Zničte kulaky: Holodomor na Ukrajině
Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií státem organizovaného hladomoru na sovětské Ukrajině, kterému se často říká holodomor. Žákům aktivita zabere přibližně hodinu a půl práce na počítači. Nemusejí ji vykonat najednou, ale mohou se k ní vracet.
Popis:
S využitím dalších primárních zdrojů informací poznají mechanismus konstrukce nepřítele, v tomto případě kulaka, využívaného komunistickou propagandou při rozpoutání této genocidy. Zamyslí se nad chováním československých komunistů při pozdější perzekuci zdejších rolníků, kteří odmítali státem vnucovanou kolektivizaci.
Úvodní stránku aktivity "Zničte kulaky: Holodomor na Ukrajině" naleznete ZDE
Vzdělávací cíle
V této aktivitě žáci:
• získají povědomí o kolektivizaci a hladomoru na Ukrajinské SSSR
• zamyslí se nad mechanismem šíření nenávisti vůči vykontruovanému nepříteli - kulakům
• rozvinou si empatii díky práci se svědectvími pamětníků
• formulují svůj postoj prostřednictvím vlastní argumentace
Žákům můžete IWitness aktivitu zadat domů, nebo po zrušení karantény v počítačové učebně během výuky. Nebo ji ukažte studentům přímo v hodině přes dataprojektor.
Martin Šmok vám v instruktážních videích poradí jak pracovat s elearningovou platformou IWitness. Odpoví na otázky jak se registrovat, jak vytvořit třídu a jak zadávat a stavět aktivity? Návod, jak s platformou IWitness naleznete ZDE
Vzdělávací aktivita využívá svědectví pamětníků, kteří přežili holokaust z databáze Archivu vizuální historie (VHA) spravovaný Univerzitou Jižní Kalifornie Shoah Foundation (USC SF).
Aktivita vznikla v rámci projektu "Proti xenofobii, rasismu a antisemitismu prostřednictvím svědectví" za finanční podpory EU v programu Práva, rovnost a občanství.
Přílohy
Stručná brožura vám vysvětlí možnosti práce s IWitness.
Související články
- Ghetta beze zdí: sociální vyloučení (27.4.2022)
- Když je rasismus zákonem (11.1.2021)
- Genocida Tutsiů ve Rwandě (26.10.2020)
- Jak vylepšit svět (6.4.2020)
- Svoboda slova, cenzura a propaganda v Československu 1968 (3.4.2020)
- Kindertransporty: kolektivní zachránce (3.11.2019)
- "Kdo si dnes vzpomene na Armény?" (8.10.2019)
- Příjezd do Osvětimi - fotografie a osobní prožitky na Iwitness (26.5.2015)