Moderní-Dějiny.cz

Paměť kraje

Dramatické březnové dny roku 1939

Aktualizováno: 25.3.2019 09:39 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v letech 1938-1945
Dramatické březnové dny roku 1939

Pracovní list zahrnuje dvě pracovní aktivity k událostem pohnutých dnů března roku 1939. Jejich cílem je napomoci žákům pochopit a uvést do vzájemných souvislostí tyto události: zánik Česko-slovenské republiky, vznik Slovenského státu, německou okupaci Čech a Moravy a vznik protektorátu.

Trest za přepisování knih aneb § 100 trestního zákona v normalizační praxi

Aktualizováno: 5.5.2015 14:17 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Trest za přepisování knih aneb § 100 trestního zákona v normalizační praxi

Soubor pracovních listů napomůže žákům osvětlit, jaké aktivity státní moc v normalizačním Československu vydávala za naplnění trestného činu „pobuřování“ (§ 100 zákona ze dne 29. listopadu 1961, 140/1961 Sb.). Na konkrétních dokumentech k případu kriminalizace činnosti ostravského spisovatele a disidenta Jaromíra Šavrdy.

Normalizační model „hudební zábavy“ pro mladou generaci

Aktualizováno: 2.5.2015 08:53 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Normalizační model „hudební zábavy“ pro mladou generaci

Pracovní list obsahuje dva dobové prameny a tři aktivity vztahující se k tématu „kulturní politiky“ KSČ za normalizace v oblasti hudební zábavy „pro mladé“ posluchače. Jejich cílem je popsat na základě dobových dokumentů požadavky stranických ideologů vůči umělcům, pořadatelům i návštěvníkům koncertů a odhalit jejich cíle.

Domovní prohlídka

Aktualizováno: 17.4.2015 18:01 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Domovní prohlídka

Několik pracovních listů k dokumentům zachycujícím domovní prohlídku v bytě disidenta za normalizace. Na konkrétním případu Jaromíra Šavrdy a studia pramenů žáci pochopí, jaký základní účel měla domovní prohlídka plnit, rozpoznají další cíle, které sledovala a odhalí její dopady na obyvatele domácnosti.

Romská menšina ve II. polovině 20. století v českých zemích a na severní Moravě

Aktualizováno: 28.10.2017 13:44 | Rubrika: Paměť kraje, Napříč stoletím
Romská menšina ve II. polovině 20. století v českých zemích a na severní Moravě

Pracovní listy pro žáky pracují s tématem změněné poválečné situace, která vedla ve 2. polovině 20. století Romy k přistěhovalectví především do velkých průmyslových aglomerací Čech a Moravy. Pomocí pramenů žáci analyzují příčiny, průběh a důsledky tohoto procesu.

Disent na severní Moravě – underground

Aktualizováno: 30.3.2015 18:02 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Disent na severní Moravě – underground

Pracovní listy s otázkami pro žáky k tématu undergroundových aktivit na severní Moravě v období normalizace. Materiály jsou postaveny na práci s dobovými dokumenty a vzpomínkami několika pamětníků, kteří popisují distribuci samizdatu a organizování mocí nepovolených koncertů nezávislých kapel.

Pohnuté osudy Židů na severní Moravě a ve Slezsku

Aktualizováno: 23.3.2015 21:44 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v letech 1938-1945
Pohnuté osudy Židů na severní Moravě a ve Slezsku

Několik úkolů pro žáky, které napomohou pochopit složitou situaci, do které se dostali židovští obyvatelé Ostravy po nacistické okupaci. Vzpomínky pamětníků, uveřejněné s laskavým svolením Židovské obce v Ostravě, jsou ve formě praktického pracovního listu doplněny otázkami a úkoly.

Okupace na dobových fotografiích

Aktualizováno: 15.3.2016 20:04 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v letech 1938-1945
Okupace na dobových fotografiích

Pracovní list nabízí žákům výběr dobových fotografií z roku 1938 a z období po okupaci českého a moravského území. Jsou rozděleny do dvou souborů a doplněny otázkami a úkoly, které napomohou žákům k jejich důkladné analýze.

15. březen 1939 – „škaredá středa“ v Ostravě

Aktualizováno: 15.3.2016 20:03 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v letech 1938-1945
15. březen 1939 – „škaredá středa“ v Ostravě

Pracovní list pro žáky přibližuje události osudného 15. března 1939, zaměřuje se na to, jak tento den změnil osudy kamarádů předválečné národnostně pestré Ostravy. Podkladem jsou úryvky z knihy Oty Filipa "Tři škaredé středy a sedm dalších elegií o zlých dnech".

Boj u Czajankových kasáren – vzdor v počátcích okupace

Aktualizováno: 15.3.2016 20:03 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v letech 1938-1945
Boj u Czajankových kasáren – vzdor v počátcích okupace

Pracovní list nabízí tři pracovní aktivity k událostem 14. března roku 1939. Jejich cílem je napomoci žákům pochopit a uvést do vzájemných souvislostí osudové okamžiky národních dějin – blížící se zánik Česko-slovenské republiky, vstup německé armády na území našeho státu a skutečný počátek okupace Čech a Moravy.

Jak se dělal samizdat na severní Moravě

Aktualizováno: 8.3.2015 20:42 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Jak se dělal samizdat na severní Moravě

Pracovní materiály nabízejí výběr vzpomínek pamětnků a dobové dokumenty, na jejichž základě žáci pátrají po motivaci lidí, kteří přepisovali knihy na severní Moravě v době normalizace. Zjistí a zaznamenají, jakým způsobem probíhalo šíření samizdatových publikací a jaký měl samizdat význam pro českou společnost a kulturu.

Migrace a menšiny na území Moravskoslezského kraje

Aktualizováno: 27.2.2015 22:54 | Rubrika: Paměť kraje, Napříč stoletím
Migrace a menšiny na území Moravskoslezského kraje

Pracovní list vede žáky k zamyšlení nad důvody, které vedou obyvatelstvo k migraci či emigraci, nad obsahem pojmu menšina, pracují s textů historiků, doplňují vynechaná místa a určují, ke které menšině se vztahují. Pod každý úkol zaznamenávají, který z teoreticky popsaných typů migrace popisuje daný text.

Utajené undergroundové koncerty na severní Moravě

Aktualizováno: 21.2.2015 22:31 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Utajené undergroundové koncerty na severní Moravě

Pracovní list obsahuje programový text, fotografie a přepisy vzpomínek pamětníků k tématu zakázaných undergroundových koncertů na severní Moravě v období normalizace. Jejich cílem je ilustrovat tlak moci a postupy režimu vůči lidem, kteří se chtěli zcela svobodně umělecky vyjadřovat či nezávislé hudební produkci naslouchat.

Geografie těšínského Slezska

Aktualizováno: 13.2.2015 08:18 | Rubrika: Paměť kraje, Napříč stoletím
Geografie těšínského Slezska

Pracovní materiály pro žáky k problematice historického vývoje Těšínska. Nabízejí zajímavé úkoly - doplňování míst do slepé mapy, analýzu statistických dat grafu národnostního složení oblasti ve světle sčítání lidu či interpretaci textu Olše nebo Olza.

Blahopřání Jaromíra Šavrdy Jaroslavu Seifertovi k udělení Nobelovy ceny

Aktualizováno: 13.2.2015 08:18 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Blahopřání Jaromíra Šavrdy Jaroslavu Seifertovi k udělení Nobelovy ceny

Pracovní listy rekonstruují situaci, ve které se básník Jaroslav Seifert ocitl za normalizace. Žáci zjistí,čím bylo oficiální informování veřejnosti o udělení Nobelovy ceny českému spisovateli ovlivněno, jak na něj reagovali zakázaní spisovatelé, konkrétně Jaromír Šavrda, a proč byla tvorba v socialistickém státě komplikovanou záležitostí...

Řecká menšina ve vzpomínkách pamětníků

Aktualizováno: 11.2.2015 15:18 | Rubrika: Paměť kraje, Napříč stoletím
Řecká menšina ve vzpomínkách pamětníků

Pracovní list umožňuje vyzkoušet si na tématu historie řecké menšiny v Československu efektivní motivační metodu. Je založena na práci s klíčovými slovy a předvídáním, jejím cílem je s pomocí vzpomínek pamětníků a historických faktů rekonstruovat osudy řeckých uprchlíků v Československu.

Vzpomínky na podpis Charty 77

Aktualizováno: 3.2.2015 08:57 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Vzpomínky na podpis Charty 77

Pracovní materiály pro žáky nabízejí dvě vzpomínky signatářů Charty 77 z Ostravska. Osvětlují motivy, které vedly Jana Krále k rozhodnutí podepsat Chartu 77, a odhalují, co podle Ivo Mludka vedlo lidi v období normalizace ke konformismu a kolaboraci s režimem.

Hlučínsko – lidské osudy na pozadí války

Aktualizováno: 6.2.2015 08:23 | Rubrika: Paměť kraje, Napříč stoletím
Hlučínsko – lidské osudy na pozadí války

Pracovní listy napomohou žákům pojmenovat základní mezníky ve vývoji Hlučínska a jeho obyvatel, určit, kterým státům Hlučínsko v jednotlivých údobích patřilo a popsat jeho odlišnost od jiných částí republiky. Umožní žákům zaznamenat zásadní změny v postavení českých a německých obyvatel v letech 1938-1945.

Obsazování Těšínska polskou armádou

Aktualizováno: 3.2.2015 22:19 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v letech 1938-1945
Obsazování Těšínska polskou armádou

Soubor pracovních listů k tématu vojenského obsazení Těšínska polskou armádou na počátku října roku 1938. Úkoly pro žáky vycházejí ze studia dobových pramenů, dvou svědectví pamětníků, dobové mapy jednotlivých fází obsazování a úryvků z odborného textu.

Disent na severní Moravě – samizdat

Aktualizováno: 24.1.2015 15:33 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Disent na severní Moravě – samizdat

Pracovní list pro žáky nabízí několik dobových pramenů k tématu přepisování či distribuce samizdatových knih a časopisů, a také k činnosti politické opozice na severní Moravě v období normalizace. Vzpomínky pamětníků a dobový text jsou doplněny úkoly i náměty pro tvůrčí práci v hodině.

_Spolupráce

Przystanek HistoriaÚstav pro soudobé dějinyUSC Shoah FoundationCzeskie Centrum WarszawaKantorsAudiovizuální tvorba FPF SLUMuzeum romské kulturyPaměť národaÚSTRTotalita.czCentrum současného umění DOXInstytut Pamięci NarodowejDcery 50. letYad VashemVojenský historický ústavŽidovské muzeum v PrazeKatedra historie FF OUHuszadik SzázadLibri prohibitiInstitut Terezínské iniciativyFakulta sociálních studií MUNenápadní hrdinovia Čs. dokumentační střediskoBarrister & PrincipalCollegium BohemicumAntikomplexPolský institut v PrazeDokumentačné str. holokaustuCentrum orální historieCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyDidaktis
Více...

_Nejnovější články

29.10.

Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

V pátek 18. října 2024 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTO...
9.9.

Finále XV. ročníku soutěže Eustory

18. října 2024 proběhne v ostravském Centu PANT slavnostní vyhlášení nejlepších prací soutěže Eustory. Poprvé ...
8.4.

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: ...
8.4.

Podcast pro soudobé dějiny přináší aktuální výzkumy i zajímavé otázky z nedávné historie

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR spustil v květnu 2023 podcast zaměřený na oblast nejnovější historie v českém a...
30.9.

Byli odměněni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
1.10.

Dopisy Dr. Milady Horákové z pankrácké cely smrti

JUDr. Milada Horáková se stala obětí justiční vraždy jako členka demokratické opozice proti režimu komunistick...
5.8.

Norimberské zákony z roku 1935

Norimberské zákony (něm. Nürnberger Gesetze) je souhrnné označení pro německé rasistické zákony, slavnostně vy...
17.3.

Václav Hrabě - Variace na renesanční téma

Když psal Václav Hrabě verše o lásce, co je jako večernice, těžko mohl tušit, že jednou v Mišíkově podání zlid...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

Aktualizováno: 30.10.2024 17:12 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

V pátek 18. října 2024 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni knižními, finančními odměnami a bezplatným předplatným časopisů Dějiny a současnot (NLN). Odb...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT