Moderní-Dějiny.cz

Země Polin

Publikováno: 28.3.2018, Aktualizováno: 8.5.2018 22:00
Rubrika(y): Dějiny Polska

„Kdyby Hospodin nedal Židům zemi Polin jako útočiště, osud Izraele byl by věru nesnesitelný“. Tato citace slov raně novověkého krakovského rabína může těm, pro něž dějiny polských Židů začínají rokem 1939, znít poněkud morbidně. Nicméně – jak hlásá motto překrásného Muzea dějin polských Židů ve Varšavě – jsou to především „dějiny života, nikoli dějiny smrti“, příběh tisíce let společné existence na jednom území. Přinášíme několik článků, které vyšly v rámci přílohy Orientace Lidových novin.

Země Polin

V těchto dnech si připomínáme řadu výročí spojených se zánikem tohoto společného světa: před 75 lety začal poslední zoufalý boj varšavského ghetta, před 50 lety dokonal dílo zkázy způsobené německým nacismem komunismus: Gomułkův režim vyštval ze země poslední větší skupinu polských Židů.

Zároveň se však našli lidé, kteří si i v nelidském světě obou totalit dokázali udržet lidství. Před 75 lety vznikla Rada pomoci Židům Żegota, jediná organizace svého druhu v okupované Evropě. Letos uplyne také 10 let od úmrtí její hlavní legendární postavy Ireny Sendlerové – zachránkyně stovek dětí z varšavského ghetta.

Lidé jako Sendlerová toto poselství života nesli i dál. Po roce 1989 mohlo ze sutin ghetta vyklíčit společně se znovuzískanou svobodou. Varšavská čtvrť Muranów je dnes stejně jako desítky dalších míst v Polsku centrem obrození židovské kultury. „Zdá se, že všechno od židovské kultury a historie až po židovské jídlo je teď v Polsku in,“ napsal ostatně před pár dny zpravodaj Huffington Post.

Maciej Ruczaj
ředitel Polského institutu v Praze

Odkazy na jednotlivé články najdete pod textem v souvisejících odkazech.

Články původně vyšly v rámci přílohy Orientace Lidových novin 17. 3. 2018, zde je publikujeme ve spolupráci s Polským institutem v Praze a se svolením LN.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

2.4.

Spojuje náš příliš mnoho…

S historikem Andrzejem Nowakem o temných kapitolách polsko-židovského soužití.
1.4.

Polsko, ráj pro Židy?

Holokaust je pouze tragickým závěrem dlouhého příběhu koexistence dvou národů na jednom území. Židé nazývají P...
27.3.

Skutečný příběh "Schindlera v sukních"

Pašování dětí v krabicích na nářadí bylo příliš riskantní a Irena se snažila přijít na nějaký lepší způsob. Na...
25.3.

Vaše žena bude zastřelena jako první

Deník Adama Czerniakowa, předsedy varšavské Židovské rady (takzvaného Judenratu), vydá v překladu Jiřího Červe...
23.3.

Muranów: čtvrť jako žádná jiná

Před 75 let zde bylo jen moře trosek, které zbyly po likvidaci varšavského ghetta, největšího v okupované Evro...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT