Moderní-Dějiny.cz

My mladí jsme apatičtí, protože nevěříme v horší časy

Publikováno: 4.5.2010, Aktualizováno: 2.4.2012 20:39
Rubrika(y): Doporučujeme

Určitým charakteristickým znakem naší mladé generace je obecně sdílený nezájem o politické dění.

My mladí jsme apatičtí, protože nevěříme v horší časy

Je to způsobeno jednak naší touhou nepřidělávat si nadbytečné starosti, kterých má každý i bez politiky dost, částečně pak chováním a veřejným působením samotných politiků, kteří nám svou neustálou agresivitou a netaktním jednáním (ať už jde o slova nebo tištěné antireklamy znechucující každého inteligentního voliče) dokazují oprávněnost našeho negativního vnímání politiky a nutí nás odvrátit hlavy a volit „to nejmenší zlo" (což je ovšem chabá fráze zastírající náš vnitřní zmatek a nevědomost).

V politické apatii mladých lidí však hraje neposlední roli také fakt, že nevěříme v horší časy. Ať už si zvolíme kohokoli, neumíme si představit, že by se tím mohly rapidně změnit poměry v zemi. Počítáme s nutnými malými změnami provázejícími nástup nové vlády, to ano, ale v dnešní moderní době zkrátka vylučujeme možnost návratu nedemokratického režimu. Pro naši generaci je překonán, nadobro vymýcen.

Demokracii považujeme za hotovou věc, to však neznamená, že nepůjdeme volit. Naopak si troufám tvrdit, že se k volbám dostaví drtivá většina nově dospělých lidí, a to především díky svému právě nabytému privilegiu. Stejně jako si řidičák udělá i ten osmnáctiletý, který nebude mít příležitost sednout za volant příštích patnáct let, tak i mladý člověk mající možnost jít volit, to udělá. Prostě jen pro vědomí, že už to udělat může.

Druhá věc pak je, koho v této situaci volit. Jdeme k volbám, protože máme konečně tu možnost, ne protože chceme vhodit do urny náš konkrétní lístek. Zároveň nemáme (z výše uvedených důvodů) zájem si vyhledávat podrobnější informace, na jejichž základě bychom se mohli sami rozhodnout. Dopadá to tedy obecným vzorcem, kdy jdeme hrdě volit a do obálek vkládáme hlasy svých rodičů. Je už bohužel potupným rysem nás všech (mou generaci nevyjímaje) udělat si život co nejjednodušším. Poslechni a máš pokoj, vlastní názor spolkni. Nebo raději ani nevytvářej. A tak volíme rodinnou tradici.

Patřím do generace bystrých, ale pasivních a zlenivělých mladých lidí, jakkoli bych si přála, abychom takoví nebyli, a nemohu ji popřít nebo se z ní vytěsnit, stejně jako se nemohu distancovat od jejího postoje. Je na úsudku každého z nás, zda se chopíme našeho nového privilegia zodpovědně a s plným vědomím, koho volíme, nebo se budeme dál držet prázdného hesla: volím menší zlo.

Tereza Kovářová
Narozena v roce 1991, převážně neškodný tvůrce šuplíkové kultury a organizátor ostravské části projektu Knihy na cestách. Zanedlouho maturuje, od září začíná studium Režie a scénáristiky Univerzity T. Bati ve Zlíně.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

9.5.

První volby a dnešek

Na nadšení a étos prvních svobodných voleb v roce 1990 nelze zapomenout; dnes ale můžeme vzpomínat pouze s nos...
9.5.

Svobodná volba…

…je akt, který denně, zdánlivě, opakujeme nesčíslněkrát. Při bližším ohledání je ale dlužno přiznat, že tak sv...
9.5.

Dvacet let svobodných voleb očima osobností v projektu Moderních dějin a aktuálně.cz

Je to přesně dvacet let, co šli obyvatelé tehdejšího Československa po mnoha letech opět svobodně volit. Mnozí...
6.5.

Jak je těžké vybrat si opravdu dobře...

Když loni novináři tak rádi používali pro své projekty vracející se k Listopadu 1989 zaklínadlo „Dvacet let sv...
5.5.

Volby ovlivňují blízkou, ale i vzdálenou budoucnost

Svobodné volby patří mezi hlavní atributy demokracie. V současnosti je to navíc jediný prostředek, kterým může...
3.5.

Dvacet let svobody aneb demokracie není samozřejmost...

Demokracie nikdy nebude samozřejmostí, stále o ni budeme muset bojovat, protože tady vždy budou lidé, kteří ná...
3.5.

Ta doba pro mne stále ještě není pouhou historií

Nemohu psát o pádu komunismu a dvaceti letech svobody jako skutečnostech historických, seřazených do dějinných...
3.5.

O nepřekročitelných hranicích

Volá mi pan Stejskal z Aktuálně.cz. a vyzývá k účasti v připravovaném projektu Moderní dějiny jako volební tém...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT