Od pádu komunismu k jednotné Evropě
Operace Pouštní bouře
V noci z 16. na 17. ledna 1991 začala operace Pouštní bouře, jíž vyvrcholila Válka v Perském zálivu mezi Irákem Saddáma Husajna a koalicí zemí v čele s USA, jimž Organizace spojených národů poskytla mandát k provedení vojenské akce za účelem osvobození Kuvajtu. Na konflikt, který demonstroval technickou vyspělost Západu a stal se též, dík...
Rok 1989 v Ostravě
Studie zachycuje nejzásadnější události roku 1989 v Ostravě, sleduje atmosféru před revolucí, během dramatických listopadových a prosincových dnů roku 1989 aí a také důsledky změny režimu.
Padání komunistické bašty aneb Ostrava mezi 17. listopadem 1989 a 3. lednem 1990
Od listopadu 1989 uplynulo čtvrtstoletí. Pohled na Listopad 89 se v průběhu minulých 25 let měnil. Chronologie, kterou uvádíme má za úkol přiblížit data, zápletky, místa a aktéry procesu zvaného sametová revoluce v Ostravě, považované do roku 1989 za jednu z nejpevnějších bašt komunistického režimu.
Ztracená šance - Československo 1990-1992
Jako ve všech ostatních revolucích je ponaučením i československého listopadového převratu roku 1989 zkušenost, že největší a nejzásadnější chyby revoluce udělá hned na svém začátku. Přehledný text nezávislého publicisty, pedagoga a aktéra dramatických událostí let 1989-90 analyzuje kořeny krize komunistického režimu, jeho zhroucení a kon...
Volba Václava Havla prezidentem v prosinci 1989
Víte, kdo po listopadu 1989 jako první navrhl přímou volbu prezidenta? Mnohé asi překvapí, že to byla Komunistická strana Československa, a sice hned v prosinci 1989, ve snaze prosadit svého kandidáta Ladislava Adamce a zabránit zvolení Václava Havla. Na peripetie prezidentské volby z roku 1989 zaostřili Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
Východní Evropa. Polské otázky ohledně Evropy a jejího východu - po 10. dubnu 2010
„Místo východní Evropy v zahraniční politice Evropské unie - polská perspektiva", tak je nazvána diskuse, k níž jsem přizván. Název k diskusi skutečně provokuje. Oprávněně se totiž nabízí otázka, zda kterýkoli z pojmů v něm figurujících má dnes nějaký protějšek v realitě.
EU a „východní sousedství“: Impérium pozdní moderny
Tato stať představuje evropskou politiku sousedství ve dvojí perspektivě. Naznačuje, z jakých kořenů se zrodila a jaké historické trajektorie sledovala, než dospěla do své, stále neukončené, současné podoby. Na dnešní působení EU ve svém „východním sousedství" následně nahlíží nikoliv tradiční perspektivou - plodnou, avšak ne vyčerpávajíc...
Návrat nemožný - československý exil po listopadu 1989
Text přináší zamyšlení nad kritickou reakcí českého politického exilu na stav země, společnosti a politiky po listopadu 1989.
Charakter režimu současného Ruska
Úryvek z komplexní publikace o současných politických systémech, který rozebírá povahu režimu v Rusku. Zaměřuje se zejména na vývoj od Jelcina k Putinovi a specifické rysy současného režimu.
- <<
- <
- 1
- >
- >>