Moderní-Dějiny.cz

Moderní poezie do škol

Publikováno: 22.3.2018, Aktualizováno: 6.4.2018 20:52
Autor: (red)

Na Slezské univerzitě vznikl originální audiovizuální projekt pro výuku literatury. Studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě připravili další soubor vzdělávacích audiovizuálních filmů – tentokrát věnovaných výuce české literatury, zejména poezie. Nazvali jej Moderní poezie do škol. Filmy s metodickými materiály jsou nyní on-line k dispozici i na vzdělávacím portále Moderní dějiny.cz. Vzniklo rovněž DVD, které autoři na požádání učitelům zdarma zašlou.

Moderní poezie do škol

„Jde o soubor krátkých filmů, které vizualizují třináct básní českých autorů 20. a 21. století. K filmům na Ústavu bohemistiky a knihovnictví téže univerzity vznikly také metodické materiály, které nabízejí mikro studie tvorby jednotlivých autorů i návod, jak s vizualizacemi pracovat,“ vysvětluje Monika Horsáková, vedoucí oddělení audiovizuální tvorby a autorka konceptu projektu. „Chtěli jsme přinést pomůcku, jež by pomohla studentům překonat strach z poezie a zároveň mohla výuku moderní české poezie zatraktivnit. Žijeme v době, kdy obraz je do značné míry součástí každodenních životů. Proto se pokoušíme ukázat, že i v tomto světě, ve kterém se zájem přesouvá z tichých meditací do prostoru obrazů a zvuků, mohou básně obstát, že i do něj přinášejí své vidění,“ dodává Monika Horsáková. „Zdá se nám, že základním problémem dnešních studentů, pokud jde o vztah k poezii, je nechuť ztotožnit se s básnickým textem, přijmout jej ne rovnou za svůj, ale za zprávu, která mluví přímo k nim. To vše jako kdyby mělo společného jmenovatele – neschopnost, nebo možná ne-odvahu, promítnout si do těla básně konkrétní obraz, siluetu, místo, umístit slova textu do vlastního prostoru. A právě vizualizace snad mohou v této věci pomoci. Mohou snad ukázat, že současná poezie má stále schopnost vyvolávat konkrétní představy, obrazy a skrze ně i prožitky,“ doplňuje její kolega Jakub Chrobák.

Autoři souboru se pokusili rozprostřít obraz české poezie nejen do několika básnických generací, ale představit autory a básně, jež představují různé pohledy na svět i způsoby práce se slovem. Nabízejí tak vizualizace básní Jiřího Ortena, Jaroslava Seiferta a Bohuslava Reynka, dále se zastavují u Egona Bondyho, Ivana M. Jirouse či Ivana Wernische a pokračují šesticí autorů, kteří začali oficiálně publikovat až v 90. letech století 20. a ve století současném.

Výběr vizualizovaných básní je do jisté míry volný a náhodný, daný preferencemi lidí, kteří se na souboru podíleli, což jsou především pedagogové Monika Horsáková, Stanislava Schupplerová a Jakub Chrobák a v neposlední řadě také studenti všech pěti ročníků oboru Audiovizuální tvorba. „Právě zájem a záběr studentů byl pro nás podstatný, jednak jsme věřili, že větší smysl pro jejich využití ve výuce bude mít to, že je tvořili studenti generačně blízcí studentům, kterým jsou videa určena, jednak jsme mohli sledovat, jak naši studenti, kteří zpočátku v této činnosti neviděli takový význam, nakonec propadli kouzlu ohledávání cizího lidského prostoru a sami vkládali své osobní prožitky do matrice básní,“ konstatuje Jakub Chrobák.

Autoři chtějí v projektu pokračovat a aktuálně pracují na vizualizacích evropských autorů. Výukový komplet zaměřený na evropskou poezii 20. a 21. století by chtěli dát učitelům k dispozici na konci tohoto roku.

Všechny metodické materiály - pracovní listy pro žáky i materiály pro učitele najdete ke stažení v příloze článku.

O výukové DVD Moderní poezie do škol mohou učitelé žádat prostřednictvím e-mailu: monika.horsakova@fpf.slu.cz, stačí uvést jméno učitele, název a adresu školy.

ODKAZY NA FILMY
DAVID BÁTOR
EGON BONDY
IVAN HLAS
PETR HRUŠKA
JAKUB CHROBÁK
IVAN M. JIROUS
J. H. KRCHOVSKÝ
PAVEL NOVOTNÝ
JIŘÍ ORTEN
PAVEL RAJCHMMAN
BOHUSLAV REYNEK
JAROSLAV SEIFERT
IVAN WERNISCH

Přílohy

zip
Pracovní listy pro žáky
Typ souboru: *.zip | Velikost: 2,55 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
zip
Metodika pro učitele
Typ souboru: *.zip | Velikost: 3,13 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT