Československo v letech 1948-1968
Okupace ČSSR v roce 1968 ve vzpomínce Karola Modzelewského
Vzpomínka na pocit studu svobodomyslných Poláků, který vyvolala účast polské armády na okupaci Československa v roce 1968, je vybrána z politických pamětí mluvčího polské Solidarity Karola Modzelewského Zaženem dějin klisny!, které vydalo v červnu 2015 Občanské sdružení PANT.
Vězení Ruzyně - Dům strachu a smrti ve vzpomínkách Anastáze Opaska
Pasáž ze vzpomínkové knihy opata břevnovského kláštera Anastáze Opaska Dvanáct zastavení se týká jeho zatčení a pobytu v Ruzyňské věznici. Dozvíte se mimo jiné o krutých podmínkách několikaměsíční samovazby, izolace, ze které mnoho uvězněných doslova šílelo. Krutý byl také příkaz 16 hodin denně stát či chodit, ovšem být mnoho měsíců jen s...
Film: Děti 50. let
Krátký filmový dokument určený pro školy natočili studenti oboru Audiovizuální tvorba z Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Snímek se zaměřuje na opomíjené téma prožívání věznění rodičů v 50. letech jejich dětmi. Ve filmu vystupují „děti 50. let“ Helena Kunstová, Jaroslava Matoušková a Petr Melichar, kteří divá...
Film: Obvinění mimo hru
Bývalý československý reprezentant v hokeji, mistr světa z roku 1949, Augustin Bubník v rozhovoru vzpomíná na okolnosti vykonstruovaného procesu z roku 1950, kdy byl spolu s ostatními účastníky odsouzen ke čtrnácti letům odnětí svobody. Důvody k jeho věznění, které nakonec trvalo celých deset let, při němž dral peří či rubal uran v Jách...
Film: Řek Zorba z Rejvízu
Krátký dokumentární snímek je zpovědí Sotirise Joanidise, jednoho z mnoha řeckých dětí, které byly roku 1948 po řecké občanské válce vyslány do zemí s lidově demokratickými režimy. Joanidis v dokumentu líčí nejen svízelnou cestu, ale také své další osudy v nové vlasti. Vzpomíná na dobu strávenou v dětských domovech i jeho zakotvení v obla...
Vlastimil Rychlík – Nepovedený útěk z Jáchymova
Politický vězeň z padesátých let popisuje okolností svého pokusu o útěk z jáchymovského pekla. Spolu s ním se o něj pokusilo dalších pět vězňů, neměli ale štěstí.
Vlastimil Rychlík – Zkušenosti ruských zajatců a vzpomínka na Gottwalda
Politický vězeň z padesátých let hovoří o svém setkání s ruskými zajatci a také o schůzce se synovcem Klementa Gottwalda, který mu potvrdil zprávy o "temné" minulosti prvního komunistického prezidenta.
Milada Řehounková – Zatčení manžela po Únoru 48
Manželka Josefa Řehounka, studenta, který se účastnil demonstrace na podporu prezidenta Beneše a za zachování demokratického režimu, vzpomíná na jeho věznění a možnosti návštěv rodinou. Kupříkladu na to, jak jim pomohla neznámá žena, která zprostředkovala vzácné setkání u zubaře.
Pavel Hubačka – Mučení ve věznici v UH
Politický vězeň z 50. let vzpomíná na výslechové metody ve věznici v Uherském Hradišti.
Jaroslava Matoušková – komunikace s rodinou z vězení
Jedna z Dcer 50. let vzpomíná na to, jak se cenzurovaly dopisy z vězení a jakým způsobem se rodina dozvídala zprávy o zatčeném otci, který byl ve vězení jako oběť vykonstruovaného politického procesu.
Petr Melichar – vytváření nepřítele
Syn politického vězně z 50. let, jehož příběh mimo jiné inspiroval filmové tvůrce snímku Bumerang, vzpomíná na důsledky, které mělo zatčení a odsouzení jeho otce pro celou rodinu.
Petr Melichar – rodina politického vězně
Syn politického vězně z 50. let, jehož příběh mimo jiné inspiroval filmové tvůrce snímku Bumerang, vzpomíná na důsledky, které mělo pro rodinu zatčení a odsouzení jeho otce.
Jaroslava Matoušková – rodina politického vězně v 50. letech
Jedna z dcer 50. let vzpomíná na tísnivou atmosféru a šikanu ze strany komunistického režimu, která postihla její rodinu po odsouzení otce v politickém procesu.
Helena Kunstová – podmínky ve vězení v 50. letech
Helena Kunstová popisuje podmínky a vztahy ve věznicích v 50. letech, s nimiž se musela její matka - oběť politických procesů - vyrovnávat.
Zdeněk Růžička – zatýkání v 50. letech
Zdeněk Růžička popisuje v krátkém videu vzpomíná na okolnosti svého zatčení komunistickou Státní bezpečností v poúnorovém Československu a také na drastické výslechové metody, kterým byl podrobován ve vazební věznici v Ostravě.
Helena Kunstová – zatýkání v 50. letech
Helena Kunstová vzpomíná na to, jak přišla policie zatknout její matku, která v té době měla dvě malé děti.
Helena Kunstová – psychologický nátlak ve vazbě v 50. letech
Helena Kunstová vzpomíná na metody psychologického nátlaku, kterým musela čelit její matka, oběť politických procesů v 50. letech.
FILM: František Zahrádka – Muž Určený K Likvidaci
V dokumentu o poměrech v komunistických lágrech bývalý mukl František Zahrádka tvrdí, že v táborech byly dva druhy vězňů: „Moře nevinnejch obětí a ti, kteří do toho šli.“
Stanislav Lekavý - výslechy v Uherském Hradišti
Páter Stanislav Lekavý vzpomíná na své první setkání s vyšetřovatelem Aloisem Grebeníčkem a jeho krutými metodami při výsleších vězňů v Uherském Hradišti.
František Zahrádka - denní režim v táboře
Politický vězeň z 50. let vzpomíná na to, jak vypadal běžný den muklů v pracovním táboře Vojna. Dozvíte se, kdy muklové vstávali, na kolik směn fárali, kolik měli denně nástupů nebo co dělali po vyfárání.