Prosazování nenásilného boje v novodobých dějinách - Lev Nikolajevič Tolstoj, Mahátmá Gándhí
V české historii se s důsledným, zásadním postojem nenásilí setkáváme nejvýrazněji u společenských a politických aktivit Petra Chelčického, v novodobých dějinách světa pak u Mahátmy Gándhího či Lva Nikolajeviče Tolstého. Následující text přináší základní informace o životě a odkazu těchto osobností.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Při povrchním naslouchání může posluchač snadno zaměnit nenásilí za zbabělost. Děje se tak často – v minulosti i v současnosti. Pro mnohé se stane forma nenásilného odporu ponížením a nikdy nepřijmou, že vyžaduje mnohem větší odvahu, statečnost a sebeovládání než otevřený, nelítostný, násilný boj. Přemáhám-li zlo dobrem, nejde v žádném případě o pasivní uhýbání zlému. Naopak, jedná se o odvážné, nekompromisní a cílevědomé, hrdé vystoupení proti němu, o statečný boj, který se nevzdává, ale zároveň jedním dechem usiluje o zachování života nepřítele až k nejzazším hranicím možného. Jak velkorysé, jak konstruktivní, jak obtížné! „Tato etika bez hranic“, řečeno slovy A. Schweitzera, si žádá velkou vnitřní sílu a snadno se dá zneužít.
Přílohy
Diskuse
Prosazování nenásilného boje v novodobých dějinách - Lev Nikolajevič Tolstoj, Mahátmá Gándhí
Věřím, že bylo myšlené dobře, aby se předala vznešenost a síla myšlenek, ale ve výsledku je tenhle text velmi špatný. Ze života Gándhího nenabízí žádné faktografické info...
Související články
- Černošský apoštol nenásilí Martin Luther King (11.7.2013)