráce

Przystanek HistoriaÚstav pro soudobé dějinyUSC Shoah FoundationCzeskie Centrum WarszawaKantorsAudiovizuální tvorba FPF SLUMuzeum romské kulturyPaměť národaÚSTRTotalita.czCentrum současného umění DOXInstytut Pamięci NarodowejDcery 50. letYad VashemVojenský historický ústavŽidovské muzeum v PrazeKatedra historie FF OUHuszadik SzázadLibri prohibitiInstitut Terezínské iniciativyFakulta sociálních studií MUNenápadní hrdinovia Čs. dokumentační střediskoBarrister & PrincipalCollegium BohemicumAntikomplexPolský institut v PrazeDokumentačné str. holokaustuCentrum orální historieCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyDidaktis
Více...

_Nejnovější články

22.9.

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...
6.9.

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu před...
5.2.

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma le...
17.1.

Přihlaste se do literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín v roce 2023

Památník Terezín vyhlašuje na rok 2023 XXIX. ročník literární a XXVII. ročník výtvarné soutěže Memoriálu Hany ...
20.12.

Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorb...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
1.10.

Dopisy Dr. Milady Horákové z pankrácké cely smrti

JUDr. Milada Horáková se stala obětí justiční vraždy jako členka demokratické opozice proti režimu komunistick...
5.8.

Norimberské zákony z roku 1935

Norimberské zákony (něm. Nürnberger Gesetze) je souhrnné označení pro německé rasistické zákony, slavnostně vy...
1.6.

Mým národům (28. 7. 1914)

Text slavného manifestu "Mým národům" vydaný císařem Františkem Josefem I. 28. července 1914. V provolání císa...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT