Československo v letech 1938-1945
Dramatické březnové dny roku 1939
Pracovní list zahrnuje dvě pracovní aktivity k událostem pohnutých dnů března roku 1939. Jejich cílem je napomoci žákům pochopit a uvést do vzájemných souvislostí tyto události: zánik Česko-slovenské republiky, vznik Slovenského státu, německou okupaci Čech a Moravy a vznik protektorátu.
Násilnosti Rusů
Pracovní list k filmovému dokumentu Násilí vojáků Rudé armády je koncipován jako materiál pro žáky do jedné vyučovací hodiny, učitel jej využije po projekci filmu, v němž promlouvají svědci minulosti. Snímek otevírá téma nepříliš známé, popisující odvrácenou stranu posledních dnů druhé světové války, s pojenou s násilnostmi Rudé armády na...
Ostravská operace a Hlučínsko
Pracovní list k filmovému dokumentu Ostravsko-opavská operace je koncipován jako materiál pro žáky do jedné vyučovací hodiny, učitel jej využije po projekci filmu, v němž promlouvají svědci minulosti. Snímek rozkrývá téma závěrečných bojů druhé světové války během tzv. ostravské operace na Hlučínsku....
Muži z Hlučínska ve wehrmachtu
Pracovní list k filmovému dokumentu Češi ve wehrmachtu je koncipován jako materiál pro žáky do jedné vyučovací hodiny, učitel jej využije po projekci filmu, v němž promlouvají svědci minulosti. Snímek otevírá téma nepříliš známé, pro mnohé žáky bude jistě překvapením, že nějací muži, obyvatelé předválečného Československa, bojovali za II....
Hlučínsko a Mnichov
Pracovní list k filmovému dokumentu Hlučínsko po Mnichovu je koncipován jako materiál pro žáky do jedné vyučovací hodiny, učitel jej využije po projekci filmu, v němž promlouvají svědci minulosti. Snímek otevírá téma nepříliš známé, pro mnohé žáky bude jistě překvapením, že někteří občané Československa vítali po podpisu mnichovské dohody...
Smířit se s realitou? Bojovat? Spolupracovat? Rozhodování za protektorátu.
Soubor úkolů pro žáky k tématu rozhodování lidí v okupované zemi, jednotlivé úlohy jsou postaveny na práci s dobovými prameny a svědectvími. Tento komplet materiálů byl připraven ke studii a souboru materiálů do publikace Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století.
Mnichovské rozhodnutí z podzimu 1938
Pracovní listy pro žáky nabízejí sadu textů a dobových pramenů, pomocí kterých žáci analyzují příčiny těžké situace Československa v předmnichovském období a charakterizují jednotlivé varianty vývoje situace, které byly tehdy ve hře. S pomocí argumentů kritiků a zastánců tehdejší Benešovy politiky vytvářejí vlastní charakteristiku chování...
Pro druhé! Zachránci Židů v podmínkách protektorátu
Pracovní listy pro žáky nabízejí několik svědectví, na jejichž základě mohou přemýšlet o motivech lidí, kteří se za války ujali Židů a ukrývali je. Zjistí, v čem spočívala konkrétní rizika spojená s pomocí, a budou pátrat po osudu lidí oceněných titulem „Spravedlivý mezi národy“.
Operace ANTHROPOID
Pracovní listy pro žáky nabízejí několik dobových pramenů, svědectví a textů historiků, které žákům pomohou rekonstruovat smysl, cíle a průběh operace ANTHROPOID. Zároveň je vedou k přemýšlení o motivech, výcviku, činech a odvaze našich vojáků cvičených za války na území Velké Británie.
Pohnuté osudy Židů na severní Moravě a ve Slezsku
Několik úkolů pro žáky, které napomohou pochopit složitou situaci, do které se dostali židovští obyvatelé Ostravy po nacistické okupaci. Vzpomínky pamětníků, uveřejněné s laskavým svolením Židovské obce v Ostravě, jsou ve formě praktického pracovního listu doplněny otázkami a úkoly.
Okupace na dobových fotografiích
Pracovní list nabízí žákům výběr dobových fotografií z roku 1938 a z období po okupaci českého a moravského území. Jsou rozděleny do dvou souborů a doplněny otázkami a úkoly, které napomohou žákům k jejich důkladné analýze.
15. březen 1939 – „škaredá středa“ v Ostravě
Pracovní list pro žáky přibližuje události osudného 15. března 1939, zaměřuje se na to, jak tento den změnil osudy kamarádů předválečné národnostně pestré Ostravy. Podkladem jsou úryvky z knihy Oty Filipa "Tři škaredé středy a sedm dalších elegií o zlých dnech".
Boj u Czajankových kasáren – vzdor v počátcích okupace
Pracovní list nabízí tři pracovní aktivity k událostem 14. března roku 1939. Jejich cílem je napomoci žákům pochopit a uvést do vzájemných souvislostí osudové okamžiky národních dějin – blížící se zánik Česko-slovenské republiky, vstup německé armády na území našeho státu a skutečný počátek okupace Čech a Moravy.
Obsazování Těšínska polskou armádou
Soubor pracovních listů k tématu vojenského obsazení Těšínska polskou armádou na počátku října roku 1938. Úkoly pro žáky vycházejí ze studia dobových pramenů, dvou svědectví pamětníků, dobové mapy jednotlivých fází obsazování a úryvků z odborného textu.
Vyhnanci z Těšínska v roce 1938
Soubor pracovních materiálů obsahuje několik dobových pramenů, na jejichž základě mohou žáci samostatně či ve skupinách rekonstruovat příčiny, průběh a důsledky dramatických událostí na Těšínsku v roce 1938.
Migrace, emigrace a transfery obyvatel Ostravska před II. světovou válkou a po jejím vypuknutí
Soubor svědectví pamětníků, která se váží k situaci po obsazení československého pohraničí německou a také polskou armádou v roce 1938, útěkům a převádění na Ostravsku před 2. světovou válkou a po jejím vypuknutí. Vzpomínky jsou v pro potřeby tohoto pracovního listu doplněny otázkami a úkoly pro žáky.
Mnichov 1938 a jeho důsledky na stránkách dobového tisku
Soubor pracovních materiálů obsahuje několik článků z dobového tisku, fotografii a karikaturu, na jejichž základě mohou žáci samostatně či ve skupinách přemýšlet o průběhu a důsledcích mnichovské konference čtyř velmocí, která zásadním způsobem měnila nejen československé hranice, ale především mezinárodní vztahy a politiku významných evr...
Deník skautky Lídy Šumné
Obsahem aktivity je četba a rozbor autentických deníkových záznamů kopřivnické skautky Lídy Šumné (10. 11. 1920 – 20. 12. 1998), které si psala v letech 1937–1942. Deník poutavě a čtivě zachycuje období jejího života, které se odehrávalo v nelehké době na sklonku první republiky a v prvních letech druhé světové války.
Hádej, kdo jsem! Osobnosti období protektorátu
Zábavná hra do hodin dějepisu je zaměřena na výrazné osobnosti z období protektorátu Čechy a Morava, jejich činy a rozhodnutí. Prověřuje znalosti studentů, kteří musejí na základě skutků rozpoznat správné historické postavy .
Ladislav Fuks "Spalovač mrtvol"
Sada pracovních listů obsahuje řadu konkrétních úryvků z Fuksovy temné novely doplněných otázkami a úkoly usnadňujícími studentům interpretaci textu. Materiál je ideální pro literární seminář nebo interpretačně zaměřenou hodinu české literatury pro starší studenty.