Moderní-Dějiny.cz

Spor o most Miloše Sýkory

Publikováno: 14.6.2012, Aktualizováno: 2.9.2012 20:27

Pracovní list je založen na rozboru rozdílných svědectví pamětníků a analýze krátké filmové ukázky z Tankové brigády (1955). Studenti se seznámí se základními historickými fakty spojenými s finální fází Ostravské operace a pokusí se ohodnotit rozdílné historické interpretace osvobození mostu Miloše Sýkory.

Spor o most Miloše Sýkory

Tento materiál vznikl v rámci projektu ESF a OPVK „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“.

Existuje několik historických verzí události záchrany mostu Miloše Sýkory před zničením v rámci nacistického plánu ARLZ (z německé zkratky: „demontáž – vyklizení - znehodnocení - zničení“). Mnoho výpovědí pamětníků si navzájem protiřečí. Blíže viz: Pavel Hamza In: Ostrava: příspěvky k dějinám a současnosti Ostravy a Ostravska. 22 [uspořádala Blažena Przybylová s redakční radou]. Vyd. 1. Šenov u Ostravy: Tilia, 2005. ISBN 80-86904-05-9. s. 250-271


Pracovní aktivita: 25 min
Pokyny pro učitele:
Učitel stručně uvede téma. Viz HISTORICKÉ POZADÍ 
Rozdělte třídu do tří skupin a každé přiřaďte vzpomínku jednoho z pamětníků.
Každá skupina prostuduje výpověď svého pamětníka.
Zvolený mluvčí každé skupiny krátce shrne vlastními slovy roli, kterou pamětník přisuzuje Miloši Sýkorovi při osvobození mostu.
Porovnejte výpovědi jednotlivých pamětníků a shrňte jejich rozpory.
Sledujte ukázku z filmu Tanková brigáda.
Pokuste se analyzovat co je ve filmu:
pravdivé:
umělecká licence:
propaganda:

HISTORICKÉ POZADÍ:
HISTORIE MOSTU MILOŠE SÝKORY
Dříve zde stával most řetězový z roku 1851. Při přejezdu jízdního oddílu se most natolik rozkmital, že se zřítil. Tragickou událost provázela řada obětí na životech. Podmínkou nového návrhu mostu byl technický požadavek, aby přes most bezpečně projely dva protijedoucí vozy s plně naloženými fůrami sena. Vítkovické železárny pak postavily nový ocelo-nýtový most v roce 1913. Během protektorátu získal jméno Říšský most. Také on byl v rámci plánu ARLZ podminován (nacistický plán ARLZ: „demontáž – vyklizení - znehodnocení - zničení“).

ŽIVOTOPIS MILOŠE SÝKORY
(15. listopadu 1920 Heřmanice – 30. dubna 1945 Ostrava)
Vlastním jménem byl Emil Sýkora. Když jeho otec zemřel, byly mu tři roky. Matka jej nebyla schopna uživit. Začala pracovat jako školnice ve Skřečoni u Bohumína. Chlapec často pobýval u své tety Františky Důlové v Muglinově. Jako prvňák navštěvoval školu v Rychvaldě. V té době prodělal záškrt. Poté se jeho matka rozhodla ponechat Emila definitivně u tety Důlové, která měla již svých šest dětí. Důlovi mu začali říkat Miloš. Školu dochodil na Hladnově. V roce 1935 nastoupil do učení na soustružníka. V roce 1937 vstoupil do Svazu mladých komunistů. Později se stal členem Národního hnutí pracující mládeže, které sdružovalo levicově orientovanou mládež.
Když Němci obsadili 14. března 1939 Ostravu, stal se členem ilegálního hnutí. Dne 3. května 1940 byl gestapem zatčen, vyslýchán a surově bit. V únoru 1942 byl soudem ve Vratislavi odsouzen na tři léta odnětí svobody v ratibořské káznici. V květnu 1943 mu trest skončil, avšak propuštěn na svobodu nebyl. Převezli jej do sběrného tábora Veveří u Brna, odkud byl v červenci 1943 propuštěn. Poté nastoupil zpět u firmy, ve které se vyučil. Na podzim 1944 mu byla nařízena práce v zákopech na Valašsku. Na Vánoce 1944 odjel do Ostravy, odkud se již do zákopů nevrátil. Spolu se svým přítelem Václavem Veselým se ukrýval u své matky v Sadové ulici. Ta zde v té době pracovala jako domovnice. 30. dubna 1945 během osvobozování byl u mostu zastřelen. Krátkodobě byl se sovětskými vojáky pochován na provizorním hřbitově před Novou radnicí, poté na moravskoostravském městském hřbitově. Jeho smrt, kromě současného jména mostu, připomíná také pomník na slezské straně řeky, jehož autorem je sochař Konrád Babraj.

KOMUNISTICKÁ VERZE UDÁLOSTI
Když 30. dubna 1945 po 19. Hodině, když vrcholila Ostravská operace a většina města již byla osvobozena, přijel k mostu tank číslo 051, Sýkora a jeho přítel Olšák informovali tankisty, že je most podminován. Dobrovolně se přihlásili, že přestřihnou dráty vedoucí k náložím. Dostali nůžky a raketovou pistoli. Po přestřižení drátů a odpálení světlice tank bezpečně přejel most, avšak Sýkora byl při ústupu po železné konstrukci mostu zpozorován Němci, kteří ho zastřelili kulometem.

TANK T 34 Č. 051 1. ČESKOSLOVENSKÉ SAMOSTATNÉ TANKOVÉ BRIGÁDY
30. 4. 1945 ve večerních hodinách dorazil k Říšskému mostu přes řeku Ostravici jako první tank Nikolaje Ivasjuka, věž. č. 051, a za ním tank Bedřicha Opočenského. Po krátké domluvě vyrazil tank 051 přes most.
Krycí palbou tanku B. Opočenského byl průstřelem poškozen jeden z mostních oblouků. Most zůstal stát, ale na druhém břehu tank 051 inkasoval tři zásahy panzerfaustem, jeden do věže, dva do motorového prostoru. Tank setrvačností narazil do protilehlého domu a poškodil si hlaveň kanonu. V tanku zahynul radista rtn. Ahepjuk a velitel rtn. Ivasjuk byl těžce raněn. Podle vzpomínek řidiče Alexandra Hrocha ale o akci Miloše Sýkory členové posádky nic nevěděli a most zůstal podle něj stát proto, že Němci nikdy nevyhazovali most s prvním tankem, ale nechali jich několik přejet a potom je odřízli a zlikvidovali. Posádku tanku tvořili:
velitel rtn. Nikolaj Ivasjuk – raněn (odvezen ihned letecky do Moskvy)
radista rtn. Ivan Ahepjuk – zahynul
střelec voj. Josef Vaněk – raněn
řidič svob. Alexandr Hroch – raněn
Tank byl později opraven a využit jako památník 1. československé samostatné tankové brigády, nějaký čas byl umístěn za budovou Nové radnice, v současné době stojí naproti Sýkorova mostu.


Osvobození mostu Miloše Sýkory ve filmu Tanková brigáda (1955)

Informace o filmu: TANKOVÁ BRIGÁDA
Film je silně ovlivněn komunistickou propagandou - přepisuje dějiny, je natočen manipulativním způsobem a jednostranně zkresluje realitu v duchu komunistické ideologie. Dějově zachycuje boje I. československé tankové brigády, která bojuje po boku Sovětské armády za druhé světové války. V Sovětském svazu se za války vytvořila a vycvičila československá tanková brigáda. Zasáhla velmi úspěšně do bojů o Kyjev, Rudu, Čerňachovo i Bílou Cerkev a proslavila se v bojích o Duklu i Ostravu. Jde o první barevný celovečerní snímek Československého armádního filmu. Byl promítán, po několikaletém natáčení (od roku 1951), u příležitosti desetiletého výročí osvobození Československa. Celý film byl nasnímán jako monstrózní manévry československé armády s použitím reálných válečných zbraní a výstroje, které byli ještě v padesátých letech k dispozici. Československým filmařům pomáhali zkušení poradci z Mosfilmu za vydatné podpory ministerstva národní obrany v čele s Alexejem Čepičkou.

Přílohy

pdf
Spor_o_most_Milose_Sykory
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 1,46 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

12.3.

Ostrava v období Protektorátu

Výuková prezentace se zabývá dějinami města Ostravy a širšího moravsko-slezského regionu v období nacistické o...
31.5.

Po stopách československého opevnění a ostravské operace - manuál pro přípravu exkurze

V příloze si můžete stáhnout manuál pro přípravu exkurze „Po stopách československého opevnění a ostravské ope...
31.5.

Ostrava v období Protektorátu - studie

Předkládáme vám stručnou historickou studii, která se věnuje ostravskému průmyslovému regionu během nacistické...
15.5.

Ostravská operace

Předkládáme vám výkladovou vzdělávací prezentaci, která se věnuje historii a památce nejrozsáhlejších bojů na ...
24.4.

Závěrečné boje 1. československé samostatné tankové brigády v Ostravské operaci (21. dubna -5. května 1945)

Předkládáme vám historickou studii zabývající se účastí 1. československé samostatné tankové brigády v Ostravs...
18.4.

Ostravská operace Rudé armády (10.března - 5. května 1945)

Krátká historická studie pojednává o největším boji na území Československa na sklonku II. světové války - Ost...
6.6.

Obraz londýnské exilové vlády v komunistické agitce

Pracovní list je založen na analýze dvou krátkých filmových ukázek z filmu Tanková brigáda z roku 1955. Jde o ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT