Moderní-Dějiny.cz

Ta doba pro mne stále ještě není pouhou historií

Publikováno: 3.5.2010, Aktualizováno: 2.4.2012 00:12
Rubrika(y): Doporučujeme

Nemohu psát o pádu komunismu a dvaceti letech svobody jako skutečnostech historických, seřazených do dějinných pojednání a učebnic. Naopak. Vše je pro mne stále živé a příliš osobní.

Ta doba pro mne stále ještě není pouhou historií

Před dvaceti lety pohotovostní pluky veřejné bezpečnosti komunistického státu zmlátily mladé lidi. Političtí vůdci Strany ukázali, že bezpečnost v názvu komunistické policie znamená naopak stálé nebezpečí. Režim překročil únosnou mez, komunisté nechali bít studenty padesát let poté, co byli studenti biti na kolejích nacisty a poté z jejich vůle odvezeni do koncentračního tábora. Spřízněnost obou režimů se odhalila v děsivé čistotě.

Tato zjevná zvůle státní moci vůči mladým lidem toužícím po životě ve svobodě vyprovokovala řetězec událostí, který ve svém úhrnu vedl k rozkladu komunistického státu. Jako tehdejší student ve stávce a vylepovač plakátů nemohu zapomenout na pocit absolutní euforie, nadějí, ale také strachu a obav. Začal se uskutečňovat sen.

V druhé půli 80. let, uprostřed normalizačního zahnívání, jsem si nemyslel, že by pevný a sebejistý režim, založený na perzekuci, síle a propagandistickém masírování veřejnosti, padl v dohledné době. Výuku angličtiny na gymnáziu jsem považoval za samoúčelné exotické cvičení, neboť jsem nepředpokládal, že bych tímto jazykem měl kdy šanci ve svobodném světě promluvit. Izolace byla dokonalá a bezvýchodnost hmatatelná. Komunistické šedé bezčasí protékalo kolem nás, líně a neměně.

Sen o životě ve svobodném státě se však překvapivě naplnil. A odvíjel se mnohem rychleji než jsme mnozí vůbec stačili postřehnout. Z indexů mizel marxismus, knihy umlčovaných autorů jsme nakupovali po desítkách, první porevoluční prázdniny jsme s kamarádem projeli stopem kus západní Evropy. Užívali jsme svobody a pozvolna se zbavovali starých strachů a dirigovaného života. Naše radost byla mocnější o radost a úlevu našich rodičů a prarodičů.

Stále se máme z čeho radovat

I dnes, po dvaceti letech, cítím vše stejně silně a vím jistě, že se máme stále z čeho radovat. To dobré, co změna systému přinesla, dle mého soudu mnohonásobně převažuje nad skutečnostmi negativními. Také mne dnes mrzí laciný populismus, vyprazdňování smyslu politiky, odpuzuje mě nezřízené konzumentství a bulvární svět jako nový smysl žití, ale nejvíce mě děsí ztráta či spíše vyprázdňování historické paměti.

Snaha zapomenout na minulost, často podněcovaná vrcholnými politiky toužícími po „tlusté čáře", prorůstá naší společností a je snad nejvážnějším ohrožením dalšího vývoje našeho demokratického státu. Jako učitel však cítím naději, která možná takovýto proces přibrzdí, zastaví a možná i zvrátí. Je jí především vážný zájem mnohých mladých lidí, našich studentů, o dobu totality. I když jí už neprožili, prorůstá jejich rodinnými historiemi a vzbuzuje nové a nové otázky. A mladí lidé si zaslouží, aby na jejich otázky někdo odpovídal.

Díky všem, kdo nechtějí zapomínat

Hluboká poklona všem příbuzným, kteří se nebojí s mladými o minulosti mluvit, pamětníkům z KPV, Dcerám 50. let, vězňům koncentračních táborů, bývalým disidentům, kteří neúnavně docházejí do škol a studentům líčí své pohnuté životní příběhy a cenná svědectví o nelidském systému a jeho praktikách. Stejně tak patří poděkování učitelům, kteří se nebojí moderním dějinám věnovat a všem institucím státním i nestátním, které pravidelnými akcemi, projekty či výstavami udržují povědomí veřejnosti o době nedávno minulé.

Doufám, že výše uvedené aktivity jsou alespoň částečnou satisfakcí pro bývalé vězně komunistického režimu i všechny jinak pronásledované a šikanované. Věřte, že my mladší se nesmíříme s tím, aby se zločiny a vraždy nazývaly chybami a omyly. Rozhodně se budeme stavět proti tomu, aby dnešní komunisté relativizovali zvěrstva svých dávných soudruhů. Pravda o minulosti je to nejcennější, co můžeme těm mladším předat...


Petr Šimíček

Středoškolský učitel dějepravy na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě (narozen 1971), organizátor středoškolských studentských konferencí, redaktor portálu www.moderni-dejiny.cz a člen o.s. PANT

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

9.5.

Dvacet let svobodných voleb očima osobností v projektu Moderních dějin a aktuálně.cz

Je to přesně dvacet let, co šli obyvatelé tehdejšího Československa po mnoha letech opět svobodně volit. Mnozí...
9.5.

První volby a dnešek

Na nadšení a étos prvních svobodných voleb v roce 1990 nelze zapomenout; dnes ale můžeme vzpomínat pouze s nos...
9.5.

Svobodná volba…

…je akt, který denně, zdánlivě, opakujeme nesčíslněkrát. Při bližším ohledání je ale dlužno přiznat, že tak sv...
6.5.

Jak je těžké vybrat si opravdu dobře...

Když loni novináři tak rádi používali pro své projekty vracející se k Listopadu 1989 zaklínadlo „Dvacet let sv...
5.5.

Volby ovlivňují blízkou, ale i vzdálenou budoucnost

Svobodné volby patří mezi hlavní atributy demokracie. V současnosti je to navíc jediný prostředek, kterým může...
4.5.

My mladí jsme apatičtí, protože nevěříme v horší časy

Určitým charakteristickým znakem naší mladé generace je obecně sdílený nezájem o politické dění.
3.5.

O nepřekročitelných hranicích

Volá mi pan Stejskal z Aktuálně.cz. a vyzývá k účasti v připravovaném projektu Moderní dějiny jako volební tém...
3.5.

Dvacet let svobody aneb demokracie není samozřejmost...

Demokracie nikdy nebude samozřejmostí, stále o ni budeme muset bojovat, protože tady vždy budou lidé, kteří ná...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT