Československo v letech 1938-1945
Život v klášteře za německé okupace ve vzpomínkách Bohumila Víta Tajovského
Pasáž z knižního rozhovoru s opatem želivského kláštera Bohumilem Vítem Tajovským Člověk musí hořeti, ze které se dozvíte o omezeních, se kterými se musel klášter za II. světové války vyrovnávat. Jedním z nich byl například přísný zákaz poslechu zahraničního rozhlasového vysílání, který porušovali pomocí tzv. čerčilek. Tajovský dále vzpom...
Dva nové příspěvky na IWalks věnované Brnu
Na českém portálu USC Shoah Foundation jsou k dispozici dva nové materiály IWalks věnované brněnským lokalitám. IWalks kombinují filmové vzpomínky pamětníků s autentickou lokalitou a rozšiřují tak možnosti vzdělávacích aktivit.
Film: Moji dobří bratři
Krátký dokumentární snímek líčí odbojovou činnost ostravských skautů za druhé světové války. Kryštof Hyvnar popisuje průběh akcí a jejich historické pozadí, pamětnice Dobromila Vaňková vykresluje tragédii na samotném konci války, kdy gestapo mučilo a zabilo její kamarády ze skautského oddílu. Jejich těla nakonec sama pomáhala identifikova...
Film: Češi, nebo Němci? Příběh z Prajzské…
Pamětnice Kristina Tesková popisuje v krátkometrážním dokumentu osud svůj i své rodiny za války a těsně po válce. Líčí, jak byl její otec nasazen na nucené práce a peripetie matky a tety prchajících před Rudou armádou s osmi dětmi. Vypráví, jak se jim jakožto českým Němcům z oblasti Hlučínska, jež za války spadalo pod Říší, podařilo o chl...
Věra Andrysíková o filmu Vůdce daroval Židům město
Věra Andrysíková vzpomíná na to, jak se jako sedmileté dítě účastnila natáčení propagandistického snímku, který se měl jmenovat Vůdce daroval Židům město.
Osvobozeni v Československu - Společné hranice, společné příběhy
Nabízíme vám krátké video, ve kterém Halina Elczewská, Judit Révészová, Antoni Adamowicz a Pynches Narwa hovoří o konci války a o svém osvobození. Přestože se jedná o pamětníky polské i maďarské národnosti, všechny spojuje to, že se dočkali svobody na českém území.
Věra Andrysíková - Transport do Švýcarska
Pamětnice holocaustu vzpomíná na to, jak se dostala z Terezína do Švýcarska.
Věra Andrysíková - staří lidé v Terezíně
Pamětnice holocaustu vzpomíná na to, jak ji maminka nutila pomáhat starým lidem v terezínském ghettu a jak tamní senioři žili.
Věra Andrysíková o otcově profesi, která ji zachránila před transportem
Pamětnice holocaustu hovoří o důvodech, díky kterým se její rodina vyhnula transportu na východ.
Věra Andrysíková - Hračky v Terezíně
Pamětnice holocaustu vzpomíná na to, jak děti v terezínském ghettu trpěly absencí hraček a jak si některé z nich odnesly po natáčení propagandistického snímku Vůdce daroval Židům město.
Věra Andrysíková - Postel
Před návštěvou mezinárodní komise Červeného kříže v Terezíně v roce 1944 přivezli nacisté do Terezína skutečné postele. Pamětnice holocaustu vzpomíná na to, jak se v Terezíně opravdu spalo a jak je dodnes pro ni postel podstatná.
Věra Andrysíková - Strach v Terezíně
Dominantním pocitem obyvatel Terezína byl podle pamětnice holocaustu všudypřítomní strach. Věra Andrysíková hovoří nejen o něm, ale také o blízkosti smrti i sebevraždách v terezínském ghettu.
Věra Andrysíková - Cesta do Terezína
Pamětnice holocaustu vzpomíná na to, jak se dostala do Terezína a co všechno tomu předcházelo.
Útěky do Polska – Společné hranice, společné příběhy
Nabízíme vám krátké video, ve kterém Artur Radvanský, Miklós Rozner a Jan Orlík vzpomínají na emigraci do Polska. Podobně jako další uprchlíci utíkali před nacistickou okupací do svobodnějšího prostředí, které však brzy o svou svobodu a nezávislost přišlo také... Ne náhodou si pro přechod do Polska tito tři muži vybrali Ostravsko.
Polská okupace Těšínska – Společné hranice, společné příběhy
Nabízíme vám krátké video, ve kterém Henry Heitlinger vzpomíná na období svého dospívání v Třinci. V období po Mnichovu polská vláda odeslala československé vládě ultimátum, ve kterém žádala vydání Těšínska, které si nárokovala. Henry Heitlinger v něm popisuje svoje zážitky z polské okupace, která trvala do té doby, než ji vystřídala něme...
Tatínka nebylo... dcera Vladimíra Petřka vzpomíná
Vzpomínka Jiřiny Julákové, dcery Vladimíra Petřka, kaplana pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, v němž se ukrývali parašutisté, kteří provedli atentát na Heydricha. Jejího otce popravili 5. září 1942 v kobyliské střelnici v Praze. Jejího otce popravili 5. září 1942 v kobyliské střelnici.
Kristina Tesková – němečtí vojáci z Hlučínska po válce
Kristina Tesková popisuje osudy svého otce, který musel narukovat do Wehrmachtu a po válce byl internován v osvětimském koncentračním táboře.
Svědectví Jindřicha Káni o obraně Czajankových kasáren v Místku 14. března 1939
Dne 14. března 1939 se posádka 8. pěšího pluku Czajankových kasáren postavila na odpor jednotkám nacistických vojsk v Místku. Svědectví jednoho z českých vojáků, Jindřicha Káni, sepsané v Ostravě-Porubě k padesátliletému výročí této události si můžete přečíst v příloze.
Interview s Jaroslavem Krausem z databáze USC Shoah Foundation
Jaroslav Kraus popisuje svůj útěk z evakuačního transportu. Šlo o stejný transport, který se později proslavil díky povídce Arnošta Lustiga a filmu Démanty noci Jana Němce.
Vzpomínky na osudy ostravských Židů ve válečných letech
Přečtěte si dvě vzpomínky na život Židů v Protektorátu Čechy a Morava, narůstající antisemitismus a diskriminaci, přesídlování, nacistické krádeže židovského majetku, transporty, věznice a tábory.