Moderní-Dějiny.cz

Ohnivá křídla - reportáže o 313. peruti RAF (1946)

Publikováno: 25.3.2014, Aktualizováno: 4.4.2014 10:33

Předkládáme vám kopii knihy "Ohnivá křídla" v kvalitním digitálním rozlišení. V jejím podtitulu stojí: "Několik reportáží z bojové činnosti 313. peruti v Anglii v roce 1942 a 1943". Autorem knihy vydané v prosinci roku 1946 je H. J. Slípka.

Ohnivá křídla - reportáže o 313. peruti RAF (1946)

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Z úvodu knihy:
VĚNOVÁNO 313. STÍHACÍ PERUTI

V této kapitole chci psát o duchu, jakým byli naši letci za hranicemi prodchnuti, ale musím při tom myslit na stíhače od 313. peruti. Je to snad přirozené. Mezi třistatřináctníky jsem zažil příliš mnoho nezapomenutelných chvil, abych si vždy pod pojmem československý letec především nepředstavil některého od 313. peruti. Tvořili zajímavý kolektiv osobností, a vzpomínám-li dnes na některé válečné události, jež se kolem nich nakupily v podobě bojových zážitků, zdá se mi leccos o legendárnosti a románovosti.

A přece to nejsou legendy, co předkládám čtenáři v několika reportážních črtách z údobí, kdy 313. peruť stála v nejžhavější bojové činnosti. Přesně označeno, několik příhod, jež jsem vždy ještě za tepla zachytil z plynulého pásma života operační peruti, vztahuje se k časovému úseku něco více než rok, od února 1942 do konce června 1943.Tedy nejsou to legendy, protože nebylo snem, čeho jsem byl očitým svědkem. Nejsou to legendy, ale pouze momentky vybrané za okolností, kdy příslušníci naší nejmladší letecké jednotky, zformované na území Anglie, projevili se nejpozoruhodněji a vytvářeli základní tradiční rysy své peruti.

Jako nejsou legendy zachycené události, tak ani osoby, o kterých ve svých řádcích hovořím, nejsou legendární bohatýři. Jsou to lidé z našeho lidu. Chcete-li pátrat v rodokmenech jmenovaných chlapců i všech ostatních, jejichž bojový deník hýří podobnou pestrostí, objevíte snadno, že dělnické mámy, udření tatíkové, rodiny řemeslníků, malých sedláků, drobných úředníků a ochodníků to byli, kde se zrodili a byli vychováni synové, kteří ve velkém válečném dění na leteckém bojišti konali svou povinnost československého letce tak, že se snad odstupem času může člověku zdát o legendárnosti.Jakýsi přísvit heroismu a legendárnosti je jim propůjčen jen jejich odhodláním, oddaností k rodné zemi a poctivým leteckým nadšením. Ovšem nikdy si takovou gloriolu neuvědomovali, nikdy po ní netoužili a rozhodně by se jí vysmáli jako přehnané a zbytečné frajeřině. Vždyť v každém jiném směru to byli lidé z masa a krve, s chybami a slabostmi i letorou jako tisíce jiných jejich vrstevníků.

Jejich zanícení pro boj bylo živelným projevem bez pathosu a bez sobecké záměrnosti. Výsledky jejich úsilí nebyly také mřeny ani hodnostmi, ani vlajkoslávou, ani zlatým standardem.
Toto poslední zjištění z nich tvoří pionýry nové praktické filosofie. Staví je do jedné řady s těmi neznámými, kteří první vyrazili kdysi za Veliké francouzské revoluce k dobytí Bastily, a s těmi tisíci, kteří první nesli prapor ruské revoluce a po nichž zbylo jen jméno Čapajev jako symbol.Ostatně postavy z mého reportérského skizzáře jsou ve velmi těsném vnitřním vztahu ke stovkám odhodlaných nadšenců, kteří bojovali a umírali na území naší vlasti během dlouhých let jejího pokoření, a které zahrnujeme společným jménem „podzemní odboj československý".
Není lehké pochopit lidi od třistatřináctky, stejně jako i ostatní z našich zahraničních bojovníků. Je třeba citlivě zachycovat drobné projevy válečného života těchto pionýrů lepšího zítřka, abyste si ujasnili hlavní prvky opravdovosti jejich přesvědčení.

Zamyslete se nad radikalismem kanónů a kulometů v jejich spitfirech a všimněte si jejich pochopení pro kladnou spolupráci s každým, kdo je dobré vůle. Zkuste procítit jejich sebezapírání a jejich pojem o bohatství, jímž nejsou bankovní konta, ale výsledky jejich bojové práce. Také chudoba u nich není v nedostatku movitých a nemovitých statků, ale v nedostatku lidských sil, jenž znemožňuje vykonati, co je nadlidské.Takovými znaky se tedy projevuje jejich praktické filosofické prožívání přítomnosti a vyúsťuje v nejvýjimečnější positivismus platného členství ve zdravé lidské společnosti, zbavené galejní koule hříchů minulosti.

Až jednou nastane dokonalá přeměna hodnot, jak tvrdí velcí myslitelé a státníci, až bude odvrženo, co dosud většina světa považovala za neměnitelné, a až bude přetěžko lidem, kteří se nebudou umět poctivě a od základů přizpůsobit novým formám věčných pojmů, pak věřím, že nejlépe bude těm chlapcům od operačních perutí. Vždyť oni jsou nejlépe připraveni pro takovou budoucnost, protože již vlastně žili ve světě budoucích ideí, v prostředí nezištné práce a nedocenitelných obětí.

Bibliografická citace: SLÍPKA, H.J. Ohnivá křídla: Několik reportáží z bojové činnosti 313. peruti v Anglii v roce 1942 a 1943. III. Praha: Orbis, 1945.

Texty a fotografie z dobové publikace mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Texty a fotografie si můžete okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Kompletní digitální kopie tematicky uspořádaných souborů textů a fotografií najdete v příloze článku, přehledně a ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Přílohy

pdf
Ohnivá křídla - reportáže o 313. peruti RAF (1946) - text
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 14,48 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
pdf
Ohnivá křídla - reportáže o 313. peruti RAF (1946) - fotografie
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 7,23 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

2.2.

Operace ANTHROPOID

Pracovní listy pro žáky nabízejí několik dobových pramenů, svědectví a textů historiků, které žákům pomohou re...
11.6.

Jiří Potůček - krycím jménem Alois Tolar

Jiří Potůček byl českým parašutistou, vycvičeným za II. světové války v Anglii. Biografická prezentace shrnuje...
21.5.

Zatracení cizinci! – Nevyprávěná historie bitvy o Anglii

Dokument o osudech polských letců z 303. perutě RAF v bitvě o Velkou Británii za 2. světové války. V původním ...
7.4.

Britský nálet na Peenemünde v srpnu 1943 a německé zbraně odplaty

V noci ze 17. na 18. srpna 1943 podniklo britské Královské letectvo mohutný nálet na základnu v Peenemünde, kd...
26.1.

Přehled činnosti čs. zahraničního letectva na Západě podle úředních pramenů (1945)

Kvalitní digitální kopie knihy o československých letcích na Západě za II. světové války. Autor v ní shrnul zá...
22.6.

Antoine de Saint-Exupéry – letec, spisovatel, myslitel

Biografická studie o jednom z nejvýraznějších a eticky nejhlubších spisovatelů 20. století, doplněná úryvky z ...
15.3.

Českoslovenští piloti v bojích na západní frontě za 2. světové války - prezentace

Výuková prezentace zpracovaná na základě stejnojmenné studie Jany Horákové se zabývá působením československýc...
8.3.

Výcvik v Británii a osudy nejvýznamnějších letců - pracovní list

Pracovní list je zaměřen na každodenní život a výcviky letců RAF v Británii. Jeho součástí jsou také medailony...
16.2.

Českoslovenští piloti v bojích na západní frontě za 2. světové války - soubor pramenů

Kolekce pramenů k tématu československých letců na západní frontě obsahuje dobové obrazové i písemné prameny -...
14.2.

Českoslovenští piloti v bojích na západní frontě za 2. světové války

Studie zachycuje v úvodu vývoj československého vojenského letectva a osudy pilotů od dob I. republiky přes Mn...
26.1.

Domácí a zahraniční odboj v letech 1939-45

Prezentace se věnuje dějinám druhého čs. odboje – domácího a zahraničního. Zaměřuje se na počátky, specifika, ...
12.1.

Smrt místo zatčení aneb smutný konec příslušníka RAF

Když u dveří příslušníka RAF Viktora Waidlicha zazvonila tajná policie, nečekala ho cesta k výslechu. Ale posl...
17.12.

Stíhací pilot první linie

Plukovník letectva in memoriam Stanislav Fejfar a jeho odysea. „Na toto, na tento výsledek Mnichova by se měli...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT