Obyčejní muži, 101. záložní policejní prapor a „konečné řešení“ v Polsku
Pracovní text k prezentaci: "Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část druhá" je založen na rozboru krátkých pasáží vybraných z knihy Christophera R. Browninga: Obyčejní muži, 101. záložní policejní prapor a „konečné řešení“ v Polsku.
Christopher R. Browning působí jako profesor na washingtonské univerzitě. Jeho knihu Obyčejní muži můžeme bez nadsázky považovat za jeden z nejdůležitějších příspěvků k poznání dějin holocaustu. Jejími hlavními aktéry jsou obyčejní němečtí muži z okolí Hamburku, kteří se aktivně účastnili zabíjení polských Židů. Skupina asi pěti set policistů, kteří byli příliš staří na službu ve wehrmachtu, byla v roce 1942 poslána do oblasti východního Polska, do okolí Lublinu, aby zde vyvraždila židovské starce a nemocné, ženy i děti nevyjímaje. Na základě protokolů z vyšetřování, které proti nim bylo po válce vedeno, Browning zpracoval psychologicky laděnou črtu o mentalitě masových vrahů. Dospěl ke zjištění, že němečtí policisté netvořili zcela jednolitou skupinu. I mezi nimi se vyskytli tací, kteří vraždit odmítali a bránili se uposlechnout rozkazy. Postupem doby však i oni otupěli a nová a nová vraždění v nich potlačovala elementární lidské instinkty. Na druhé straně se však i v rezervním batalionu setkáváme s brutálními vrahy, kteří se svými činy vychloubají a staví je na odiv. Browning se pokouší vystihnout a svým způsobem i vysvětlit motivy jednání mužů, kteří před válkou žili obyčejným, velkoměstským životem a ani v nejtemnějších představách jim nepřišlo na mysl, že se stanou masovými vrahy.
Metodické pokyny:
Rozdělte třídu do čtyř skupin a každé zadejte k prostudování jeden ze čtyř textů. Následně každá z nich analyzuje text podle přiložených otázek a své závěry odprezentuje zvolený mluvčí pracovních skupin.
Aktivita: 30 minut
Přílohy
Související články
- Příběh rodiny Ulmových, spravedlivých mezi národy – pracovní listy pro žáky k tématu zachránců Židů v okupovaném Polsku (16.12.2016)
- Židovský Krakov (9.11.2015)
- Jaká je cena mé svobody? - polské zamyšlení (19.8.2014)
- Člověk ve válce a válka v člověku - polské zamyšlení (17.8.2014)
- Národ bez jedné plíce aneb příběh polských „Kresů“ (3.3.2014)
- Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část první (3.8.2013)
- Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část druhá (3.8.2013)
- Varšavské povstání (18.10.2011)
- Vzpomínky Samuela Putermana z varšavského ghetta (1.4.2011)
- Každodenní život ve varšavském ghettu 1941 (14.1.2010)
- Varšavské povstání 1944 (13.10.2009)