Moderní-Dějiny.cz

Státní maturita z dějepisu - DISKUTUJTE S CERMATEM

Publikováno: 28.2.2011, Aktualizováno: 31.3.2012 01:56
Rubrika(y): Aktuality

Cvičné testy k nové maturitě z dějepisu vyvolaly kritické ohlasy ze stran učitelů i metodiků. Jako obvykle se odborná diskuse vede mimo rozhodující místa... zapojte se a přidejte svou trošku do mlýna.

Státní maturita z dějepisu - DISKUTUJTE S CERMATEM

Když jsme před několika dny uveřejnili článek Nová státní maturita z dějepisu, ne děkujeme, ve kterém byly stručně sesumírovány kritické ohlasy skupiny středoškolských kolegyň a kolegů, doplněné o drobné postřehy nanečisto testovaných studentů několika tříd Jazykového gymnázia P. Tigrida v Ostravě, netušili jsme, jak rozsáhlé reakce tento text přinese.

Mnozí jste se zapojili do diskuse u článku a na facebooku (v různých profilech), poslali mailová vyjádření, telefonovali nebo příležitostně podebatovali nad kafem nebo přestávkovým čajem. Děkujeme všem za tyto reakce a zároveň tímto plníme to, co jsme různě naslibovali, otevíráme totiž prostor k široké učitelské diskusi nad předloženou podobou cvičných úloh. (Najdete je opět ke stažení pod článkem.)

Není jistě bez ironie, že se podobný postup v českém školství pomalu stává (zlo)zvykem: ti, co by měli před odevzdáním své práce podobnou diskusi vyvolat, moderovat a živit nápady, mlčí a my ostatní v hrůze nad tím, co se shora na nás zase sesype, horečnatě přemýšlíme, kde, jak a komu své postřehy adresovat. Ve volném čase, zadarmo, z leta vyžadovaného a společností nedoceněného entuziasmu, který se živí tím, že nás to prostě pořád víc baví, než hmotně zajišťuje (a ví se to o nás).

Ale k věci. Na vaše mnohé dotazy ohledně toho, kdo za testy stojí, je snadná odpověď, kterou naleznete na stránkách CERMATU:

CERMAT na svém webu sice žádné kontaktní údaje na pracovníky neuvádí, chvíle brouzdání po internetu nám však odhalí, že jejich pracovní maily jsou jednoduchou kombinaci prijmeni@cermat.cz

Stejně rychle zjistíte, že se odpovědní pracovníci k různě uveřejňovaným reakcím na cvičné testy vyjadřují velmi sporadicky nebo vůbec, takže nám nezbyde, než je k diskusi vyzvat přímo (otevřeným mailem), který v podobě uvedené níže, ve chvíli zveřejnění tohoto článku odesíláme.

Vážení kolegové,
znepokojeni tím, co jste prezentovali jako tzv. cvičné testy k nové maturitě z dějepisu, vás vyzýváme k veřejné diskusi, ve které byste alespoň stručně a rámcově, především však rychle, zodpověděli naše dotazy stran přípravy, obsahu, způsobu a hodnocení maturitního testování. Domníváme se, že vámi představené testy neodpovídají podobě dějepisného vyučování, tak jak dnes v rámci RVP a ŠVP na jednotlivých školách probíhá a jako takové vyvolávají mezi učiteli i žáky nervozitu, obavy a negativní postoje, které mohou smyslem státního maturitního přezkoušení silně otřást. Naše kritické postřehy a komentáře najdete soustředěny na vzdělávacím portále Moderní dějiny.cz, který nám poskytl prostor k diskusi a kde je také uveřejněn podrobný souhrn výhrad k jednotlivým testovým úlohám.
Věříme, že najdete čas a odvahu obhájit a komentovat  výsledky své práce a naplníte tak důležitý rozměr vaší činnosti, totiž vést o podobě nové maturity diskusi především s těmi, kterých se týká nejvíce: totiž s učiteli a žáky
.

Za nespokojené učitele:
Mgr. Jiří Hruška (Jazykové gymnázium P. Tigrida, Ostrava)
Mgr. Dagmar Daňková (Gymnázium Lesní čtrvť, Zlín)
Mgr. Jaroslav Pinkas (ÚSTR, Praha)
Mgr. Zuzana Batková (Jazykové gymnázium P. Tigrida, Ostrava)
Mgr. Miroslav Pešek (Gymnázium Jana Keplera, Praha)
Mgr. Alena Adamíková (Gymnázium Olomouc - Hejčín)
Anna Abelová (studentka dějepisu, 4. ročník, Slezská univerzita Opava)
Mgr. Antonín Zgažar (Gymnázium Bruntál)
Mgr. Pavel Měrka (Wichterlovo gymnázium, Ostrava)
PhDr. Petr Smolák (Wichterlovo gymnázium, Ostrava)
PhDr. Michal Arnot (PORG Libeň
, Praha)
Mgr. Jana Janová, (Gymnázium Matyáše Lercha, Brno)


Pod článkem najdete testy ke stažení a místo pro vaše připomínky, dotazy, komentáře... odpovědné pracovníky CERMATu vyzveme, aby na vaše postřehy co nejrychleji reagovali a poskytli všechny požadované informace.
Pokud se chcete pod výzvu CERMATu přidat, kontaktujte autora článku (hruska@educa24.cz).

Rozsáhlejší příspěvek doc. PaeDr. Viliama Kratochvíla, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislavě) naleznete ZDE.

Přílohy

rar
Cvičné testy maturit
Typ souboru: *.rar | Velikost: 1,87 MB | Stáhnout soubor...

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

29.6.

Ministerstvo zveřejnilo testy státních maturit

Ve středu 29. června byly na stránkách CERMATu zveřejněny testy letošních státních maturit. Níže uvedený odkaz...
7.3.

CERMAT reaguje na kritiku nespokojených učitelů

Cermat prohlášením Hlavního metodika pro humanitní předměty Františka Brože reaguje na ostrou kritiku učitelů ...
6.3.

10 otázek ke státní maturitě z dějepisu

Nespokojení pedagogové kladou v souvislosti s novou státní maturitou z dějepisu otázky řediteli CERMATu Ing. P...
3.3.

Otevřený dopis CERMATu v reportáži ČT

Znepokojení odborné veřejnosti, které vyvolaly cvičné testy k nové maturitě z dějepisu si všimla i Česká telev...
28.2.

Státní maturita z dějepisu - DISKUTUJTE S CERMATEM

Cvičné testy k nové maturitě z dějepisu vyvolaly kritické ohlasy ze stran učitelů i metodiků. Jako obvykle se ...
19.2.

Nová státní maturita z dějepisu? Ne, děkujeme!

Státní maturita z dějepisu ignoruje snahu učitelů vést žáky ke kritickému poznávání historie. Důraz klade na f...
19.2.

Státní maturita z dějepisu – jen pro otrlé

Z blogu Václava Klause ml.: Po velkém úspěchu:-) převzatého článku si princip dovolím zopakovat. Tentokrát je ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT