Příjezd do Osvětimi - fotografie a osobní prožitky na Iwitness
Zadejte svým žákům atraktivní samostatnou aktivitu formou e-learningu, ve které se seznámí se selekcí po příjezdu do tábora Auschwitz-Birkenau. Prohlédnou si klipy výpovědí pamětníků a budou dále pracovat se získanými informacemi. Navíc se dostanete do kontaktu s platformou IWitness, která nabízí mnoho možností využití ve výuce.
V této aktivitě se studenti seznámí s osobními prožitky těch, kdo v roce 1944 přijížděli na novou příjezdovou rampu tábora Auschwitz-Birkenau. Prozkoumají také fotografie z Osvětimského alba, zachycujícího příjezd jednoho z takových transportů mužů, žen a dětí deportovaných z Podkarpatské Rusi.
V průběhu této aktivity tak studenti vyhodnotí historické fotografie coby primární zdroj informací, poznají, jak může osobní svědectví pomoci při analýze dalších zdrojů informací, a seznámí se s existencí Osvětimského alba a kontextem jeho vzniku.
Po registraci (viz níže) si můžete aktivitu pustit ZDE
Osvětimské album
Osvětimské album je souborem 207 fotografií zachycujících příjezd jednoho z transportů židů z Podkarpatské Rusi, někdejšího československého území okupovaného Maďarskem, do tábora Auschwitz-Birkenau v květnu 1944.
Fotografie pravděpodobně pořídili dva příslušníci propagandistického oddílu SS, Ernst Hoffmann a Bernhard Walter, jako záznam o práci SS v táboře. Fotografie zachycují příjezd a průběh selekce transportu, zachyceno je i čekání osob vytříděných při selekci jako práce neschopných v lesíku u plynových komor. Jediné co fotografie nezachycují je jejich masová vražda, následující bezprostředně poté. Není zachycen ani běžný život v táboře.
Album, které je dnes známo jako Osvětimské album, nalezla v den svého osvobození Lili Meier, jedna z bývalých vězenkyň tábora Auschwitz-Birkenau, v opuštěném baráku dozorců SS v táboře Mittelbau-Dora.
Osvětimské album nám dává možnost nahlédnout do tváří obětí Holocaustu jako jednotlivých lidských bytostí, zároveň je zcela unikátním zdrojem informací o situaci v táboře Auschwitz-Birkenau v květnu 1944.
Cílem této aktivity je rozvíjet u studentů následující dovednosti:
- schopnost analyzovat fotografie coby primární zdroj informací
- schopnost využít svědectví pamětníků ke zkoumání a rozboru dalších primárních zdrojů informací
- schopnost konstrukce kritické analýzy primárního zdroje informací
- studenti se též seznámí s existencí Osvětimského alba a jeho historickým kontextem.
IWItness je e-learningová platforma jako každá jiná, učitelům a jejich žákům schopným komunikace v angličtině ale nabízí i možnost interaktivní střihové práce s více než 1000 filmových interview s plným minutovám indexem a databázemi fotografií a dokumentů. Jde o výborný nástroj k výuce mediální a digitální gramornosti. V anglickém prostředí platformy je ale k dispozici také další aktivita v češtině: Příjezd do Osvětimi - fotografie a osobní prožitky. Umožňuje práci s multimédii i využití digitálního prostoru ke komunikaci mezi studenty.
Česká aktivita nazvaná Příjezd do Osvětimi - fotografie a osobní prožitky se nachází pod záložkou Activities, v oddílu History. Jako pedagog si můžete aktivitu samozřejmě projít, můžete ji okopírovat a upravit. Své skupině studentů můžete aktivitu zadat přímo z její hlavní stránky, viz přiložený screenshot níže, a to použitím funkce Assign.
Učitel, který by měl zájem tuto aktivitu zadat svým žákům se musí do e-learningového systému přihlásit coby pedagog, jinak nebude mít k dispozici nástroje řízení průběhu aktivity či zadávání jejího zpracování za domácí úkol. Žáci se poté přihlásí do skupiny vytvořené pedagogem. Obsah platformy je dostupný pouze po registraci, která není pouhým formálním krokem. Proto je důležité vyplňovat při registraci pravdivé informace. V pravém horním rohu úvodní obrazovky na http://iwitness.usc.edu/SFI/ je červené tlačítko Register now. Po jeho zmáčknutí se nabízí registrace pedagogů a studentů. Pedagog po registraci může procházet seznamy existujících aktivit pod záložkou Activities či vytvořit si vlastní skupiny studentů pod záložkou Students and Groups.
Vytvoření vlastní skupiny studentů
Pod záložkou Students and Groups zmáčkněte tlačítko vpravo nahoře - Make a Group. Skupinu pojmenujte, můžete jí přiradit i obrázek - a poté vám IWitness vygeneruje přístupový kód, který každého studenta registrujícího se do platformy IWitness automaticky umístí do vaší skupiny. Tento kód rozešlete svým studentům a požádejte je o registraci do platformy - jako studenty, tedy tlačítkem Students - a použití tohoto kódu. Kód se zadává do vůbec prvního políčka. Pro překlad termínů, kterým nerozumíte, použijte Google translator. Nezapomeňte, že součástí registrace je i souhlas s podmínkami - i zde se může Google translator hodit.
Související články
- Přihlaste se na seminář IWalk Český Těšín (30.8.2022)
- Genocida Tutsiů ve Rwandě (26.10.2020)
- Zničte kulaky: Holodomor na Ukrajině (14.4.2020)
- Jak vylepšit svět (6.4.2020)
- V Nymburce se uskuteční seminář IWitness (18.2.2020)
- V Liberci se uskuteční seminář IWitness (10.4.2019)
- V Ostravě se uskuteční seminář IWitness (2.4.2019)
- V Brně se uskuteční seminář IWitness (28.2.2019)
- V Olomouci se uskuteční seminář IWitness (19.2.2019)
- V Uherském Brodě se uskuteční seminář IWitness (5.2.2019)
- V Telči se uskuteční seminář IWitness (2.2.2019)
- V sobotu 26. ledna 2019 proběhnou komentované prohlídky IWalk v Uherském Brodě (16.1.2019)
- V Náchodě se uskuteční seminář IWitness (21.12.2018)
- V Ústí nad Labem se uskuteční seminář IWitness (16.12.2018)
- V Praze, Plzni a Ostravě se uskuteční semináře IWitness (8.5.2018)
- Maxmilián Maria Kolbe (30.11.2016)
- Čtvrtý ročník komiksově-výtvarné soutěže Malachu (15.10.2015)
- Svědkové genocidy (18.12.2014)
- Schindlerův seznam (13.12.2011)
- Osvětim-Březinka - stručná historie táborového komplexu (21.9.2011)
- Osvětimské album (25.11.2010)
- Koncentrační tábor Osvětim (14.8.2009)