Moderní-Dějiny.cz

Nová inspirace pro výuku o padesátých létech minulého století

Publikováno: 7.12.2010, Aktualizováno: 17.3.2012 23:10

Hledáte inspiraci, jak učit o moderních dějinách? Členové Občanského sdružení PANT sestavili výukové DVD shrnující metodické sady pro období 50. let v ČSR. Na dvou DVD nosičích najdete výukové prezentace, pracovní listy, historické studie, prameny, televizní dokumenty.

Nová inspirace pro výuku o padesátých létech minulého století

Vznik DVD „MODERNÍ DĚJINY – metodické sady pro výuku 50. let v ČSR“ inspirovala naše zkušenost ze seminářů, kterých se účastní mnoho pedagogů a studentů, a také z více než ročního provozu webového portálu Moderní dějiny.cz. Provázanost historických studií, výukových prezentací a pramenných dokumentů vzbudila mezi pedagogy intenzivní zájem. Oceňována je především možnost okamžité aplikace předkládaných materiálů ve výuce. Právě na požadavky učitelů a jejich zájem o praktické výukové materiály vydáním tohoto DVD reagujeme.

Jedinečnost této metodické výukové pomůcky spočívá v souhrnu více než stovky moderních a v učitelské praxi vyzkoušených materiálů ke konkrétnímu údobí československých dějin, které je zde pokryto z různých úhlů pohledu s ohledem na základní fenomény doby. Obsahovou náplň tvoří jak metodické sety publikované na portálu Moderní dějiny, tak z podstatné části materiály připravené učiteli a historiky speciálně pro toto unikátní DVD. Formát jednotlivých výukových materiálů nabízí rovněž možnost vlastních tvůrčích zásahů pedagogů, kteří je mohou přetvářet či doplňovat dle svých představ a záměrů.

Ambicí autorů není historicky vyčerpávající pokrytí vymezeného období, ale inspirace pro výuku konkrétních fenoménů tohoto období. Jsme si vědomi, že některá významná témata chybí. Například otázce česko-německého soužití, kterou považujeme za jednu z nejvýznamnějších v naší historii, se chceme věnovat v samostatném výukovém projektu. Předkládané DVD je především doplňkem výuky, přináší metodické materiály a návody, kterých je v současné době stále nedostatek.

Věříme, že se publikované metodické sety stanou vítanou pomůckou a inspirací pro učitele i žáky. Budeme velice rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti s využitím jednotlivých materiálů tohoto DVD v pedagogické praxi. Získané náměty a připomínky zužitkujeme v dalších připravovaných materiálech a společně s vámi budeme pokračovat ve zpracování dalších výukových setů pokrývajících jednotlivá období a fenomény naší novodobé historie.

Obsah:
 
DVD I
výukové prezentace, pracovní listy, historické studie, prameny

I. Pretotalitní Československo 1945-1948
II.Únor 1948, budování komunistického režimu a jeho krize
III. Perzekuce odpůrců režimu a její následky, politické procesy
IV. Věznice a tábory 50. let
V. Odboj proti komunistickému režimu
VI. Perzekuce církve
VII. Kolektivizace venkova
VIII. Umění, literatura, propaganda
IX. Železná opona
X. Mezinárodní kontext
XI. Pracovní listy k televizním dokumentům

DVD II
filmové dokumenty


Dokumenty občanského sdružení PANT
Abeceda komunistických zločinů
- První Gottwaldův mrtvý (12 min)
- Jáchymovské uranové peklo (12 min)
- Kulaci přišli o život, statky i perspektivu (12 min)
- Mučili vězně elektřinou (12 min)

Dokumenty České televize
Tajné akce StB - Akce Kláštery (13 min)
Příběhy železné opony - Dráty, které zabíjely (13 min)
V zajetí železné opony – Ostře sledovaná sestra (13 min)

BONUS: dokument Dopisy z cely smrti (57 min.)


Autoři příspěvků
Josef Albrecht, Mgr. Lukáš Bárta, Lucie Benková, Mgr. Zdeněk Brom, Mgr. Tomáš Bursík, Mgr. Pavlína Formánková, Mgr. Jana Horáková, Alice Hornová, Mgr. Jiří Hruška, Mgr. Marcel Mahdal, Mgr. Martina Matušková, Martin Müller, Luděk Navara, doc. PhDr. Jiří Kocian, CSc., Mgr. František Kolouch, Mgr. Jaroslav Křápek, doc. PhDr. Jiří Pernes, CSc., Ing. Adolf Rázek, Mgr. Václav Ruml, Mgr. Milan Ryjáček, PhDr. Jiří Sovadina, PhDr. Petr Šámal, Ph.D., Mgr. Petr Šimíček, Dr. Jana Švehlová, PhDr. Prokop Tomek, PhDr. Oldřich Tůma, Ph.D., doc. PhDr. Václav Veber, Mgr. Vojtěch Vlček, Mgr. Jiří Tůma


Cena DVD je 600,- Kč, včetně poštovních nákladů.

Výtěžek z prodeje bude použit na provoz portálu Moderní dějiny.
------------------------------------------------------------------------------------------
DVD je možno zakoupit na dobírku a objednat na adrese petr.panek@pant.cz
Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

18.7.

Moderní dějiny pro učitele

Je nám milou povinností informovat učitele především z Moravskoslezského kraje, že občanskému sdružení PANT, k...
1.9.

Moderní dějiny se dají učit moderně!

Milí návštěvníci, učitelé, studenti, žáci, ale též historikové, nadšenci a internetoví surfaři! Všechny vás ví...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT