
Od pochybování k popírání holocaustu – mystifikace druhé a třetí generace, meze svobody
V nedávné době se média začala opět zajímat o tzv. popírače holocaustu. O koho se jedná a co je jejich cílem? Bylo by mylné domnívat se, že se jedná o nepříčetné blázny, jejichž výroky a „vědecké práce“ zůstávají bez odezvy. Na konci 20. století bylo dokonce otevřeno několik „výzkumných“ pracovišť, za všechny jmenujme alespoň Institut pro historickou revizi, který působí po celém světě.
Studie je publikována ve spolupráci s Centrem pro studium holokaustu a židovské literatury.
Je tedy „fenomén popírání“ otázkou přelomu tisíciletí? Nikoliv. Ohlédneme-li se ještě dále, do padesátých let, uvědomíme si, že dějiny popírání a „vytěsňování“ holocaustu je možné datovat již od válečných dob. Jistě není nutné zabývat se podrobným popisem a rozborem jednotlivých prací a výroků tzv. popíračů, které jsou všeobecně poměrně dobře známé. Záměrem této práce je spíše zvážit meze a limity svobodného vyjadřování a limity pamětníků a generačního přenosu vzpomínek, které s popíráním souvisí...
Centrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Vzniklo v roce 2010 při Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.
Jeho cílem je studovat literaturu spojenou s šoa/holokaustem a židovskou kulturu v českých zemích a ve střední Evropě. Pracovníci centra se tímto tématem již několik let systematicky zabývají.
Centrum pořádá mezinárodní workshopy k tematice holokaustu. Prvním výsledkem bylo mezinárodní symposium v roce 2005, z něhož vyšla publikace Holokaust – Šoa – Zagłada v české, slovenské a polské literatuře (ed. J. Holý, Praha, Karolinum 2007). Druhou knižní publikací byla kolektivní monografie Jiří Holý/Petr Málek/Michael Špirit/Filip Tomáš: Šoa v české literatuře a v kulturní paměti (Praha, Akropolis 2011). Následovaly sborníky z mezinárodních workshopů pořádaných spolu s německými a polskými kolegy. V současnosti pracovníci centra pracují na velké monografii Cizí a blízcí. Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století. Kromě toho se podílí na přípravě mezioborového programu Židovská studia, který se bude od příštího roku otevírat na Filozofické fakultě FF jako studijní obor (magisterské navazující studium).
Centrum rovněž spolupracuje se zahraničními partnery, v současnosti především s univerzitou v německém Gießenu (Institut für Slavistik, Arbeitsstelle Holocaustliteratur) a Univerzitou Adama Mickiewicze v polské Poznani (Instytut Filologii Słowiańskiej). Hlavními domácími partnery jsou Ústav pro českou literaturu AV ČR, Židovské muzeum v Praze, Centrum judaistických studií na FF UP v Olomouci a Centrum pro studium menšin v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
Přílohy

Diskuse
Od pochybování k popírání holocaustu – mystifikace druhé a třetí generace, meze svobody
Svým způsobem pohádka tisíců a jedné noci.A co ti Rotschildové/Rockefelérové,kteří napřed vyzbrojily Adolfa proti Sovětskýmu Rusku,ale aby pustili nějakou tu miliardu na...
Související články
- Krysy a švábi - 8 fází genocidy (14.5.2017)
- Výukový materiál Jak učit o holocaustu (21.4.2017)
- Ochota vzpomínat na šoa (2.8.2015)
- Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část první (3.8.2013)
- Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část druhá (3.8.2013)
- Popírači holocaustu - metodika pro práci se studenty (30.11.2011)
- Historie Holocaustu (Šoa) s přihlédnutím k Protektorátu Čechy a Morava (12.11.2011)
- Popírači holocaustu - varování před útokem na historickou paměť (4.1.2010)
- Popírači holocaustu – absolutní lháři (12.12.2009)
- Popírači holocaustu (10.12.2009)