Moderní-Dějiny.cz

28. říjen - brožura Rudolfa Medka z roku 1923

Publikováno: 20.2.2014, Aktualizováno: 3.3.2014 17:03

Přinášíme vám kvalitní digitální kopii brožury vydané u příležitosti pátého výročí československé nezávislosti. Jejím autorem je Rudolf Medek, tehdejší ředitel Památníku odboje. V textu shrnuje válečné snažení domácího i zahraničního odboje. Dokument doby je oslavou československého republikánství, typickou pro první léta samostatného státu.

28. říjen - brožura Rudolfa Medka z roku 1923

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

V závěrečné pasáži textu brožury s názvem 28. říjen Rudolf Medek charakterizuje první léta života ČSR následujícím komentářem:
"Letos je to tedy pátý 28, říjen! Pět let republiky, pět let svobody, pět let vlastního, zodpovědného československého života v samostatném státě! Učinili jsme mnoho. Konsolidovali jsme svůj stát uvnitř — politicky i hospodářsky. Jsme obecně uznávání za nejspořádanější stát střední Evropy. Není u nás převratných krisí ani těžkých komplikací vnitropolitických. Jínonárodní menšiny v našem státě nahlížejí a vždy více pociťují nutnost přizpůsobiti se poměrům. Hospodářský život spěje bezpečně k normální čáře předválečné. Částečná krise průmyslu a nezaměstnanost jsou výsledkem situace evropské a nejsou tedy projevem naší slabosti. Naše valuta na mezinárodních bursách je vedena jako nejlepší z nově vzniklých států. Na zahraničním foru znamenáme vážného a důležitého činitele. Jsme věrní a vděční Dohodě, pro užší svoje zájmy stvořili jsme takzvanou Malou Dohodu, v níž jsme vedoucím činitelem. Náš poměr k sousedům je celkem dobrý a neobáváme se pro nejbližší budoucnost nebezpečí. Naše armáda je dobrá a vykoná svůj úkol bezvadně proti nepříteli, bude-li nás ohrožovati, V míru a v ruchu nového, kvasícího života spějeme k rozvoji, k růstu, k. velikosti. Nuže, co nás ještě trápí? Trápí nás, že lidé u nás tak rychle a rádi zapomínají. Zapomínají i na 28, říjen. A hle, kdyby si vzpomněli na tento den všichni ti, kteří dnes zápolí spolu často o podrobnosti, kteří pěstují plané sváry jako sport, kteří svádějí divoké boje o slova a slovíčka a jímž uniká obsah, kdyby si vzpomněli na to, kterak si tehdy ruce tiskli a se zanícením a hlubokým dojetím v oči si patřili, ihned by bylo jasněji a lépe. 28. říjen neodstraní v našem národě diferencí, jež jsou přirazeny v normální struktuře každého národa. Ale 28. říjen měl by odstraňovati nepěkné formy diskusí a sporů, měl by vésti k lidskému a prostému, upřímnému vztahu lidí mezi sebou, měl by učiti lásce a družnosti i přes rozdíly přesvědčení a vyznání, měl by býti třináctým apoštolem Kristovým v našem národě. Veliký svátku radosti, vítězná písni, nedozní mezi lidem, jenž tolik potřebuje víry v ideál, tolik náboženského zanícení pro věc národa, jenž tak těžce a tragicky hledal v minulosti svojí českou, konfessi, svého spravedlivého Boha! Mravní kráso 28.října zůstaň s námi, zůstaň s námi na věky!"

Rudolf Medek
Rudolf Medek (8. ledna 1890 Hradec Králové – 22. srpna 1940 Praha) byl český spisovatel a voják. 
Původně byl učitel, ale v první světové válce vstoupil do legií v Rusku, zde se mj. účastnil i Bitvy u Zborova. Po návratu do Československa se stal plukovníkem, v roce 1929 byl povýšen na brigádního generála. Roku 1919 mu britský král udělil Řád za vynikající službu (Distinguished Service Order), ve Francii získal Řád čestné legie, tato vyznamenání po mnichovské dohodě vrátil. V letech 1920–1929 byl ředitelem Památníku odboje a v letech 1929–1939 Památníku národního osvobození. Od roku 1929 působil i v politice, ale jen jako nestraník (jako voják nemohl být totiž členem žádné politické strany). Roku 1934 stál v čele protiněmeckých demonstrací a varoval před bolševismem a hitlerismem. Roku 1940 v předvečer jeho smrti byly jeho knihy vyřazeny z knihoven. Zemřel v srpnu 1940 na zánět pobřišnice.

Bibliografická citace:
MEDEK, Rudolf. PAMÁTNÍK ODBOJE. 28. říjen. Vydání první. Praha: Antonín Strojil, 1923.

Text z dobové publikace mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Kompletní digitální kopie tematicky uspořádaných souborů textů najdete v příloze článku, přehledně a ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Přílohy

pdf
28. říjen - brožura Rudolfa Medka z roku 1923
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 10,97 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
14.12.

Legionářský pohled na světovou válku a vlastní podíl na vzniku republiky

Zajímavá pasáž z úvodního textu publikace "Památník manifestačního sjezdu legionářů v Praze 1924", v níž se v ...
2.10.

Vznik Československa - analýza historických pramenů

Pracovní list nabízí žákům a studentům možnost pracovat s českými prameny k zániku Rakouska-Uherska a vzniku Č...
9.8.

Demonstrace 28. října 1988

Dobové letáky československých opozičních skupin a vzpomínky Petra Placáka na demonstraci 28. října 1988.
1.6.

Cesta k rozbití ČSR v roce 1938

Výkladová prezentace popisující dramatické politické události jara a léta roku 1938, které ve svém důsledku ve...
3.10.

Československé legie 1914-1920

Stručná a přehledná historická studie z knihy Českoslovenští legionáři, rodáci a občané Ostravy. Text objasnňu...
6.12.

Německá iredenta v prvních letech ČSR

Prezentace shrnuje základní příčiny, průběh a vyústění německé iredenty po vzniku ČSR, jistě bude dobrým zákla...
21.11.

Legie jako téma propagandy

Pracovní list obsahuje tři ukázky textů s otázkami pro studenty. Texty hodnoticí význam československých legií...
21.11.

Československé legie v Rusku

Výkladová prezentace popisuje formování legií v carském Rusku, organizační proměnu po únorové revoluci, bitvu ...
21.11.

Československé legie ve Francii a Itálii

Stručná výkladová prezentace popisuje vznik a vývoj jednotek legionářů ve Francii, Itálii a Srbsku. Text dopln...
28.10.

Mužové 28. října 1918 - proč zrovna oni

Nahlédněte do pohnutých dnů vyhlašování samostatného československého státu v roce 1918 a seznamte se s kroky ...
27.8.

Rozchod Slováků s Uherskem a vznik ČSR

Pracovní materiál nabízí žákům a studentům možnost pracovat se slovenskými prameny k zániku Rakouska-Uherska a...
20.10.

Stáhněte si knihu Krajané v USA a vznik ČSR!

Publikace autorů, kteří působí na Katedře sociálních věd a práva Univerzity obrany, byla vydána při příležitos...
15.10.

Vznik ČSR - výsledek domácí a zahraniční akce

Výkladová prezentace se zaměřuje na československý domácí a zahraniční odboj za I. světové války, bez nichž by...
20.9.

Československé legie - fotografické album

Tato prezentace může sloužit učitelům jako pomůcka při výuce první světové války či okolností vzniku Českolove...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT