Seminář Železná opona
Občanské sdružení PANT uspořádalo další seminář pro pedagogy, který je součástí projektu Moderní dějiny pro učitele. Konal se ve čtvrtek 26. ledna 2012 v budově Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě Porubě. Tentokrát jsme se věnovali fenoménu hranice rozdělující svobodný a nesvobodný svět.
Seminář se uskutečnil 26. ledna 2012 na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě, téměř třicet učitelů přehledným a poutavým způsobem získalo zásadní informace k dané problematice a také mnoho námětů a příkladů, jak o tomto tématu učit. Seminář má akreditaci MŠMT v rámci DVPP, účastníci po jeho absolvování obdrželi osvědčení. Pedagogové si rovněž odnesli DVD s připravenými a prezentovanými výukovými materiály. Seminář byl součástí projektu s názvem „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.
Jakým konkrétním tématům byl seminář zasvěcen?
- proměny pohraničí Československa od konce druhé světové války do 80. let 20. století
- pokusy o překonání železné opony ve vyšetřovacích spisech Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV)
- vyšetřování nezákonností a soudní spory po pádu komunismu
- metodické přístupy k výuce tématu: práce s archivními prameny, osobními příběhy, filmovými dokumenty
- etický a právní rozměr železné opony
Seminář zahájil předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek, seznámil přítomné pedagogy s dalšími chystanými aktivitami projektu „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“.
Poté následovala projekce filmového dokumentu "Dráty, které zabíjely", první díl publicistického cyklu Příběhy železné opony. Ten byl věnován historii výstavby elektrických drátěných zátarasů na hranicích Československa a bilancoval oběti tohoto nelidského a absurdního technického opatření. Jeho autorem byl náčelník Hlavní správy Pohraniční a Vnitřní stráže plukovník Ludvík Hlavačka.
Na dokument navázal svou historickou přednáškou Adolf Rázek, historik a letitý vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování komunismu. Nastínil historii železné opony na československém území, věnoval se rovněž všem technickým překážkám, které měly bránit odchodu za svobodou. Seznámil také pedagogy s formami ostrahy hranic a provokačními akcemi StB.
Po krátké přestávce pokračoval Adolf Rázek praktickými ukázkami a interpretacemi dobových pramenů. Vyprávěl učitelům zajímavé, většinou tragické, příběhy, ke kterým docházelo na státní hranici od konce čtyřicátých let do konce let osmdesátých. Učitelé v této část používali sadu dobových pramenů připravených pro tento seminář. V závěru této části měli účastníci také jedinečnou možnost debatovat s Adolfem Rázkem jako pamětníkem a vězněm komunistických lágrů 50. let a vězení 80. let.
Poobědová část byla zasvěcena metodické části – učitelé a metodici z Občanského sdružení PANT představili množství výukových materiálů k tématu. Výukovou prezentaci Jiřího Sovadiny "Železná opona", pracovní listy Petra Šimíčka k filmovým dokumentům "Železná opona" - příběh Jiřího Runkase a "Roztrhán za živa" - příběh Hartmuta Tautze, sadu pracovních listů Jiřího Sovadiny k mezinárodně-politickému vnímání "železné opony". Oba představili praktické a v pedagogické praxi vyzkoušené náměty, jak s tímto tématem v hodině pracovat.
Fotografie
Související články
- Seminář Romové v Československu (1.4.2012)
- Zveme Vás na seminář Romové v Československu! (28.3.2012)
- Fotogalerie Seminář Železná opona (27.1.2012)
- Moderní dějiny pro učitele (18.7.2011)
- Seminář o kolektivizaci (19.4.2010)