Antisemitismus včera a dnes
Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová aktivita zkoumá fenomén nenávisti vůči Židům. Zadejte svým žákům atraktivní samostatnou činnost u počítače. Prohlédnou si klipy výpovědí pamětníků a budou pracovat s historickými prameny. Dostanete se tak do kontaktu s platformou IWitness, která nabízí mnoho možností využití ve výuce.
V této aktivitě jsou žáci seznámeni s historií antisemitismu, základními mechanismy jeho fungování i dopady na vztahy a atmosféru ve společnosti. Žáci se zamyslí nad jeho důsledky. Sledují krátká videa s výpověďmi pamětníků holocaustu a s příklady současného šíření nenávisti. Napíší krátký text, v němž vyjádří své vlastní postoje a zamyslí se nad tím, jak se šíří nenávist mezi různými společenskými skupinami v současnosti.
Můžete zadat žákům e-learningovou aktivitu domů, nebo v počítačové učebně během výuky. Můžete ji prezentovat žákům přímo v hodině pomocí dataprojektoru.
autor: Marcel Mahdal
zaměření: studenti 14 - 19 let
jazyk: český
časová dotace: 45 minut
oblast: RVP - člověk a společnost, etika, psychologie, sociologie, evropská historie, osobnostní výchova
Obsah aktivity:
V rámci této aktivity studenti:
- vyslechnou svědectví pamětníků rasové perzekuce
- popíší projevy historického a současného antisemitismu
- rozvíjí svou digitální a čtenářskou gramotnost
- rozvíjí svou občanskou způsobilost a postoje
- napíšou na základě nově získaných informací vlastní text
Úvodní stránku aktivity "Antisemitismus včera a dnes" naleznete ZDE
IWitness je e-learningová platforma. Učitelům a jejich žákům schopným komunikace v angličtině nabízí rovněž možnost interaktivní střihové práce s více než 1000 filmových interview s plným minutovým indexem či databázemi fotografií a dokumentů. Jde o výborný nástroj k výuce mediální, digitální a čtenářské gramotnosti. V anglickém prostředí platformy jsou k dispozici také další aktivity v češtině:
Aktivity v platformě IWitness v českém jazyce (další budou postupně zveřejňovány):
Svědkové bezpráví a nečinnost přihlížejících
Byli jsme uprchlíky
Identita
Byli jsme uprchlíky 1938
Návrat domů: nenávist po genocidě
Příjezd do Osvětimi - fotografie a osobní prožitky
Svědkové genocidy
Další desítky výukových aktivit jsou k dispozici v angličtině, francouzštině, maďarštině, polštině, španělštině a ukrajinštině.
Česká aktivita nazvaná Antisemitismus včera a dnes se nachází pod záložkou Activities, v oddílu History. Jako pedagog si můžete aktivitu samozřejmě projít, můžete ji okopírovat a upravit. Své skupině studentů můžete aktivitu zadat přímo z její hlavní stránky, viz přiložený screenshot níže, a to použitím funkce Assign.
Učitel, který by měl zájem tuto aktivitu zadat svým žákům, se musí do e-learningového systému přihlásit coby pedagog, jinak nebude mít k dispozici nástroje řízení průběhu aktivity či zadávání jejího zpracování za domácí úkol. Žáci se poté přihlásí do skupiny vytvořené pedagogem. Obsah platformy je dostupný pouze po registraci, která není pouhým formálním krokem. Proto je důležité vyplňovat při registraci pravdivé informace. V pravém horním rohu úvodní obrazovky na http://iwitness.usc.edu/SFI/ je červené tlačítko Register now. Po jeho zmáčknutí se nabízí registrace pedagogů a studentů. Pedagog po registraci může procházet seznamy existujících aktivit pod záložkou Activities či vytvořit si vlastní skupiny studentů pod záložkou Students and Groups.
Vytvoření vlastní skupiny studentů
Pod záložkou Students and Groups zmáčkněte tlačítko vpravo nahoře - Make a Group. Skupinu pojmenujte, můžete jí přiradit i obrázek - a poté vám IWitness vygeneruje přístupový kód, který každého studenta registrujícího se do platformy IWitness automaticky umístí do vaší skupiny. Tento kód rozešlete svým studentům a požádejte je o registraci do platformy - jako studenty, tedy tlačítkem Students - a použití tohoto kódu. Kód se zadává do vůbec prvního políčka. Pro překlad termínů, kterým nerozumíte, použijte Google translator. Nezapomeňte, že součástí registrace je i souhlas s podmínkami - i zde se může Google translator hodit.
Související články
- Když je rasismus zákonem (11.1.2021)
- Genocida Tutsiů ve Rwandě (26.10.2020)
- Československo 1918 – poslední pogrom – osudové osmičky (21.6.2018)
- IWalk – Deportační středisko v Uherském Brodě (2.1.2018)
- Svědkové genocidy (18.12.2014)
- Osvětim-Březinka - stručná historie táborového komplexu (21.9.2011)
- Osvětimské album (25.11.2010)
- Koncentrační tábor Osvětim (14.8.2009)