Ivan Olbracht - Obrazy ze soudobého Ruska I. (1920)
Digitální kopie prvního dílu reportážních črt Ivana Olbrachta, v nichž vzpomíná na svou cestu do sovětského Ruska v roce 1920. Jako zapálený vyznavač revoluce a ruského komunismu popisuje realitu sovětského Ruska - převratné novinky, dynamiku nově vytvářené socialistické společnosti, život dělnických vrstev i vůdce bolševiků Lenina.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Ivan Olbracht vzpomíná na svou cestu do sovětského Ruska v roce 1920, na níž se vydal s cílem zaznamenat přímé svědectví převratných událostí. Z své cesty sepsal tyto reportážní črty s názvem "Obrazy ze soudobého Ruska". Olbracht, který měl již tehdy legitimaci Všesvazové komunistické strany (bolševiků), slyšel mluvit několikrát na různých místech Lenina, Jakuba Michailoviče Sverdlova, detailně popisuje realitu sovětského Ruska - převratné novinky, dynamiku nově vytvářené socialistické společnosti, její úspěchy. Olbrachtův text poodhaluje dopady působení bolševických idejí v Československu po první světové válce a charismatický vliv Leninovy osobnosti, kterým podlehla většina českých sympatizantů radikálního komunismu.
Brožura byla vydána v Edici Června v roce 1920. Edice zaměřená na levicové socialismus objevující či vyznávající čtenáře, je charakterizovaná na obálce knihy spolu s literárním doplňkem Června Kmenem takto:
EDICE ČERVNA
POPULÁRNÍ SBÍRKA VYBRANÝCH SPISŮ BELETRISTICKÝCH I NAUČNÝCH, PŮVODNÍCH I PŘELOŽENÝCH
POŘÁDÁ STANISLAV K. NEUMANN
Založili jsme tuto knihovnu pro onu širokou vrstvu lidovou, která vyhledává v knize poučení, povzbuzení a povznesení, nejsouc dosud zkažena lživou a podvodnou žurnalistikou ani fabrickou literaturou spisovatelů a nakladatelů stejně nesvědomitých. Vynořila se nám při tom vzpomínka na první ročníky Grégrovy Matice Lidu, která snažila se poskytnouti širším vrstvám četbu ve své době jak nejlepší, tak nejpokročilejší. Rozumí se ovšem: mezi Edicí Června a prvními svazky Matice Lidu jest půl století a naším osvětovým směrem a úkolem nemůže býti již překonaný, odbytý liberalism svobodomyslného měšťáctva. Vývoj ze základů položených revolucí francouzskou je dovršen, jako kdysi encyklopedisté tak v předchozí době socialisté připravili myšlenkový podklad pro nový převrat, který právě počíná jako Světová revoluce sociální, jejíž nutnost dokonale objasnila světová válka všem, kdož nesobecky uvažují. Edice Června, chtějíc státi na výši doby, při veškeré své mnohostranosti nespustí tudíž s oka svého buditelského úkolu socialistického. Nesmírné svízele a překážky, které činí dnes každému vydavatelskému podniku nezřízená lichva a jiné důsledky války i zápasu sociálního, nedovolují nám zatím náležitého rozmachu a úplného rozvinutí širokého programu. Přes to však pozná každý ze svazků dosud vyšlých, jak pevně a vážně jde Edice Června za ideálem knihovny pro uvědomělý lid a jak se snaží poskytnouti svým čtenářům to nejlepší pro poučení a povzbuzení.
ČERVEN
Ročník III. bojuje za nekompromisní socialism, vysvětluje ideje a these 3. Internacionály, přináší články nejlepších socialistických myslitelů a bojovníků celého světa, nejsvědomitější zprávy o Rusku a z Ruska, jakož i o socialismu v jiných zemích. Jest pravou pokladnicí poučení o moderním socialismu a jediným přímým orgánem komunismu v naší republice.
KMEN
Ročník IV. tvoří samostatný literární doplněk Června. Přináší nejlepší ukázky nového snažení básnického u nás i v cizině, kritické úvahy a přehledy literární, hojné referáty o novinkách domácích i cizích. Věnuje pozornost především básníkům socialistickým a poměru umění k socialismu. Nedělá literární politiky osob nebo kroužků, nepodporuje špatné literatury.
Text Olbrachtových reportážních črt mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s ním pracovat v hodině nebo semináři, může se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Digitální kopii textu najdete v příloze článku ve větším rozlišení vhodném pro tisk.
Informace o knize z tiráže:
EDICE ČERVNA SVAZEK XVI.
Nákladem Fr. Borového v Praze
vytiskl Alois Hanuš v Kolíně 1920
Přílohy
Fotografie
Diskuse
Ivan Olbracht - Obrazy ze soudobého Ruska I. (1920)
Mockrát děkuji. :)...
Dobrý den, zkuste knihovnu či internetové antikvariáty - zadal jsem název Olbrachtova díla a našel jsem ke koupi všechny tři svazky. První díl je útlá brožura, předpoklád...
Dobrý den, milá redakce, předem děkuji za odpověď. Mám tedy poslední otázku, a to zda nevíte, kde bych mohla nalézt druhý díl textu knihy? Děkuji za každou informaci....
Děkujeme za upozornění. Brožované vydání textu Ivana Olbrachta Obrazy ze soudobého Ruska jsem kontroloval. Náš výtisk opravdu končí str. 51. Následuje jeden prázdný list...
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila, zda byste mohli uveřejnit celou knihu Ivana Olbrachta Obrazy ze soudobého Ruska v PDF formátu. Váš příspěvek obsahuje jen prvních 51...
Související články
- V. I. Lenin - Dubnové teze (1917) (1.3.2014)
- Václav Vacek - Na pražském sjezdu bolševiků (1912) (2.1.2014)
- Ivan Olbracht - Vzpomínám na Vladimíra Iljiče (1920) (2.1.2014)
- Básně z brožury "Hovořili s Leninem" (2.1.2014)
- Čeněk Hruška - O Leninovi (1.1.2014)
- Antonín Zápotocký - Vzpomínka na Lenina (setkání v roce 1920) (1.1.2014)
- SSSR v československé poesii (27.12.2013)
- Ruské revoluce roku 1917 v normalizační učebnici dějepisu (24.11.2013)
- Pověst o Leninovi (26.9.2013)
- Ivan Olbracht: Proč nejsou komunisty (3.7.2013)
- Jaroslav Kříženecký: Proč nejsem komunistou? (2.7.2013)
- Richard Weiner: Proč nejsem komunistou? (2.7.2013)
- Jaroslav Kallab - Proč nejsem komunistou (1.7.2013)
- Jan Herben - Proč nejsem komunistou? (27.6.2013)
- Fráňa Šrámek - Proč nejsem komunistou? (26.6.2013)
- Josef Kopta - Proč nejsem komunistou? (26.6.2013)
- Josef Čapek - Proč nejsem komunistou? (26.6.2013)
- František Langer - Proč nejsem komunistou (26.6.2013)
- Ladislav P. Procházka - Proč nejsem komunistou? (26.6.2013)
- Karel Čapek - Proč nejsem komunistou (25.6.2013)
- V. I. Lenin v sovětském sochařském umění (22.3.2013)
- Dějiny světové kinematografie - sovětská montážní škola (31.10.2012)
- Soud Masarykův o bolševismu (24.11.2011)
- Pracovní list: Reflexe polsko - sovětské války v československém tisku (7.4.2011)
- Pracovní list: Plakáty z polsko - sovětské války (4.4.2011)
- Ruské revoluce 1917 (12.1.2010)
- 21. podmínek pro přijetí do Komunistické internacionály (1920) (2.8.2009)