
Moderní dějiny pro učitele
Je nám milou povinností informovat učitele především z Moravskoslezského kraje, že občanskému sdružení PANT, které provozuje tento portál, byl schválen grantový projekt z OP VK „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“. Je zaměřen na pracovníky škol a školských zařízení Moravskoslezského kraje a jeho náplní budou moderní formy výuky historie 20.století v kontextu regionálních dějin. Nepochybně zde najdou inspiraci rovněž kolegové z dalších společenskovědních předmětů i jiných regionů České republiky.
Rádi bychom vás proto s projektem a jeho plánovanými výstupy v krátkosti seznámili. Věříme, že vás nabídka jednotlivých aktivit zaujme a budete mít zájem se některé z našich akcí zúčastnit. Projekt bude realizován do 30.6.2012 a jeho první akcí bude Letní škola Moderních dějin, která proběhne 29. a 30. srpna v Ostravě (informace o ní přineseme v samostatném článku). V průběhu prázdnin vytvoříme na tomto portále k projektu samostatnou rubriku, která vás bude informovat podrobně nejen o všech aktivitách, ale budou zde vkládány všechny výstupy projektu. Pro jednoduchou orientaci umístíme na hlavní stránku poutací banner.
Základní informace k dílčím aktivitám projektu:
Letní škola Moderních dějin
Dvoudenní setkání učitelů, kteří absolvují inspirativní pracovní dílny zaměřené na metodické nápady ve výuce soudobých dějin (netradiční metody, skupinová práce, aktivizační prvky, IT dovednosti v práci s historickým materiálem - střih videa a zvukových nahrávek, skenování a úprava obrazových materiálů atd).
Termín: srpen 2011. Účastníkům bude hrazeno ubytování, občerstvení a metodické materiály (DVD).
Článek o akci ZDE
Tvorba výukových setů
Systematická tvorba kvalitních výukových setů k jednotlivým údobím či událostem dějin 20.století, které budou obsahovat stručné, přehledné a odborně zpracované materiály (texty historiků a politologů, výukové prezentace a metodické listy, medailony významných osobností, textové a ikonické prameny atd.). Součástí budou také praktické a odzkoušené návody jak učit jednotlivá témata a hotové přípravy na jednotlivé hodiny.
Cyklus seminářů
Semináře se svým obsahem budou věnovat významným kapitolám soudobých dějin a budou vždy zahrnovat historický exkurz, tematický AVD dokument a metodickou část, kde se účastníci zážitkovými metodami vyškolí v tom, jak dané téma kreativně a přitažlivě vyučovat. Účastníci obdrží osvědčení o úspěšném absolvování, obsah bude akreditovaným programem schváleným MŠMT. Celkem uspořádáme pět seminářů (říjen a prosinec 2011, únor, duben a červen 2012). Účast bude bezplatná, školám bude poskytnuta finanční kompenzace za absenci pedagoga ve výuce.
Seminář Represivní složky komunistického státu
Historie na vlastní oči – tématické exkurze
Cílem těchto modelových exkurzí bude inspirace pro učitele, jak organizovat a tematicky připravit vlastní historickou exkurzi pro své žáky a nabídnout jim tak silný osobní prožitek při poznávání významných historických míst - zásadních pro poznávání určitých údobí či událostí dějin 20. století. Vybrali jsme místa, na která se učitel v rámci své přípravy běžně nedostane a často zde nepřivede ani své žáky. Akce proběhne s kvalitním historickým komentářem a doplňkovými výukovými aktivitami. Účastníci budou během jedné exkurze navštěvovat několik tematicky propojených míst. Pomocí průvodců a pracovních materiálů připravených metodickým týmem budou učitelé proškoleni, naučí se probouzet zájem žáků o daná místa, jejich osudy a dějinný význam. Účastníci získají informace o historickém kontextu, funkci i provázanosti jednotlivých míst, o konkrétních událostech s danými místy spjatými. Získají dovednosti, jak charakterizovat osoby či fenomény do hloubky a názorně, netradiční formou, zcela odlišnou od možností běžné výuky.
I. Po stopách židovské kultury a utrpení
Dvoudenní exkurze do Osvětimi a Krakova, cílem je představit účastníkům bohatou předválečnou kulturu Židů v Polsku (návštěva židovské čtvrti Kazimierz v Krakově, muzeum židovských zvyků a tradic ve staré synagoze), a projít místa spjatá s jejich utrpením za II. světové války během „konečného řešení“ (sídlo Hanse Franka – Wawel v Krakově, tábor Osvětim a Březinka, vzpomínkové centrum v Harmezach).
Termín: říjen 2011. Účast, doprava, ubytování, vstupné zdarma, školám bude poskytnuta finanční kompenzace za účastníka.
Program exkurze do Krakowa a Osvětimi
II. Místa utrpení a bolesti našich předků
Dvoudenní exkurze do Prahy a tábora Vojna, cílem je přivést účastníky na místa spjatá s odbojem Čechoslováků vůči nacistické i komunistické totalitě a represí s ním související (Národní památník na Vítkově, Národní památník hrdinů heydrichiády, Petschkův palác, Muzeum vězeňství Pankráci a tábor Vojna u Příbrami).
Termín: jaro 2011. Účast, doprava, ubytování, vstupné zdarma, školám bude poskytnuta finanční kompenzace za účastníka.
III. Německo ve víru událostí 20. století
Třídenní exkurze do Berlína a Postupimi, cílem je představit účastníkům zásadní roli Německa ve významných fenoménech a událostech 20. století (světové války, nacismus, holocaust, studená válka, rozdělení Evropy, železná opona, zeď, pád komunismu, sjednocení), během exkurze budou účastníci procházet místy spjatými s pohnutou historií Německa i Evropy – navštíví Památník konference ve Wannsee u Berlína („konečné řešení židovské otázky“), Postupim - zámek Cecilienhof (mírová konference 1945), Museum Checkpoint Charlie (železná opona, její historie a způsoby překonávání, dějiny rozdělené Evropy), Památník holocaustu a Židovské muzeum (dějiny Židů a genocidní nacistický program), Německé historické muzeum (dějiny Německa v evropském kontextu), Stasi Museum (praktiky komunistické tajné policie NDR) a mnoho historicky významných míst přímo v ulicích Berlína.
Termín: březen 2012. Účast, doprava, ubytování, vstupné zdarma, školám bude poskytnuta finanční kompenzace za účastníka.
Regionální osobnosti jako klíč k pochopení vlastních dějin
V rámci projektu připravíme výukové DVD, které nabídne atraktivně zpracovaná svědectví osobností z Moravskoslezského regionu. Klíčem k výběru respondentů bude jejich angažovanost v době, ke které se budeme vracet. DVD bude reflektovat důležité okamžiky v dějinách Československa minulého století s akcentem na region. Krátké dokumenty představí osobnosti, které v kontextu celé země zůstaly opomenuty, ale jejichž hodnověrné svědectví je něčím, na něž mohou být obyvatelé regionu hrdí. Prostřednictvím těchto lidí se podíváme do složitého období mobilizace, euforie konce II. světové války, představíme události roku 1948 a potom následné časy padesátých let. Nabídneme pohled osobností na rok 1968 i pozdější normalizaci. Cyklus uzavře osobnost spojená se zlomovými událostmi roku 1989.
Každé DVD bude obsahovat krátký medailon zvolené osobnosti, historický exkurz, výběr pramenů a praktické metodické materiály (výukové prezentace, metodické a pracovní listy) potřebné k vysvětlení dobového kontextu. DVD budou moci používat učitelé dějepisu v hodinách a dějepisných seminářích.
Po stopách předválečného československého opevnění a bojů II. světové války v našem kraji
Zpracujeme metodické i výukové materiály a připravíme pro školy manuál pro realizaci historického výukově-poznávacího jednodenního výjezdu s kvalitním historickým komentářem a doplňkovými výukovými aktivitami, který přivede skupiny studentů do míst spjatých s obranou předválečného Československa a také do míst bojů II. světové války v Moravskoslezském kraji. Materiály pomohou učiteli vysvětlit: historický kontext, historickou funkci i provázanost jednotlivých míst, konkrétní události, osoby či fenomény do hloubky a názorně, netradiční formou, zcela odlišnou od možností běžné výuky.
a) Po stopách předválečných opevnění – příprava metodických podkladů, které budou určeny učitelům pro organizaci a vedení výukově-poznávací exkurze žáků a studentů do objektů československého předválečného opevnění v Darkovičkách (tři pevnostní sruby s vybavením).
b) II. světová válka a osvobození v kostce – příprava metodických podkladů, které budou určeny učitelům pro organizaci a vedení výukově-poznávací exkurze žáků a studentů do Památníku II. světové války v Hrabyni – cílem je představit jednotlivé etapy II. světové války, jednotlivé složky domácího a zahraničního odboje, život v protektorátě a osvobozování našeho kraje a pomocí pracovních listů připravených metodickým týmem probudit jejich zájem o tyto dějinné události na místě, kudy procházela v závěru II. světové války fronta a patřilo k nejzničenějším v ČSR.
Materiály k oběma exkurzím umožní žákům a studentům být nejen pasivními příjemci historických informací, ale samostatně hledat, pátrat a ve skupinách nalézat odpovědi na podstatné otázky.
Termín: květen 2012. Účast, doprava, vstupné zdarma, školám bude poskytnuta finanční kompenzace za účastníka.
Uvedené termíny jsou předběžné a budou vždy v předstihu upřesněny. Účastníci obdrží na jednotlivých akcích DVD s množstvím výukových materiálů.
Množství účastníků je limitováno, proto budou přirozeně upřednostňováni učitelé z Moravskoslezského kraje. V případě zájmu tedy již nyní konzultujte na vašich školách naši nabídku a možnost účastnit se konkrétních akcí. Jak jsme uvedli, konkrétní a podrobné informace k jednotlivým akcím budou v dostatečném předstihu zveřejňovány ve speciální rubrice na našem portálu.
Případné dotazy, připomínky či přihlášky zasílejte na: petr.panek@moderni-dejiny.cz
Děkujeme za váš setrvalý zájem o naše semináře a konference v minulých letech a těšíme se na setkání s vámi na některé z připravovaných akcí. Jsme opravdu rádi, že vám vše můžeme díky grantové podpoře nabídnout zdarma a vašim školám dokonce kompenzovat finančně absenci vyučujícího v hodinách.
V příloze najdete tiskový leták s informacemi o projektu
Přílohy

Související články
- Osvětim, Březinka, Krakov - manuál pro přípravu exkurze (1.9.2013)
- Po stopách československého opevnění a ostravské operace - manuál pro přípravu exkurze (31.5.2012)
- Po místech utrpení našich předků s Moderními dějinami (3.5.2012)
- Tábor Vojna, Praha - manuál pro přípravu exkurze (3.5.2012)
- Berlín - manuál pro přípravu exkurze (18.4.2012)
- Exkurze Moderních dějin do Berlína a Postupimi (18.4.2012)
- Program exkurze do Prahy a tábora Vojna u Příbrami (4.4.2012)
- Romové v Československu - Materiály pro učitele (2.4.2012)
- Fotogalerie Exkurze Moderních dějin do Osvětimi a Krakova (1.4.2012)
- POSLEDNÍ MÍSTA na exkurzi do Prahy a tábora Vojna u Příbrami s Moderními dějinami! (1.4.2012)
- Sborník z letní školy Moderních dějin (1.4.2012)
- Represivní složky komunistického státu - materiály pro učitele (1.4.2012)
- Železná opona - materiály pro učitele (1.4.2012)
- Seminář Romové v Československu (1.4.2012)
- Zveme Vás na seminář Železná opona! (28.3.2012)
- Zveme Vás na seminář Romové v Československu! (28.3.2012)
- Seminář Železná opona (27.1.2012)
- Fotogalerie Seminář Železná opona (27.1.2012)
- Fotogalerie Seminář Represivní složky komunistického státu (12.11.2011)
- Učitelé se vydali do Polska s Moderními dějinami.cz (29.10.2011)
- Připravujeme seminář Represivní složky komunistického státu (5.10.2011)
- Fotogalerie Letní škola moderních dějin 2011 (2.9.2011)
- Jaký byl letošní ročník Letní školy moderních dějin? (2.9.2011)
- Ministerstvo radí učitelům, kde hledat inspiraci pro výuku dějepisu a občanky (20.1.2011)
- Desatero inspirativních metodických materiálů pro výuku dějepisu (13.1.2011)
- PANT: přehled realizovaných aktivit v roce 2010 (3.1.2011)
- Nová inspirace pro výuku o padesátých létech minulého století (7.12.2010)
- MODERNÍ DĚJINY jako zdroj námětů pro výuku dějepisu (17.3.2010)