Moderní-Dějiny.cz

Ivan Olbracht - Obrazy ze soudobého Ruska I. (1920)

Publikováno: 11.3.2014, Aktualizováno: 18.9.2014 09:42

Digitální kopie prvního dílu reportážních črt Ivana Olbrachta, v nichž vzpomíná na svou cestu do sovětského Ruska v roce 1920. Jako zapálený vyznavač revoluce a ruského komunismu popisuje realitu sovětského Ruska - převratné novinky, dynamiku nově vytvářené socialistické společnosti, život dělnických vrstev i vůdce bolševiků Lenina.

Ivan Olbracht - Obrazy ze soudobého Ruska I. (1920)

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Ivan Olbracht vzpomíná na svou cestu do sovětského Ruska v roce 1920, na níž se vydal s cílem zaznamenat přímé svědectví převratných událostí. Z své cesty sepsal tyto reportážní črty s názvem "Obrazy ze soudobého Ruska". Olbracht, který měl již tehdy legitimaci Všesvazové komunistické strany (bolševiků), slyšel mluvit několikrát na různých místech Lenina, Jakuba Michailoviče Sverdlova, detailně popisuje realitu sovětského Ruska - převratné novinky, dynamiku nově vytvářené socialistické společnosti, její úspěchy. Olbrachtův text poodhaluje dopady působení bolševických idejí v Československu po první světové válce a charismatický vliv Leninovy osobnosti, kterým podlehla většina českých sympatizantů radikálního komunismu.

Brožura byla vydána v Edici Června v roce 1920. Edice zaměřená na levicové socialismus objevující či vyznávající čtenáře, je charakterizovaná na obálce knihy spolu s literárním doplňkem Června Kmenem takto:

EDICE ČERVNA
POPULÁRNÍ SBÍRKA VYBRANÝCH SPISŮ BELETRISTICKÝCH I NAUČNÝCH, PŮVODNÍCH I PŘELOŽENÝCH
POŘÁDÁ STANISLAV K. NEUMANN
Založili jsme tuto knihovnu pro onu širokou vrstvu lidovou, která vyhledává v knize poučení, povzbuzení a povznesení, nejsouc dosud zkažena lživou a podvodnou žurnalistikou ani fabrickou literaturou spisovatelů a nakladatelů stejně nesvědomitých. Vynořila se nám při tom vzpomínka na první ročníky Grégrovy Matice Lidu, která snažila se poskytnouti širším vrstvám četbu ve své době jak nejlepší, tak nejpokročilejší. Rozumí se ovšem: mezi Edicí Června a prvními svazky Matice Lidu jest půl století a naším osvětovým směrem a úkolem nemůže býti již překonaný, odbytý liberalism svobodomyslného měšťáctva. Vývoj ze základů položených revolucí francouzskou je dovršen, jako kdysi encyklopedisté tak v předchozí době socialisté připravili myšlenkový podklad pro nový převrat, který právě počíná jako Světová revoluce sociální, jejíž nutnost dokonale objasnila světová válka všem, kdož nesobecky uvažují. Edice Června, chtějíc státi na výši doby, při veškeré své mnohostranosti nespustí tudíž s oka svého buditelského úkolu socialistického. Nesmírné svízele a překážky, které činí dnes každému vydavatelskému podniku nezřízená lichva a jiné důsledky války i zápasu sociálního, nedovolují nám zatím náležitého rozmachu a úplného rozvinutí širokého programu. Přes to však pozná každý ze svazků dosud vyšlých, jak pevně a vážně jde Edice Června za ideálem knihovny pro uvědomělý lid a jak se snaží poskytnouti svým čtenářům to nejlepší pro poučení a povzbuzení.

ČERVEN
Ročník III. bojuje za nekompromisní socialism, vysvětluje ideje a these 3. Internacionály, přináší články nejlepších socialistických myslitelů a bojovníků celého světa, nejsvědomitější zprávy o Rusku a z Ruska, jakož i o socialismu v jiných zemích. Jest pravou pokladnicí poučení o moderním socialismu a jediným přímým orgánem komunismu v naší republice.
KMEN
Ročník IV. tvoří samostatný literární doplněk Června. Přináší nejlepší ukázky nového snažení básnického u nás i v cizině, kritické úvahy a přehledy literární, hojné referáty o novinkách domácích i cizích. Věnuje pozornost především básníkům socialistickým a poměru umění k socialismu. Nedělá literární politiky osob nebo kroužků, nepodporuje špatné literatury.

Text Olbrachtových reportážních črt mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s ním pracovat v hodině nebo semináři, může se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Digitální kopii textu najdete v příloze článku ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Informace o knize z tiráže:
EDICE ČERVNA SVAZEK XVI.
Nákladem Fr. Borového v Praze
vytiskl Alois Hanuš v Kolíně 1920

Přílohy

pdf
Ivan Olbracht - Obrazy ze soudobého Ruska (1920)
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 23,31 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Diskuse

Ivan Olbracht - Obrazy ze soudobého Ruska I. (1920)

Re: Publikace - možnost koupě

Mockrát děkuji. :)...

Publikace - možnost koupě

Dobrý den, zkuste knihovnu či internetové antikvariáty - zadal jsem název Olbrachtova díla a našel jsem ke koupi všechny tři svazky. První díl je útlá brožura, předpoklád...

Re: Kontrola pulikace

Dobrý den, milá redakce, předem děkuji za odpověď. Mám tedy poslední otázku, a to zda nevíte, kde bych mohla nalézt druhý díl textu knihy? Děkuji za každou informaci....

Kontrola pulikace

Děkujeme za upozornění. Brožované vydání textu Ivana Olbrachta Obrazy ze soudobého Ruska jsem kontroloval. Náš výtisk opravdu končí str. 51. Následuje jeden prázdný list...

Dotaz k příspěvku

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila, zda byste mohli uveřejnit celou knihu Ivana Olbrachta Obrazy ze soudobého Ruska v PDF formátu. Váš příspěvek obsahuje jen prvních 51...

počet příspěvků: 5 | poslední příspěvek: 22.9.2014 07:48Vstup do diskuse >>

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.3.

V. I. Lenin - Dubnové teze (1917)

Vladimír Iljič Lenin se vrátil ze švýcarské emigrace do Ruska v dubnu 1917. Po příjezdu vystoupil v Petrohradě...
2.1.

Básně z brožury "Hovořili s Leninem"

Předkládané básně českých básníků, oslavující Vladimíra Iljiče Lenina i sovětské Rusko, byly zařazeny do pamět...
2.1.

Václav Vacek - Na pražském sjezdu bolševiků (1912)

Vzpomínka Václava Vacka na Vladimíra Iljiče Lenina z doby pražské ilegální konference ruské sociálně-demokrati...
2.1.

Ivan Olbracht - Vzpomínám na Vladimíra Iljiče (1920)

Vzpomínka českého spisovatele Ivana Olbrachta na vůdce ruských bolševiků Vladimíra Iljiče Lenina - digitální k...
1.1.

Čeněk Hruška - O Leninovi

Oslavný text českého komunisty Čeňka Hrušky o vůdci ruských bolševiků Vladimíru Iljiči Leninovi - digitální ko...
1.1.

Antonín Zápotocký - Vzpomínka na Lenina (setkání v roce 1920)

Vzpomínka českého komunisty Antonína Zápotockého na pobyt v sovětském Rusku během světového kongresu III. inte...
27.12.

SSSR v československé poesii

Digitální kopie brožovaného souboru básní „SSSR v československé poesii“ z roku 1936. V tomto unikátním sborní...
24.11.

Ruské revoluce roku 1917 v normalizační učebnici dějepisu

Zajímá vás, co se o ruských revolucích učlio v období normalizace? Nahlédněte do druhého dílu učebnice dějepis...
26.9.

Pověst o Leninovi

Kvalitní digitální kopie českého překladu básnické skladby připisované arménskému lidovému básníku, negramotné...
3.7.

Ivan Olbracht: Proč nejsou komunisty

Podobně, jako zareagoval redakční kolega z Rudého práva Josef Hora, zvedl pomyslnou rukavičku souboje i Ivan O...
2.7.

Jaroslav Kříženecký: Proč nejsem komunistou?

Genetik zabývající se filozofií a vývojem vědy byl osloven Peroutkovým týdeníkem Přítomnost, aby se vyjádřil n...
2.7.

Richard Weiner: Proč nejsem komunistou?

Expresionistický básník, prozaik a pařížský dopisovatel Lidových novin Richard Weiner se osobitě vypořádal s a...
1.7.

Jaroslav Kallab - Proč nejsem komunistou

Jaroslav Kallab - právník, který znal svůj obor jak z akademického prostředí, tak ze soudní praxe. Působil jak...
27.6.

Jan Herben - Proč nejsem komunistou?

Historik, politik, žurnalista, člen Maffie a Masarykův přítel Jan Herben na otázku - proč nejsem komunistou? -...
26.6.

Ladislav P. Procházka - Proč nejsem komunistou?

Ladislav Procházka se k otázce, kterou mu položila Peroutkova Přítomnost v roce 1924, postavil nevšedním způso...
Více souvisejících...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT