Čistá metodika
Antologie školních historických pramenů na www.moderni-dejiny.cz
Text didaktika dějepisu Milana Hese představuje možnosti práce se školským historickým pramenem v prostředí webové antologie pramenů na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz. Je nepochybné, že cesta k rozvoji historického vědomí studentů a žáků je přímo svázána právě se smysluplným využíváním školního historického pramene.
Školní historický písemný pramen ve výuce dějepisu
Text slovenského didaktika Viliama Kratochvíla se zabývá možnostmi využití a analýzy písemného pramene ve školní výuce. Autor se s pomocí konkrétních příkladů věnuje modelování postupů a z nich vyplývajících analytických otázek, které v písemném prameni vyhledává a klade žák či učitel. V úvodní teoretické části se zaměřuje na specifika a ...
Dokumentární film jako školní historický pramen
Jeden z dosud nejrozsáhlejších empirických výzkumů „Mládež a dějiny“ potvrdil, že dokumentární i hraný film má z hlediska oblíbenosti, důvěry i poučení na žáky silný vliv. Ve srovnání s minulostí, kdy se sledování filmu považovalo spíše za vyvrcholení výuky dějepisu, se film stále více stává častějším zdrojem historických informací....
Metodika záznamu rozhovorů s pamětníky
Ve spolupráci s našimi kolegy z Post Bellum jsme pro vás připravili praktický metodický manuál pro záznam rozhovorů s pamětníky. V přiloženém dokumentu najdete rady, tipy a doporučení jak se na záznam připravit, jak postupovat při vedení samotného rozhovoru, jak se vyvarovat nejčastějších problémů atd.
Karikatura a fotografie jako školský historický obrazový pramen
Metodické modely konkretizují možné postupy práce se školskými historickými obrazovými prameny, které napomáhají recepci a pozdějšímu zapamatování si historických souvislostí lépe než tradiční, čistě verbální média. V tomto smyslu obraz funguje také jako "věšák na faktografii".
Autorské právo ve školním prostředí
Praktický a srozumitelný text Petry Žikovské a Leoše Bednáře, členů České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) o autorském právu ve škole. Text vznikl pro potřeby učitelů jako pomůcka pro seznámení se s možnostmi a limity autorského zákona ve vztahu k přípravě metodických materiálů a užití autorského díla ve ...
Didaktické aspekty audiovizuálního svědectví
V českém prostředí neexistuje doposud v didaktice dějepisu významnější práce, která by se detailněji věnovala otázkám rozboru „charakteristických znaků“ autobiografické paměti. Předkládaná studie chce být alespoň skromným příspěvkem k této otázce a mohla by se stát určitým podnětem k dalším mezipředmětovým bádáním i jistou nabídkou konkré...
„Výuka dějepisu pomocí historických pramenů“ (jak se učí dějepis ve Francii)
Prezentace Zuzany Loubet del Bayle předklándá několik možností jak interpretovat dobovou karikaturu a fotografii. Obsah prezentace odráží současné výukové trendy ve Francii, nechybí otázky pro studenty s očekávanými odpověďmi, rady pro učitele a další inspirativní náměty.
Námět do výuky: Zatykač, návrh na vyznamenání
Zajímavé pracovní listy v nichž žáci doplňují detailní informace ke konkrétním osobnostem. Využitelné pro jakékoliv období dějin, zde s příklady z období II. světové války.
Pojetí dějepisu v kurikulech povinného vzdělávání vybraných evropských zemí s akcentem na dějiny 20. století (přehledová studie)
S ohledem na dostupnost zahraničních kurikul v anglickém a německém jazyce a s ohledem na pojetí výuky moderních a soudobých dějin byly do výběru zařazeny takové země, které jsou v tomto směru srovnatelné s Českou republikou. Z těchto důvodů byly do přehledové studie o výuce dějepisu zahrnuty Slovensko, Maďarsko (podařilo se zjistit pouze...
Tvorba testových otázek na základě Bloomovy taxonomie
Doc. PaeDr. Viliam Kratochvíl, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislavě se v rámci diskuse o kvalitě zkušební verze státní maturity vytvořené CERMATEM zamyslel nad problematikou obecné tvorby kvalitních testů na základě Bloomových taxonomie kognitivních cílů. Přečtě si názor odborníka na didaktiku dějepisu.
Hitler, Stalin za hradbou černých ghett, ptáčků a snů - Od výuky šoa k současnosti
Prezentace shrnující přístupy a metodické možnosti výuky šoa v českých školách - principy užívané ve výuce šoa, práci s dostupnými filmy, užitečné internetové adresy a upozornění na možná úskalí s návrhy jejich řešení.
Jak pracovat s tématem extremismus?
Občanské sdružení Asi-milovaní vydává příručku s názvem „Hrozby neonacismu – Příležitosti demokracie“. Příručka je součástí stejnojmenného projektu zaměřeného na učitele a další pedagogické pracovníky. Těm má sloužit jako nástroj, který jim umožní účinně působit na studenty v prevenci projevů neonacismu a dalších extremistických postojů.
Nálepky - najděte se beze slov
Na záda žáků, tak aby, neviděli, nalepte štítky se jmény osobností, států, slov...
Metoda Tabu
Účelem této aktivity je, aby žáci vysvětlili vlastními slovy nějaký pojem, nebo převyprávěli text, aniž by přitom použili "zakázaná slova". "Zakázaná slova" jsou slova, která jsou důležitá pro vysvětlení a tím, že jsou zakázána, ztěžují popis a nutí žáky myslet.
Mýtus české šlechty
Dějepis je tradičně vyučován chronologicky. Chronologie se přímo nabízí jako přirozená struktura členící dějepisnou látku a učivo. Nicméně není to struktura jediná možná a snad ani ne nejvhodnější.
„Francouzské inspirace“
V rubrice „Francouzské inspirace“ bych chtěla českým učitelům přiblížit francouzskou metodu výuky dějepisu, která klade důraz na kritický rozbor dokumentů. Osnovy upřesňují, že dějepis není snůškou dat, které se má žák naučit zpaměti, ale předmětem, ve kterém musí žák vidět smysl. Škola má vést děti k zájmu o historii tím, že o ní budou n...
Jaderná zbraň od roku 1945 po současnost: nástroj války nebo míru?
Prezentace metodicky vycházející ze současné francouzské učebnice dějepisu. Na základě textu, mapy, chronologie a propagačních plakátů má žák popsat, jakou roli hrála atomová zbraň v mezinárodních vztazích.
MODERNÍ DĚJINY jako zdroj námětů pro výuku dějepisu
Prezentace v příloze Vám poslouží jako přehledný manuál a průvodce portálem Moderní dějiny. Obsahuje stručnou charakteristiku jednotlivých rubrik a řadu námětů pro využití portálu učiteli, ale také jejich studenty. Využívejte všech možností portálu!!
Jak zlepšit školní dějepis a zeměpis? Blog Zuzany Loubet del Bayele
Dějepis by neměl být jen o tom, kdy se co stalo a zeměpis o tom, kde co leží. Chci se podělit o své zkušenosti s francouzskou výukou těchto předmětů a přispět do diskuze o tom, jak zlepšit výuku na českých školách.