Prameny
Únor 1948 a jeho důsledky na stránkách normalizační učebnice dějepisu
Zajímá vás, co se učili žáci základních škol za normalizace o únorových událostech roku 1948 a jejich důsledcích? Nahlédněte do prvního dílu učebnice dějepisu pro žáky osmých tříd základních škol z roku 1985. Digitální kopie nabízejí ukázku tehdejšího pojetí dějin a nabízejí možnost jedninečného srovnání s texty současných učebnic dějepis...
Palachův týden - letáky, vzpomínky, texty
Soubor letáků, vzpomínek a reakcí na tzv. Palachův týden. Tento název dostalo sedm lednových dnů (15.-21.ledna) roku 1989. Původně vzpomínková akce k uctění památky sebeobětování se Jana Palacha přerostla kvůli jejímu brutálnímu potlačení ze strany vládnoucího režimu v sérii občanských demonstrací, největších od roku 1969.
Vratislav Brabenec - Charta 77 a další protirežimní aktivity
Člen The Plastic People of The Universe vzpomíná na okolnosti vzniku Charty 77, na další protirežimní aktivity či na situaci disidentů mimo Prahu.
Jiří Gruntorád - Chod samizdatové edice
Ředitel knihovny Libri prohibiti hovoří o chodu samizdatové edice, výběru autorů a odsouzení za podvracení republiky.
Archivní prameny ke koncentračnímu táboru v Nové Roli
Nahlédněte do vybraných pramenů ze Státního oblastního archivu v Plzni, fond Bohemia, keramické závody, a. s., Nová Role. Jedná se o dokumenty, které doplňují studii Peklo mezi střepy porcelánu, prezentaci Koncentrační tábor v Nové Roli a týkají se válečné výroby a koncentračního tábora při porcelánce.
Michal Salomonovič - Transport do Niska a ghetto v Lodži
Pamětník holocaustu popisuje první transport evropských ŽIdů do Niska nad Sanem, do kterého byl zařazen jeho otec. Vzpomíná rovněž na podmínky v ghettu v polské Lodži, v němž nakonec s celou rodinou skončil a kde začal ve dvanácti letech pracovat jako zámečnický učeň.
Školní historický písemný pramen ve výuce dějepisu
Text slovenského didaktika Viliama Kratochvíla se zabývá možnostmi využití a analýzy písemného pramene ve školní výuce. Autor se s pomocí konkrétních příkladů věnuje modelování postupů a z nich vyplývajících analytických otázek, které v písemném prameni vyhledává a klade žák či učitel. V úvodní teoretické části se zaměřuje na specifika a ...
Obrazový průvodce koncentračním táborem v Nové Roli a evakuačními pochody smrti
Fotogalerie doplňuje studii a prezentaci z prostředí dosud málo známého koncentračního tábora v Nové Roli u Karlových Varů. Tábor podléhal od prosince 1942 do srpna 1944 KT Ravensbrück a od 1.9.1944 byl převeden pod KT Flossenbürg.
Jiří Gruntorád - Vznik knihovny Libri Prohibiti
Ředitel knihovny Libri prohibiti vzpomíná na vznik a vývoj knihovny československé exilové a samizdatové literatury.
Věra Andrysíková o filmu Vůdce daroval Židům město
Věra Andrysíková vzpomíná na to, jak se jako sedmileté dítě účastnila natáčení propagandistického snímku, který se měl jmenovat Vůdce daroval Židům město.
Vlastimil Rychlík – Nepovedený útěk z Jáchymova
Politický vězeň z padesátých let popisuje okolností svého pokusu o útěk z jáchymovského pekla. Spolu s ním se o něj pokusilo dalších pět vězňů, neměli ale štěstí.
Milan Hulík – Obhajoba Petra Cibulky
Advokát, který v období normalizace zastupoval české disidenty, vzpomíná na obhajobu Petra Cibulky. Ten byl obviněn za to, že si ve vězení podtrhával v článcích Rudého práva, oficiálním deníku Komunistické strany Československa.
Jana Čipáková - Cenzura
Novinářka Jana Čipáková vzpomíná na cenzuru v brněnském městském rozhlase v šedesátých letech 20. století.
Petr Havlík – Vznik OF na Ostravsku
Pedagog a mluvčí Občanského fóra v Ostravě hovoří o počátcích vzniku OF na Ostravsku v letech 1989-1990 a popisuje, jakým způsobem se personálně formovalo.
Vlastimil Rychlík – Zkušenosti ruských zajatců a vzpomínka na Gottwalda
Politický vězeň z padesátých let hovoří o svém setkání s ruskými zajatci a také o schůzce se synovcem Klementa Gottwalda, který mu potvrdil zprávy o "temné" minulosti prvního komunistického prezidenta.
Vratislav Brabenec - Komunističtí žháři
Člen undergroundové kapely The Plastic People of The Universe vzpomíná na to, jak StB ničila za normalizace "nepohodlným" lidem majetek.
Sláva Volný ml. – Rozchod kvůli otci
Syn redaktora Svobodné Evropy vzpomíná na to, jak se s ním kvůli otci rozešla přítelkyně, ale také na další následky otcova působení v mnichovské redakci, třeba jeho nemožnost studovat.
Milada Řehounková – Zatčení manžela po Únoru 48
Manželka Josefa Řehounka, studenta, který se účastnil demonstrace na podporu prezidenta Beneše a za zachování demokratického režimu, vzpomíná na jeho věznění a možnosti návštěv rodinou. Kupříkladu na to, jak jim pomohla neznámá žena, která zprostředkovala vzácné setkání u zubaře.
Jiří Gruntorád - první setkání s StB
Ředitel knihovny Libri prohibiti vzpomíná na své první setkání s StB, spojené s domovní prohlídkou a následným odsouzením za držení střelné zbraně bez povolení, přestože žádnou nevlastnil...
Jiří Gruntorád - Cesta k samizdatu
Ředitel knihovny Libri prohibiti hovoří o tom, jak se dostal k samizdatu a k opisování knih v době normalizačního Československa.