Moderní-Dějiny.cz

Seminář Romové v Československu

Publikováno: 1.4.2012, Aktualizováno: 30.4.2013 11:05

Občanské sdružení PANT uspořádalo další seminář pro pedagogy v rámci projektu Moderní dějiny pro učitele. Konal se ve čtvrtek 23. února 2012 v budově Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě a byl věnován životu a dějinám Romů v Československu ve 20. století. 

Seminář Romové v Československu

Seminář se konal od 9 do 15 hodin a byl tradičně určen pedagogům 2. stupně ZŠ a učitelům SŠ - vyučujícím humanitních předmětů, především dějepisu, českého jazyka či občanské výchovy.  Více než dvacet zúčastněných učitelů získalo zásadní informace k dané problematice a také náměty a příklady, jak o tomto tématu učit. Seminář měl akreditaci MŠMT v rámci DVPP, takže po jeho absolvování obdrželi účastníci osvědčení. Získali také, jako při všech dosavadních seminářích, DVD s připravenými a prezentovanými výukovými materiály a sadu dobových pramenů kpro interpretaci.

Seminář byl rozdělen na dvě části. V teoretické se soustředila pozornost  na pohled na dané téma z více úhlů - perspektiva historická i sociokulturní. Zde byla lektorkou historička a specializovaná romistka – prof. Nina Pavelčíková (FF OU v Ostravě), která se věnovala historii Romů, jejich kultuře a zvyklostem a zaměřila se především na život Romů v ČSR po roce 1945. Objasnila postupně tato dílčí témata: 

dějiny romské pospolitosti v Českých zemích a na Slovensku za I. republiky s přesahem do starších údobí, sociokulturní charakteristika – Romové usedlí a Romové kočovní (příklady z pramenů), protiromská nařízení a zákony – jejich historie a konkrétní podoba v období II. republiky a Protektorátu, tábory v Hodoníně a Letech, holocaust Romů v období II. světové války – Německo a okupované země, transporty, tábory, vyhlazovací proces, poválečné osudy Romů v Československu, komunistické sociálně-inženýrské projekty - centrální stěhování a rozmísťování romských komunit po území celého státu), proměna romské společnosti, život na okraji společnosti, romská ghetta, sociálně vyloučené lokality jako výbušný problém dneška a dědictví politiky vůči Romům z dob socialistického režimu.
Na přednášku plynule navázala interpretační část semináře - metodika pro práci s archivními dokumenty, vybranými prameny k romským dějinám. 
Poté následovala projekce filmového dokumentu "Ó, ty černý ptáčku", tematizujícího osudy českých a moravských Romů za Protektorátu a II. světové války, využívající unikátní svědectví pamětníků.

Ve druhé, poobědové praktické části byl seminář zaměřen na metodiku výuky o daném tématu, a to s přesahem využitelnosti do různých studijních předmětů (dějepis, český jazyk, občanská nauka). Jako první seznámil účastníky semináře s výukovými programy a konkrétními materiály ředitel o.p.s. Živá paměť Pavel Voves, po něm pak představil výukové DVD k semináři a jednotlivé metodické materiály na něm obsažené Petr Šimíček.

Seminář vyvrcholil setkáním s pamětnicí války a řízené genocidy Romů paní Elinou Machálkovou. Spolupracujeme s ní prostřednictvím o.p.s. Živá paměť a ve spolupráci s z Muzeem romské kultury v Brně již od roku 2006.  Byla jedním z čestných hostů II. ročníku naší dvoudenní studentské konference věnované antisemitismu a holocaustu, zároveň každoročně navštěvuje naše historické semináře, v nichž studentům poodkrývá nepříliš známé skutečnosti z historie a tradic Romů na našem území v rámci projektu „Zmizelí Romové a Romové dnes“. Paní Emílie Machálková procítěně vzpomíná na své dětství za I. republiky, na bezproblémový život romské rodiny na jihomoravské vesnici a na české kamarády ze sousedství. Její vyprávění se časem výrazně zdramatizuje, když popisuje stupňující se tlak a pocit ohrožení romských obyvatel za protektorátu či první transporty některých příbuzných do koncentračního tábora. Paní Emílie v jistě nelehkém a vyčerpávajícím vzpomínání pokaždé líčí jakým zázrakem osudu byla ušetřena transportu, jak jí pomáhali čeští kamarádi, spolupracovníci a sousedé, dokonce studentům popisuje, jak se jí podařilo vyhnout nacisty nařízené sterilizaci. Poté trpělivě seznamuje studenty s životem v úkrytu a nekonečným čekáním na osvobození, kterého se nakonec dočkala. Často ještě dovádí svůj příběh do let poválečných a vypráví o tom, jak se okamžitě po válce se svým novomanželem vydali hledat klid a štěstí v pohraničí, kde po čase založili šťastnou rodinu. Bez nadsázky můžeme říci, že vystoupení paní Emílie je pokaždé naprostým vyvrcholením celé akce, studenti a na tomto semináři také učitelé jsou hluboce zasaženi jejím procítěným a strhujícím vyprávěním, laskavým přístupem a hlubokou životní moudrostí. Některé příběhy a události ženou slzy do očí či vyvolávají oprávněný odpor vůči nacistickým organizovatelům nelidského ponížení a utrpení. A to je vlastně smyslem celého setkání s paní Emílií – představit jeden konkrétní osud, nemluvit jen v číslech a statistikách obětí či trpících, ale naopak silným vyprávěním vyvolat empatický přístup. Mnozí z účastníků si sami sebe představují v podobně hraničních a vypjatých životních situacích, přemýšlejí o tom, jak by se zachovali, a dochází jim zcela jednoznačně, jakým darem je svoboda,kterou považujeme za naprostou samozřejmost...

Seminář byl součástí projektu s názvem „Moderní dějiny pro učitele , atraktivně a inspirativně“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.
 

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.9.

Osvětim, Březinka, Krakov - manuál pro přípravu exkurze

V příloze si můžete stáhnout manuál pro přípravu exkurze do Osvětimi, Březinky a Krakova, najdete zde vše co p...
2.4.

Romové v Československu - Materiály pro učitele

V příloze článku si můžete stáhnout materiály, které obdrželi učitelé na vzdělávacím semináři Romové v Českosl...
1.4.

Represivní složky komunistického státu - materiály pro učitele

V příloze článku si můžete stáhnout materiály, které obdrželi učitelé na vzdělávacím semináři Represivní složk...
1.4.

Železná opona - materiály pro učitele

V příloze článku si můžete stáhnout materiály, které obdrželi učitelé na vzdělávacím semináři Vznik a proměny ...
1.4.

Sborník z letní školy Moderních dějin

V příloze tohoto článku si můžete stáhnout sborník z Letní školy moderních dějin, která se uskutečnila jako so...
27.1.

Seminář Železná opona

Občanské sdružení PANT uspořádalo další seminář pro pedagogy, který je součástí projektu Moderní dějiny pro uč...
11.11.

Seminář Represivní složky komunistického státu

Občanské sdružení PANT uspořádalo na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě 10. listopadu 2011 seminář pro děj...
29.10.

Učitelé se vydali do Polska s Moderními dějinami.cz

"Historie na vlastní oči – po stopách židovské kultury a utrpení" - pod tímto názvem se uskutečnila první akre...
2.9.

Jaký byl letošní ročník Letní školy moderních dějin?

Co v dějepise učit? Jak začlenit do výuky výpovědi pamětníků? Jak vytvořit k filmovému svědectví pracovní list...
18.7.

Moderní dějiny pro učitele

Je nám milou povinností informovat učitele především z Moravskoslezského kraje, že občanskému sdružení PANT, k...
19.4.

Seminář o kolektivizaci

Na Gymnáziu Olgy Havlové proběhl další z cyklu seminářů pro učitele dějepisu ZŠ a SŠ. Tentokrát na téma kolekt...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT