Moderní-Dějiny.cz

Stalin revolucionář před rokem 1917 v dokumentech a obrazech sovětské propagandy

Publikováno: 12.5.2013, Aktualizováno: 18.6.2013 13:41

Ještě před bolševickou revolucí v Rusku roku 1917 působil Stalin v ilegalitě. Byl členem sociálně demokratické dělnické strany Ruska, později její bolševické nástupkyně. Pracoval jako profesionální revolucionář. Toto období Stalinova života mapujeme v kvalitní digitalizované kopii obrazových a textových pramenů z výpravné knihy "Stalin v obrazech", kterou vydalo nakladatelství Orbis v prosinci roku 1949.

Stalin revolucionář před rokem 1917 v dokumentech a obrazech sovětské propagandy

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Dobové fotografie, text a dokumenty jistě mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.

V následujících odstavcích přepisujeme z knihy komentáře popisující předrevoluční činnost J.V. Stalina:
V březnu 1901 byl na Stalina vydán zatykač. Mladý revoluční pracovník přešel do ilegality a až do únorové revoluce 1917 vedl hrdinný, namáhavý život revolucionáře leninského typu. V září 1901 dal popud k založení Časopisu „Bradola" („Boj') a koncem listopadu odejel z příkazu tifliskélio výboru Strany do proletářského střediska Batumi, kde mezi dělnictvem rozvinul všestrannou politickou a uvědomovací práci. 1. dubna 1902 byl Stalin zatčen a na podzim 1903 vypovězen na tři léta do východní Sibiře, kde obdržel dopis od V. I. Lenina. 5. ledna 1904 z vyhnanství prchl a nejdříve v Batumi, potom v Tiflisu pokračoval v revoluční činnosti jako přímý uskutečňovatel Leninových idejí. V prosinci 1904 řídil grandiosní generální stávku dělnictva v Baku, která byla předzvěstí památných lednových a únorových akcí v celém Rusku a v revolučním roce 1905 stál v čele kavkazského výboru sociálně demokratické dělnické strany Ruska.

"Po prvé jsem se seznámil s Leninem v roce 1903. Nebyla to sice známost osobní, nýbrž na dálku, dopisováním, avšak zanechala ve mně nesmazatelný dojem, který mě neopouštěl po celou dobu mé práce ve straně. Byl jsem tehdy na Sibiři ve vyhnanství. Dopis Leninův byl poměrně krátký, ale kritisoval směle, nebojácně praxi naší strany a neobyčejně jasně i stručně vykládal celý pracovní plán strany pro nejbližší období."
J. V. Stalin: "O Leninovi", česky, 1949

"Nevídaná generální politická stávka, která se právě rozpoutala, bezpříkladná svou mohutností nejen v dějinách Ruska, nýbrž celého světa, může snad skončit dnes, aniž vyústí v povstání všeho lidu, ale jen proto, aby zítra znovu a s větší silou otřásla zemí a aby vyústila v to velkolepé ozbrojené povstání, které musí rozřešit odvěký zápas ruského lidu s carskou samovládou a rozdrtit hlavu této hnusné nestvůře... Ozbrojené povstání všeho lidu - toť onen veliký úkol, který dnes stojí před proletariátem Ruska a důrazně si žádá, aby byl vyřešen!"
J. V. Stalin v provolání tifliského výboru Kavkazského svazu sociálně  demokratické dělnické strany Ruska, říjen 1905.

Od roku 1901 do roku 1911 byl Stalin sedmkrát zatčen, do vyhnanství byl poslán šestkrát, pětkrát z něho uprchl. Jsou to léta jeho nesmiřitelného boje za zachování a upevnění nelegální revoluční strany, léta napjatého úsilí o zorganisování a výchovu dělnických mas, korunovaná úplným vítězstvím bolševismu v bakinské organisaci, léta mimořádně úporného boje s carskou policií.

"Dvě léta revoluční činnosti mezi dělnictvem naftového průmyslu mne zocelila jako prakticky činného bojovníka a jednoho z prakticky činných vedoucích pracovníků. Jednak při stycích s takovými uvědomělými dělníky v Baku jako Vackem, Saratovcem a jinými, a jednak v bouřlivých chvílích nejpříkřejších konfliktů mezi dělníky a naftovými průmyslníky jsem po prvé poznal, co znamená vést velké masy dělnictva. Tam, v Baku, jsem tak dostal svůj druhý revoluční křest ohněm."
Pravda, čís. 136 ze 16. června 1921

V dubnu 1911 byl J. V. Stalin v Petrohradě zatčen a po několikaměsíčním žalářováni vypovězen na 3 léta do narymského kraje. 1. září z vyhnanství uprchl zpět do Petrohradu, kde redigoval bolševický časopis „Pravdu" a řídil činnost bolševiků ve volební kampani do IV. státní dumy. Velkou roli v této kampani, která skončila vítězstvím strany, sehrál Stalinem sepsaný „mandát", který dalo petrohradské dělnictvo svému poslanci. Tento mandát vysoce ocenil V. I. Lenin. Když jej posílal do tiskárny „Pravdy", dal příkaz, aby byl uveřejněn velkým písmem na čelném místě.

"Máme za to, že Rusko stojí před blížícími se masovými hnutími, možná mohutnějšími než v pátém roce... V prvních řadách těchto hnutí půjde tak jako v pátém roce nejprogresivnější třída ruské společnosti, ruský proletariát. Jeho spojencem pak může být jedině rolnictvo, jež tolik vytrpělo a jehož životním zájmem je, aby Rusko bylo zbaveno feudálních pout."
J. V. Stalin v "mandátu" petrohradským "zmocněncům" a poslanci

Po volbách v roce 1912 se J. V. Stalin věnoval řízení bolševické části poslanecké frakce v dumě a navázal úzké spojení s V. I. Leninem, dlícím v cizině. Dvakrát za ním odejel do Krakova: v listopadu a koncem prosince na poradu Ústředního výboru s funkcionáři strany. Za hranicemi také napsal dílo „Marxismus a národnostní otázka", které patří mezi nejvýznamnější projevy bolševismu o národnostní otázce na mezinárodním fóru před válkou.

Základní životopisná data k předrevoluční době:
Josif Vissarionovič STALIN - (vl. jménem DŽUGAŠVILI)
* 18.12. 1878 Gori (Gruzie)
+ 5.3. 1953 Moskva

1904 zatčen a poslán na Sibiř
    
1905 utekl ze Sibiře a vrátil se do Tbilisi
    
1906 ve Finsku na konferenci Sociální demokracie (SDDSR) se poprvé setkal s Vladimirem Iljičem Leninem
    
1907 zatčen, ale z vazby utekl. V té době existovalo podezření na jeho spolupráci s carskou policií. Ve Stalinově okolí totiž policie dosahovala podezřelé míry úspěšnosti
    
1908 S cílem zaopatřit sobě i straně finanční prostředky, zorganizoval přepadení transportu peněz do Tbiliské banky. Výsledkem bylo nejen velké množství peněz, ale také zhruba 50 mrtvých (většinou kolemjdoucích). Někteří členové vedení sociální demokracie byli pobouřeni používáním teroristických a banditistických metod a požadovali Stalinovo vyloučení. Lenin však diskuse na toto téma odmítl.

1908-1912 zatčen, zřejmě za vydírání obchodníků v Tbilisi
    
1913 několikrát zatčen, poté následoval útěk a další zatčení
    
1917 zatčen a umístěn na Sibiři ve stanici Kurejka, což bylo místo pro nejhorší zločince
    
1917 po pádu carského režimu se vrátil do Petrohradu, zvolen členem ÚV (Lenin, Zinověv, Kameněv, Stalin)    

Zdroj: www.totalita.cz

Bibliografický údaj o knize: Stalin: V obrazech. Praha: Orbis, 1949.

Textová část a popisy snímků byly převzaty z knihy "Josef Vissarionovič Stalin" (Malý životopis), sestavené G.F. Alexandrovem, M.R. Galaktionovem, V.S. Kružkovem, M.B. Mitinem, V.D. Močalovem a P.N. Pospělovem a vydané nakladateltsvím Svoboda v Praze roku 1949 v překladu dr. Jar. Procházky za redakční spolupráce V. Prokůpka a M. Svobodové.

Obrazovou přílohy z knihy - text a dobové fotografie - si můžete v menším rozlišení okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Pro další práci s nimi jsou v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Přílohy

pdf
Stalin revolucionář před rokem 1917 v dokumentech a obrazech sovětské propagandy
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 56,79 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

8.2.

Kormidelníci války a míru (1946)

Poválečné portréty vůdců protihitlerovské koalice - Stalina, Roosevelta, Churchilla, Trumana a Attleeho - byly...
15.1.

Program ruské prozatímní vlády z 3. března 1917

Politický program ruské prozatímní vlády, která přechodně řídila Rusko v dramatickém roce1917, od odstoupení m...
2.1.

Václav Vacek - Na pražském sjezdu bolševiků (1912)

Vzpomínka Václava Vacka na Vladimíra Iljiče Lenina z doby pražské ilegální konference ruské sociálně-demokrati...
2.1.

Ivan Olbracht - Vzpomínám na Vladimíra Iljiče (1920)

Vzpomínka českého spisovatele Ivana Olbrachta na vůdce ruských bolševiků Vladimíra Iljiče Lenina - digitální k...
2.1.

Básně z brožury "Hovořili s Leninem"

Předkládané básně českých básníků, oslavující Vladimíra Iljiče Lenina i sovětské Rusko, byly zařazeny do pamět...
1.1.

Čeněk Hruška - O Leninovi

Oslavný text českého komunisty Čeňka Hrušky o vůdci ruských bolševiků Vladimíru Iljiči Leninovi - digitální ko...
1.1.

Antonín Zápotocký - Vzpomínka na Lenina (setkání v roce 1920)

Vzpomínka českého komunisty Antonína Zápotockého na pobyt v sovětském Rusku během světového kongresu III. inte...
1.1.

Karel Kreibich - Na III. sjezdu Komunistické internacionály v Moskvě (1921)

Český komunistický funkcionář Karel Kreibich vzpomíná na vůdce ruských bolševiků Vladimíra Iljiče Lenina - dig...
27.12.

SSSR v československé poesii

Digitální kopie brožovaného souboru básní „SSSR v československé poesii“ z roku 1936. V tomto unikátním sborní...
26.12.

J. Stalin - Projev na První všesvazové poradě stachanovců

Digitální kopie brožury, která přinášela českým čtenářům překlad Stalinova projevu ke třem tisícům stachanovců...
24.11.

Ruské revoluce roku 1917 v normalizační učebnici dějepisu

Zajímá vás, co se o ruských revolucích učlio v období normalizace? Nahlédněte do druhého dílu učebnice dějepis...
24.11.

Ruská občanská válka 1917-1920 v normalizační učebnici dějepisu

Zajímá vás, co se o ruské občanské válce učlio v období normalizace? Nahlédněte do druhého dílu učebnice dějep...
26.9.

Pověst o Leninovi

Kvalitní digitální kopie českého překladu básnické skladby připisované arménskému lidovému básníku, negramotné...
1.9.

Velký teror 1937-1938

Výkladová prezentace věnovaná období velkého teroru za Stalinovy vlády v letech 1937/1938. S pomocí vzpomínek ...
8.8.

Václav Černý o povaze "komunistického sovětismu" a "rudého carismu"

Václav Černý se zamýšlí ve svém nedokončeném eseji „Vývoj a zločiny panslavismu“ nad povahou ruské revoluce, s...
Více souvisejících...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT