Moderní-Dějiny.cz

Seminář Represivní složky komunistického státu

Publikováno: 11.11.2011, Aktualizováno: 30.4.2013 11:35
Autor: (red)

Občanské sdružení PANT uspořádalo na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě 10. listopadu 2011 seminář pro dějepisce ze základních a středních škol zaměřený na strukturu a fungování StB v době komunistického Československa. Vzdělávací program akreditovaný MŠMT navštívilo přes třicet pedagogů z Moravskoslezského kraje.

Seminář Represivní složky komunistického státu

 


Seminář byl uspořádán jako první z cyklu v rámci projektu „Moderní dějiny pro učitele , atraktivně a inspirativně“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.

Celou akci zahájil o deváté hodině ranní předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek, který představil aktivity ročního projektu a především program aktuálního semináře. Účastníky rovněž pozdravila za hostitelskou partnerskou školu Moderních dějin ředitelka Dagmar Juchelková.

Potá následovala projekce filmového dokumentu „Nikomu jsem neublížil“ režiséra Pavla Křemena z roku 2011, který otevřel zásadní témata, kterým byl pak celý seminář zasvěcen. Autoři dokumentu pátrali po motivech, které za minulého režimu vedly lidi ke spolupráci se Státní bezpečností (StB). Někdo se bál o rodinu či kariéru, pro dalšího představovalo být agentem svého druhu dobrodružství. Ve filmu otevřeně vypovídali jak bývalí spolupracovníci StB, tak samotní důstojníci komunistické tajné policie. Dokument působivě ilustroval, jak rafinovanými způsoby korumpoval komunismus lidské charaktery. Po projekci seznámil s okolnostmi vzniku tohoto filmu účastníky semináře historik Petr Blažek, který se na jeho vzniku podílel jako odborný poradce.

Po přestávce se ujal slova opět Petr Blažek a v rámci své přednášky „Struktura a fungování bezpečnostních složek v komunistickém Československu" na konkrétních ukázkách dobových pramenů osvětloval jednotlivá údobí vývoje Státní bezpečnosti, práci bezpečnostních složek, jejich organizační strukturu, objasnil používanou terminologii, charakterizoval metodiku práce s archivními dokumenty (jak číst svazky StB), mluvil o sovětské inspiraci a shodných či odlišných rysech bezpečnosti v 50. letech a za normalizace. Na základě svého bádání také představil osudy některých výkonných a dlouhodobých spolupracovníků StB.

Poobědová část semináře byla věnována metodickým námětům a setkání s pamětníky. Učitelé a metodici z Občanského sdružení PANT představili výukové možnosti, které nabízí dané téma. Petr Šimíček z Gymnázia Olgy Havlové se zaměřil na práci s dobovými prameny ve výuce a seznámil učitele s kompletem metodických materiálů k postupům StB v konkrétním případě Buchal a spol. (výuková prezentace, historická studie, studentské pracovní listy a učitelský manuál, soubor dobových pramenů). Jiří Hruška z Gymnázia Pavla Tigrida pak představil aktivity a hry pro studenty - Co chceme získat?, Hádej, kdo jsem?, Pravda a lež, prezentoval také příklad tvorby myšlenkové mapy k textu a práci s analýzou revolučního teroru z textu Ivana Klímy.

Očekávaným vyvrcholením semináře pak bylo vystoupení hostů, kteří zažili praktiky StB v době normalizace na vlastní kůži, panů Tomáše Hradílka (1945) a Rudolfa Berezy (1942). Ti jako disidenti a signatáři Charty 77 mohli velmi zasvěceně účastníkům popsat své protirežimní aktivity na střední Moravě, represe ze strany StB, nepříjemné zklamání po listopadu 1989, kdy zjistili, že v jejich prostředí a blízkosti byl celá léta výkonný spolupracovník StB. Následovala živá diskuse a množství dotazů, které oba pánové trpělivě a ochotně zodpovídali

Seminář ve tři hodiny odpoledne zakončil opět Petr Pánek, účastníci obdrželi na závěr osvědčení a DVD se všemi připravenými a používanými materiály.

Krátký filmový report o semináři si můžete spustit ZDE

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

1.4.

Seminář Romové v Československu

Občanské sdružení PANT uspořádalo další seminář pro pedagogy v rámci projektu Moderní dějiny pro učitele. Kona...
1.4.

Represivní složky komunistického státu - materiály pro učitele

V příloze článku si můžete stáhnout materiály, které obdrželi učitelé na vzdělávacím semináři Represivní složk...
28.3.

Zveme Vás na seminář Železná opona!

Občanské sdružení PANT a redakce portálu Moderní dějiny.cz si Vás dovolují pozvat na další seminář pro pedagog...
28.3.

Zveme Vás na seminář Romové v Československu!

Občanské sdružení PANT a redakce portálu Moderní dějiny.cz si Vás dovolují pozvat na další seminář pro pedagog...
12.11.

Fotogalerie Seminář Represivní složky komunistického státu

Občanské sdružení PANT uspořádalo na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě 10. listopadu 2011 seminář pro děj...
5.10.

Připravujeme seminář Represivní složky komunistického státu

Občanské sdružení PANT a redakce portálu Moderní dějiny.cz si Vás dovolují pozvat na seminář pro pedagogy akre...
19.4.

Seminář o kolektivizaci

Na Gymnáziu Olgy Havlové proběhl další z cyklu seminářů pro učitele dějepisu ZŠ a SŠ. Tentokrát na téma kolekt...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT