Moderní-Dějiny.cz

Mediální obraz války ve Vietnamu ve filmovém zpracování - analýza snímků Zelené barety a Četa

Publikováno: 3.1.2016, Aktualizováno: 12.1.2016 17:07

Text se věnuje fenoménu Vietnamské války a způsobům její prezentace v kinematografii. Analyzuje dva americké snímky, jejichž děj se odehrává na bojišti tohoto konfliktu. Jedná se o film Zelené barety z roku 1968 a Četa z roku 1986. Přestože filmy spojuje stejná historická událost, její pojetí se v obou snímcích značně liší.

Mediální obraz války ve Vietnamu ve filmovém zpracování - analýza snímků Zelené barety a Četa

Zatímco Zelené barety byly natočeny ve válečných letech a mezi kritiky mají pověst propagandistického snímku poplatného době a politickým potřebám, Četa je sugestivní, syrový a s odstupem točený válečný film, který natočil režisér s vlastními bojovými zkušenostmi z Vietnamu. Společným znakem pro analýzu je tedy válka ve Vietnamu, rozdílným pak způsob jejího vykreslení. Jádro textu spočívá v sémiotické analýze obou snímků a v následné komparaci výsledků zjištěných analýzou.

V první části textu je za účelem uvedení do kontextu stručně popsána válka ve Vietnamu jako taková, a to s použitím relevantní odborné literatury. Následuje úvod do použité metodologie a poté samotná sémiotická analýza. Nejprve jsou stručně popsány oba filmy z kinematografického hlediska (kdy a kým byly natočeny, kdo v nich účinkuje, jak jsou hodnoceny apod.). Na tento popis navazuje narace filmů, která stručně představuje jejich obsah rozdělený do příběhových celků. Následuje vlastní analýza, která se zaměřuje na tři hlavní sémiotické prvky v obou filmech: vykreslení charakterů hlavních postav, zjištění přítomnosti binárních opozic a identifikace cílového publika. Výsledky analýzy jsou následně porovnány v závěrečné komparační části, kterou je práce uzavřena.

Obsah
1. Válka ve Vietnamu jako historická událost
2. Použitá metodologie
3. Kinematografický profil snímků
3. 1. Zelené Barety (The Green Berets)
3. 2. Četa (Platoon)
4. Analýza
4. 1. Příběh
4. 1. 1. Zelené barety
4. 1. 2. Četa
4. 2. Hlavní postavy – Zelené barety
4. 2. 1. Plukovník Mike Kirby
4. 2. 2. Novinář George Beckworth
4. 3. Hlavní postavy – Četa
4. 3. 1. Chris Taylor
4. 3. 2. Seržant Barnes
4. 4. Binární opozice
4. 4. 1. Zelené barety
4. 4. 2. Četa
4. 5. Cílová skupina
4. 5. 1. Zelené barety
4. 5. 2. Četa
Závěrečné srovnání obou filmů
Seznam použitých zdrojů
Internetové zdroje

Přílohy

pdf
Mediální obraz války ve Vietnamu ve filmovém zpracování - analýza snímků Zelené barety a Četa
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,30 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

18.12.

Američané ve Vietnamu a sovětská válka v Afghánistánu - srovnání válečných konfliktů

Srovnání dvou z nejzávažnějších konfliktů studené války, americké války ve Vietnamu a sovětská války v Afgháni...
21.10.

Válka ve Vietnamu (1964-73) a svět v 60. a 70. letech

Výkladová prezentace se zabývá jedním z periferních konfliktů studené války odehrávajícím se mezi léty 1964-73...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT