
Modernita a holocaust
Zygmunta Baumana inspirovala k napsání Modernity a holocaustu jeho žena Janina, která přežila holocaust a o svých zážitcích napsala v 80. letech knihu Winter in the Morning: A Young Girl's Life in the Warsaw Ghetto, 1939-1945. Bauman byl už v té době předním světovým sociologem a uvědomil si, jak málo je holocaust „prozkoumán“ očima sociologie. Existovalo mnoho obsáhlých a působivých děl očima historiků, ale chyběla ucelující práce, která by zkoumala, co může holocaust říct o současné sociologii a společnosti.
Text je publikován ve spolupráci s Centrem pro studium holokaustu a židovské literatury.
„Kdo má pod kontrolou minulost, má pod kontrolou budoucnost, kdo má pod kontrolou přítomnost, má pod kontrolou minulost.“
George ORWELL
„Ano, holocaust se stal téměř před půl stoletím. Ano, jeho bezprostřední důsledky se rychle vzdalují do minulosti. Generace, která ho zažila na vlastní kůži, už téměř vymřela. Ale – a jde o strašlivé, zlověstné ‘ale’ – ony kdysi známé rysy naší civilizace, jimž holocaust vzal srozumitelnost, zůstávají i nadále neodmyslitelnou součástí našeho života. Nikam nezmizely. Proto nemizí ani možnost holocaustu.“
Zygmunt BAUMAN
Obsah:
Problematika nazírání holocaustu
Kategoriální vražda a sociální inženýrství
Oběti a viníci
Faktory, které holocaust umožnily
Závěr
Literatura
Centrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Vzniklo v roce 2010 při Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.
Jeho cílem je studovat literaturu spojenou s šoa/holokaustem a židovskou kulturu v českých zemích a ve střední Evropě. Pracovníci centra se tímto tématem již několik let systematicky zabývají.
Centrum pořádá mezinárodní workshopy k tematice holokaustu. Prvním výsledkem bylo mezinárodní symposium v roce 2005, z něhož vyšla publikace Holokaust – Šoa – Zagłada v české, slovenské a polské literatuře (ed. J. Holý, Praha, Karolinum 2007). Druhou knižní publikací byla kolektivní monografie Jiří Holý/Petr Málek/Michael Špirit/Filip Tomáš: Šoa v české literatuře a v kulturní paměti (Praha, Akropolis 2011). Následovaly sborníky z mezinárodních workshopů pořádaných spolu s německými a polskými kolegy. V současnosti pracovníci centra pracují na velké monografii Cizí a blízcí. Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století. Kromě toho se podílí na přípravě mezioborového programu Židovská studia, který se bude od příštího roku otevírat na Filozofické fakultě FF jako studijní obor (magisterské navazující studium).
Centrum rovněž spolupracuje se zahraničními partnery, v současnosti především s univerzitou v německém Gießenu (Institut für Slavistik, Arbeitsstelle Holocaustliteratur) a Univerzitou Adama Mickiewicze v polské Poznani (Instytut Filologii Słowiańskiej). Hlavními domácími partnery jsou Ústav pro českou literaturu AV ČR, Židovské muzeum v Praze, Centrum judaistických studií na FF UP v Olomouci a Centrum pro studium menšin v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
Přílohy

Související články
- Krysy a švábi - 8 fází genocidy (14.5.2017)
- Výukový materiál Jak učit o holocaustu (21.4.2017)
- Rána za ranou – fáze nacistické genocidy ve vzpomínkách přeživších či svědků (27.6.2016)
- Děti z úkrytu - méně připomínané dějiny holocaustu (21.6.2016)
- Komentář k vybraným dílům spisovatele Jiřího Weila (30.1.2016)
- Yad Vashem – památník holocaustu (6.12.2015)
- Ochota vzpomínat na šoa (2.8.2015)
- Člověk ve válce a válka v člověku – holocaust (23.5.2015)
- Holocaust Židů během druhé světové války (šoa) (29.11.2014)
- Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část první (3.8.2013)
- Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část druhá (3.8.2013)
- Popírači holocaustu - metodika pro práci se studenty (30.11.2011)
- Historie Holocaustu (Šoa) s přihlédnutím k Protektorátu Čechy a Morava (12.11.2011)
- Hitler, Stalin za hradbou černých ghett, ptáčků a snů - Od výuky šoa k současnosti (1.10.2010)
- Popírači holocaustu - varování před útokem na historickou paměť (4.1.2010)
- Popírači holocaustu – absolutní lháři (12.12.2009)