Moderní-Dějiny.cz

Seminář Železná opona

Publikováno: 27.1.2012, Aktualizováno: 21.8.2012 11:45
Rubrika(y): Vzdělávací akce
Autor: (red)

Občanské sdružení PANT uspořádalo další seminář pro pedagogy, který je součástí projektu Moderní dějiny pro učitele. Konal se ve čtvrtek 26. ledna 2012 v budově Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě Porubě. Tentokrát jsme se věnovali fenoménu hranice rozdělující svobodný a nesvobodný svět.

Seminář Železná opona

Seminář se uskutečnil 26. ledna 2012 na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě, téměř třicet učitelů přehledným a poutavým způsobem získalo zásadní informace k dané problematice a také mnoho námětů a příkladů, jak o tomto tématu učit. Seminář má akreditaci MŠMT v rámci DVPP, účastníci po jeho absolvování obdrželi osvědčení. Pedagogové si rovněž odnesli DVD s připravenými a prezentovanými výukovými materiály. Seminář byl součástí projektu s názvem „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.

Jakým konkrétním tématům byl seminář zasvěcen?
- proměny pohraničí Československa od konce druhé světové války do 80. let 20. století
- pokusy o překonání železné opony ve vyšetřovacích spisech Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV)
- vyšetřování nezákonností a soudní spory po pádu komunismu
- metodické přístupy k výuce tématu: práce s archivními prameny, osobními příběhy, filmovými dokumenty
- etický a právní rozměr železné opony

Seminář zahájil předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek, seznámil přítomné pedagogy s dalšími chystanými aktivitami projektu „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“.

Poté následovala projekce filmového dokumentu "Dráty, které zabíjely", první díl publicistického cyklu Příběhy železné opony. Ten byl věnován historii výstavby elektrických drátěných zátarasů na hranicích Československa a bilancoval oběti tohoto nelidského a absurdního technického opatření. Jeho autorem byl náčelník Hlavní správy Pohraniční a Vnitřní stráže plukovník Ludvík Hlavačka.

Na dokument navázal svou historickou přednáškou Adolf Rázek, historik a letitý vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování komunismu. Nastínil historii železné opony na československém území, věnoval se rovněž všem technickým překážkám, které měly bránit odchodu za svobodou. Seznámil také pedagogy s formami ostrahy hranic a provokačními akcemi StB.

Po krátké přestávce pokračoval Adolf Rázek praktickými ukázkami a interpretacemi dobových pramenů. Vyprávěl učitelům zajímavé, většinou tragické, příběhy, ke kterým docházelo na státní hranici od konce čtyřicátých let do konce let osmdesátých. Učitelé v této část používali sadu dobových pramenů připravených pro tento seminář. V závěru této části měli účastníci také jedinečnou možnost debatovat s Adolfem Rázkem jako pamětníkem a vězněm komunistických lágrů 50. let a vězení 80. let.

Poobědová část byla zasvěcena metodické části – učitelé a metodici z Občanského sdružení PANT představili množství výukových materiálů k tématu. Výukovou prezentaci Jiřího Sovadiny "Železná opona", pracovní listy Petra Šimíčka k filmovým dokumentům "Železná opona" - příběh Jiřího Runkase a "Roztrhán za živa" - příběh Hartmuta Tautze, sadu pracovních listů Jiřího Sovadiny k mezinárodně-politickému vnímání "železné opony". Oba představili praktické a v pedagogické praxi vyzkoušené náměty, jak s tímto tématem v hodině pracovat.


Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.4.

Seminář Romové v Československu

Občanské sdružení PANT uspořádalo další seminář pro pedagogy v rámci projektu Moderní dějiny pro učitele. Kona...
28.3.

Zveme Vás na seminář Romové v Československu!

Občanské sdružení PANT a redakce portálu Moderní dějiny.cz si Vás dovolují pozvat na další seminář pro pedagog...
27.1.

Fotogalerie Seminář Železná opona

Občanské sdružení PANT uspořádalo další seminář pro pedagogy, který je součástí projektu Moderní dějiny pro uč...
18.7.

Moderní dějiny pro učitele

Je nám milou povinností informovat učitele především z Moravskoslezského kraje, že občanskému sdružení PANT, k...
19.4.

Seminář o kolektivizaci

Na Gymnáziu Olgy Havlové proběhl další z cyklu seminářů pro učitele dějepisu ZŠ a SŠ. Tentokrát na téma kolekt...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT