Československo v letech 1948-1968
Rostislav Sochorec – první mrtvý Vítězného února
Pracovní listy pro žáky a učitele k filmovému dokumentu věnovanému dramatickému příběhu tatínka pamětníka Rostislava Sochorce a důsledkům, které měly jeho postoje a činy na osudy dalších členů rodiny po únorovém převzetí moci komunisty v Československu.
Emil Bojda - Příběh nežádoucího podnikatele
Pracovní list k filmovému dokumentu je věnován příběhu otce pamětníka Josefa Bojdy. Snímek otevírá nepříliš frekventované téma zásadní proměny ekonomiky po nástupu komunistů. Vyprávění pamětníka, svědka minulosti, je specifickým školním historickým pramenem, který v tomto případě žákům zprostředkovává filmový snímek.
Antonín Zelenka - Rezignovat na optimismus znamená rezignovat na život
Pracovní list pro žáky k filmovému dokumentu věnovanému příběhu Antonína Zelenky z přelomu 40. a 50. let v Československu. Vyprávění pamětníka, svědka minulosti, je specifickým školním historickým pramenem, který v tomto případě žákům zprostředkovává filmový snímek.
Rozhodování v čase českého stalinismu
Vznešené ideály a krutá realita. Pracovní listy pro žáky pomáhají na podkladě dobových textů – básní, vzpomínek či historických hodnocení charakterizovat atmosféru a pocity lidí v Československu po únoru 1948. Jaké životní volby před nimi v 50. letech minulého století stály? Co lidé v této době prožívali a cítili, po čem toužili, co naopa...
Cena mé svobody - Ryszard Siwiec a Jan Palach
Pracovní list doplňuje texty historiků na téma Jaká je cena mé svobody?, které vznikly v rámci mezinárodního projektu a jsou publikovány na našem portále. Autorka, polská metodička a učitelka dějepisu, v něm nabízí konkrétní úkoly založené na práci s dobovými fotografiemi a texty k sebeupálením Ryszarda Siwce a Jana Palacha....
Není svoboda jako svoboda
Pracovní list doplňuje texty historiků na téma Jaká je cena mé svobody? Ty vznikly v rámci mezinárodního projektu a jsou dostupné na našem portále. Autorka, slovenská učitelka dějepisu, v nich nabízí úkoly pro žáky - práci s dobovými texty, fotografií i anekdotami k zásadním momentům ohrožení svobody v Československu v letech 1948-1968....
Prožitek okupace – konec Pražského jara
Soubor pracovních listů obsahuje dobové prameny (texty, fotografie a karikatury) z Československa roku 1968. Žáci pomocí otázek a úkolů mohou pátrat pro činech, gestech, akcích, kterými obyvatelé okupované země reagovali na vojenský vpád "bratrských" zemí v prvních dnech po tomto aktu bezprecedentního porušení mezinárodního práva.
Likvidace řeholí v Československu – Bartolomějská noc
Pracovní list se zabývá akcí K, která byla prvním krokem k likvidaci řeholních kongregací v Československu v roce 1950. List obsahuje několik svědectví pamětníků tzv. „bartolomějské noci“ a je doplněn fotografiemi. Je určen učitelům moderních dějin a jejich studentům, pro něž je v pracovním listu několik úkolů k procvičení tématu.
Proticírkevní propaganda v době komunismu - pracovní list
Pracovní list nabízí pestrou škálu dobových pramenů (texty, fotografie, anekdoty a karikatury), které dokumentují celkový záběr, konkrétní podoby a cíle proticírkevní propagandy v komunistickém Československu. Dobové prameny jsou doplněny otázkami a úkoly pro žáky a materiál tak vhodně doplňuje výukové prezentace na toto téma z našeho por...
Rok po roce - 1965-1969 v Československu - pracovní list
Soubor pracovních listů k shrnující prezentaci Rok po roce - 1965–1969 v Československu je zaměřen na práci s dobovými prameny (texty, fotografiemi, svědectvími, grafem či státními znaky) k vybraným významným událostem a fenoménům československých dějin první půle 60. let.
Rok po roce - 1960-1964 v Československu - pracovní list
Soubor pracovních listů k shrnující prezentaci Rok po roce - 1960-1964 v Československu je zaměřen na práci s dobovými prameny (texty, fotografiemi, svědectvími, grafem či státními znaky) k vybraným významným událostem a fenoménům československých dějin první půle 60. let.
Odbojová skupina bratří Mašínů - pracovní list
Pracovní list k výkladové prezentaci, která rekapituluje činnost protikomunistické odbojové skupiny kolem bratrů Mašínů. Obrazový materiál, dobové prameny, otázky pro žáky a studenty, prostor pro jejich vlastní hodnocení.
Československé umění 1946-1989 - I. část - pracovní list
Pracovní list s reprodukcemi výtvarných děl a otázkami pro žáky či studenty je doplněním stejnojmenné výukové prezentace, která sleduje vývoj československého umění od poválečné doby do konce šedesátých let 20. století.
Ideová a estetická proměna bankovek na pozadí měnové reformy v Československu 1953
Prezentace se pokouší studenty motivovat k zamyšlení nad využitím bankovek, které jsou nositeli nejen uměleckého vyjádření, ale často reprezentují ideový rámec, v němž se společnost dané doby nachází. Primárně se prezentace zaměřuje na srovnání dvou po sobě následných emisí bankovek.
Měnová reforma a občanské nepokoje v Plzni - mediální manipulace a politické strategie totalitní moci
Prezentace se zabývá manipulativními strategiemi komunistické moci, jejímž cílem bylo provedení měnové reformy. Ta byla prezentována jako ekonomická nutnost pro zvýšení sociálního zajištění pracujících. Na archivních materiálech je patrné, že před provedením měnové reformy výkonné orgány komunistické moci pečlivě monitorovaly pohyby peněz...
Kunderův "Žert" - pracovní listy k interpretaci románu
Sada pracovních listů je věnována románovému debutu světoznámého spisovatele, esejisty, dramatika a překladatele českého původu Milana Kundery. Řada vhodně zvolených ukázek doplněná otázkami a úkoly vede studenty k interpretaci tohoto významného prozaického díla 60. let, pomáhá jim poznat a uchopit autorův specifický styl a rozpoznat v je...
Rok po roce - 1955-1959 v Československu - pracovní list
Soubor pracovních listů k shrnující prezentaci Rok po roce - 1955–1959 v Československu je zaměřen na práci s dobovými prameny (texty, karikaturami, fotografiemi, svědectvími) k vybraným významným událostem a fenoménům československých dějin druhé půle 50. let.
Rok po roce - 1950-1954 v Československu - pracovní list
Soubor pracovních listů k shrnující prezentaci Rok po roce - 1950-1954 v Československu je zaměřen na práci s dobovými prameny (texty, karikaturami, fotografiemi, svědectvími) k vybraným významným událostem a fenoménům československých dějin první půle 50. let.
Absurdanda Vladimíra Vokolka
Sada pracovních listů zabývajících se absurdně laděnými prózami českého katolického básníka a spisovatele Vladimíra Vokolka, které vznikaly už od roku 1948, třebaže v knižní podobě se s nimi čtenář mohl setkat až v letech devadesátých.
Bambino di Praga Bohumila Hrabala
Sada pracovních listů zabývajících se významným, často však veřejností opomíjeným básnickým dílem Bohumila Hrabala Bambino di Praga. Množství konkrétních úryvků z této poémy představuje Hrabalův text jako originální předstupeň jeho slavné pozdější tvorby prozaické.