Československo v době normalizace
Dramatický týden - srpnová okupace v dobovém tisku
Příprava na vyučovací hodinu věnovanou okupaci 21. srpna 1968. V příloze najdete naskenované strany dobových novin z 21.- 29. srpna 1968 ve formátu A3. S pomocí připravených otázek učitel se svými žáky rekonstruuje a interpretuje vzrušené a dramatické dny, které následovaly po okupaci vojsky Varšavské smlouvy.
Životní volba Zdeňka Urbana - příběh z počátků normalizace
Pracovní list pro žáky je zaměřen na možnosti volby před „prověrkovou komisí“ KSČ na počátku normalizace. Jak odpovědět na otázku „Souhlasíte s bratrskou pomocí, kterou Československé socialistické republice v srpnu poskytl Sovětský svaz a další socialistické země?“ Život někdy nabízí opravdu jednoduché volby...
"Poštovní holub" Jiřina Šiklová
Pracovní list je zaměřen na roli Jiřiny Šiklové při pašování knih a dalších materiálů přes železnou oponu v 70. a 80. letech 20. století. Materiál nabízí žákům texty, na jejichž základě mohou přemýšlet, proč to někteří lidé za normalizace dělali, jaké podstupovali riziko a co bylo důsledkem této statečné činnosti.
Význam činu Jana Palacha ve vzpomínkách pamětníků
Pracovní listy pro žáky napomohou s využitím textů různých autorů i pramenů přemýšlet o smyslu činu Jana Palacha, jeho myšlenkách a postojích, které mohou být pro náš život inspirací i v současnosti.
Trest za přepisování knih aneb § 100 trestního zákona v normalizační praxi
Soubor pracovních listů napomůže žákům osvětlit, jaké aktivity státní moc v normalizačním Československu vydávala za naplnění trestného činu „pobuřování“ (§ 100 zákona ze dne 29. listopadu 1961, 140/1961 Sb.). Na konkrétních dokumentech k případu kriminalizace činnosti ostravského spisovatele a disidenta Jaromíra Šavrdy.
Normalizační model „hudební zábavy“ pro mladou generaci
Pracovní list obsahuje dva dobové prameny a tři aktivity vztahující se k tématu „kulturní politiky“ KSČ za normalizace v oblasti hudební zábavy „pro mladé“ posluchače. Jejich cílem je popsat na základě dobových dokumentů požadavky stranických ideologů vůči umělcům, pořadatelům i návštěvníkům koncertů a odhalit jejich cíle.
Domovní prohlídka
Několik pracovních listů k dokumentům zachycujícím domovní prohlídku v bytě disidenta za normalizace. Na konkrétním případu Jaromíra Šavrdy a studia pramenů žáci pochopí, jaký základní účel měla domovní prohlídka plnit, rozpoznají další cíle, které sledovala a odhalí její dopady na obyvatele domácnosti.
Disent na severní Moravě – underground
Pracovní listy s otázkami pro žáky k tématu undergroundových aktivit na severní Moravě v období normalizace. Materiály jsou postaveny na práci s dobovými dokumenty a vzpomínkami několika pamětníků, kteří popisují distribuci samizdatu a organizování mocí nepovolených koncertů nezávislých kapel.
Jak se dělal samizdat na severní Moravě
Pracovní materiály nabízejí výběr vzpomínek pamětnků a dobové dokumenty, na jejichž základě žáci pátrají po motivaci lidí, kteří přepisovali knihy na severní Moravě v době normalizace. Zjistí a zaznamenají, jakým způsobem probíhalo šíření samizdatových publikací a jaký měl samizdat význam pro českou společnost a kulturu.
Utajené undergroundové koncerty na severní Moravě
Pracovní list obsahuje programový text, fotografie a přepisy vzpomínek pamětníků k tématu zakázaných undergroundových koncertů na severní Moravě v období normalizace. Jejich cílem je ilustrovat tlak moci a postupy režimu vůči lidem, kteří se chtěli zcela svobodně umělecky vyjadřovat či nezávislé hudební produkci naslouchat.
Blahopřání Jaromíra Šavrdy Jaroslavu Seifertovi k udělení Nobelovy ceny
Pracovní listy rekonstruují situaci, ve které se básník Jaroslav Seifert ocitl za normalizace. Žáci zjistí,čím bylo oficiální informování veřejnosti o udělení Nobelovy ceny českému spisovateli ovlivněno, jak na něj reagovali zakázaní spisovatelé, konkrétně Jaromír Šavrda, a proč byla tvorba v socialistickém státě komplikovanou záležitostí...
Vzpomínky na podpis Charty 77
Pracovní materiály pro žáky nabízejí dvě vzpomínky signatářů Charty 77 z Ostravska. Osvětlují motivy, které vedly Jana Krále k rozhodnutí podepsat Chartu 77, a odhalují, co podle Ivo Mludka vedlo lidi v období normalizace ke konformismu a kolaboraci s režimem.
Disent na severní Moravě – samizdat
Pracovní list pro žáky nabízí několik dobových pramenů k tématu přepisování či distribuce samizdatových knih a časopisů, a také k činnosti politické opozice na severní Moravě v období normalizace. Vzpomínky pamětníků a dobový text jsou doplněny úkoly i náměty pro tvůrčí práci v hodině.
Rok po roce - 1975-1979 v Československu - pracovní list
Sada pracovních listů k československým dějinám v letech 1975–1979 obsahují řadu námětů pro práci studentů s historickými prameny a jejich interpretaci.
Spisovatel v normalizačním vězení – případ Jaromíra Šavrdy
Soubor pracovních materiálů nabízí žákům možnost nahlédnout do dobových pramenů a vzpomínek, z nichž zjistí, jakými způsoby byl ostravský disident a spisovatel Jaromír Šavrda perzekvován státní mocí, jaký měl pobyt ve vězení dopady na jeho psychický i fyzický stav a jak se věznění odrazilo v jeho postojích a chování po propuštění.
Z normalizace za svobodou - důvody pro odchod do emigrace
Soubor pracovních materiálů obsahuje několik dobových svědectví, na jejichž základě mohou žáci samostatně či ve skupinách přemýšlet o příčinách a důsledcích emigrace (především mladých lidí) z normalizačního Československa.
Rok po roce – 1985–1989 v Československu – pracovní listy
Soubor pracovních listů z cyklu Rok po roce 1985–1989 v Československu je zaměřen na práci s dobovými prameny (texty, fotografiemi, svědectvími, grafem či státními znaky) k vybraným významným událostem a fenoménům československých dějin druhé půle 80. let
Rok po roce - 1970-1974 v Československu - pracovní list
Soubor pracovních listů k shrnující prezentaci Rok po roce - 1970-1974 v Československu je zaměřen na práci s dobovými prameny (texty, fotografiemi, svědectvími, grafem či státními znaky) k vybraným významným událostem a fenoménům československých dějin první půle 70. let.
Erazim Kohák na vlnách rádia Svobodná Evropa - metodický list
Metodický list je připraven tak, aby usnadnil práci se školním historickým pramenem. Je možné jej využít zejména v hodinách dějepisu a společenských věd. Je vhodný jako ukázka dobového vysílání Rádia Svobodná Evropa. Zejména si skrze myšlení Erazima Koháka a Václava Havla všímá obrany dějin proti komunistické dezinterpretaci.
Obyvatelstvo Československa v období totality
Pracovní list vedoucí k zamyšlení nad příčinami a motivacemi různých typů postojů a chování vůči režimu v době komunistické totality. Vychází z uvědomění si osobních hodnot a rekapitulace porušování lidských práv komunistickým režimem v ČSR a ČSSR.