Země Polin
„Kdyby Hospodin nedal Židům zemi Polin jako útočiště, osud Izraele byl by věru nesnesitelný“. Tato citace slov raně novověkého krakovského rabína může těm, pro něž dějiny polských Židů začínají rokem 1939, znít poněkud morbidně. Nicméně – jak hlásá motto překrásného Muzea dějin polských Židů ve Varšavě – jsou to především „dějiny života, nikoli dějiny smrti“, příběh tisíce let společné existence na jednom území. Přinášíme několik článků, které vyšly v rámci přílohy Orientace Lidových novin.
V těchto dnech si připomínáme řadu výročí spojených se zánikem tohoto společného světa: před 75 lety začal poslední zoufalý boj varšavského ghetta, před 50 lety dokonal dílo zkázy způsobené německým nacismem komunismus: Gomułkův režim vyštval ze země poslední větší skupinu polských Židů.
Zároveň se však našli lidé, kteří si i v nelidském světě obou totalit dokázali udržet lidství. Před 75 lety vznikla Rada pomoci Židům Żegota, jediná organizace svého druhu v okupované Evropě. Letos uplyne také 10 let od úmrtí její hlavní legendární postavy Ireny Sendlerové – zachránkyně stovek dětí z varšavského ghetta.
Lidé jako Sendlerová toto poselství života nesli i dál. Po roce 1989 mohlo ze sutin ghetta vyklíčit společně se znovuzískanou svobodou. Varšavská čtvrť Muranów je dnes stejně jako desítky dalších míst v Polsku centrem obrození židovské kultury. „Zdá se, že všechno od židovské kultury a historie až po židovské jídlo je teď v Polsku in,“ napsal ostatně před pár dny zpravodaj Huffington Post.
Maciej Ruczaj
ředitel Polského institutu v Praze
Odkazy na jednotlivé články najdete pod textem v souvisejících odkazech.
Články původně vyšly v rámci přílohy Orientace Lidových novin 17. 3. 2018, zde je publikujeme ve spolupráci s Polským institutem v Praze a se svolením LN.
Související články
- Spojuje náš příliš mnoho… (2.4.2018)
- Polsko, ráj pro Židy? (1.4.2018)
- Skutečný příběh "Schindlera v sukních" (27.3.2018)
- Vaše žena bude zastřelena jako první (25.3.2018)
- Muranów: čtvrť jako žádná jiná (23.3.2018)