Přehled činnosti čs. zahraničního letectva na Západě podle úředních pramenů (1945)
Kvalitní digitální kopie knihy o československých letcích na Západě za II. světové války. Autor v ní shrnul základní, tehdy známá fakta, která získal ze služebních hlášení a sestavil je do chronologických a věcných tabulek. Text odráží bezprostřední poválečnou snahu alespoň základně uchopit toto téma či seznámit čtenáře se zásadními informacemi o bojích a hrdinech našeho západního odboje.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Stránky z dobové brožury i soubor fotografií mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Soubor fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Kompletní digitální kopie textu brožury i fotografií najdete v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.
V přílohách článku najdete:
1. Kompletní digitální kopii textu celé publikace
2. Kompletní soubor snímků z publikace
Údaje o knize:
Jaroslav Bala "V boji od začátku až do konce - Přehled činnosti čs. zahraničního letectva na Západě podle úředních pramenů"
II. vydání v prosinci 1945 vydal Orbis
8 stran obrazových příloh
Písmem Fournier vytiskla knihtiskárna Orbis v Praze XII, Stalinova 46
Brož. 14 Kčs
Jaroslav Bala
* 27.9.1911 Hradec Králové
+ 7.12.1992 San Diego (Spojené státy)
Voják - letec, historik, emigrant - podrobnější informace na www.ceskoslovensti-letci.moxo.cz
„Jsem si plně vědom skutečnosti, že Vy, letci, jste naší avantgardou. Jste to Vy, kdož bojovali od samého začátku války ve Francii, bojujete i dnes a budete bojovat v budoucnosti až do konce. Toto Vaše poslání je obzvláště nesnadné a namáhavé, ale znamená to i jistou výhodu, kterou máte proti všem ostatním..."
President Dr. Edvard Beneš při oslovení československých letců v červenci 1942 v Anglii.
Autorův úvod ke knize:
Ve statích této knížky nenajdete velkých slov. Nenajdete taní ani záznamů o bojových dobrodružstvích našich letců za války, jimiž válečné deníky u jednotek i deníky soukromé jsou naplněny. Tato knížka tedy není eposem, ale souhrnem suchých dat, jak si je lze vypsat ze služebních a jiných hlášení a sestavit v chronologické a věcné sloupce. Stránky této knížky zachycují fakta a číslice statistiky bez poznámek, bez vypsaného děje, bez dramaticky budovaného konfliktu. Je to téměř protokolární zápis.
A přece jsem se nerozmýšlel tuto knížku vydati v Edici Odvahy, jež je určena pro zveřejnění reportáží a epických kronikářských záznamů. Nerozmýšlel jsem se z jednoduchého důvodu - protože i přes poměrnou suchost zůstane knížka přeplněna dramaticností odvahy pro každého pozorného čtenáře.
Stačí srovnali zaznamenaná fakta a trochou odborné fantasie podložiti časové údaje a objeví se před zraky čtenáře napínavá dramata, pro než by vlastně ani nebylo přiléhavého slovního vyjádření.
Kapitoly přehledu činnosti československého letectva v zahraničí v rozsahu let 1939 až 1945 jsou pouze stručným zachycováním rámce, v němž se vytvářelo žití a boj půl druhého tisíce našich lidí ve spolupráci s jejich spojenci.
Na podrobnou historii není dosud ani času, ani úplného materiálu, Bude třeba i většího odstupu od současných událostí, aby boj, za nímž českoslovenští letci odešli za hranice, mohl být plně a objektivně zvážen. Dosud nelze dán veřejnosti všechna fakta ani z důvodů vojenských,
Do této knížky není zahrnuto československé letectvo, jež se v letech 1944 a 1945 utvořilo na východě v rámci sovětské letecké zbraně. Materiál o tom nebylo možno ještě vyčerpávajícím způsobem zpracovat. Bude jistě velmi brzy shrnut ve zvláštní brožurce, jednající výhradně o tomto prvku československého zahraničního letectva.
Inspektorát československého letectva v zahraničí a velitelství letectva v prvním údobí osvobozené země daly k disposici tento záznam pouze jako podklad pro ty, od nichž bude domácí veřejnost očekávat, že jí mohou alespoň zhruba nastínit, čím byl život československého letce v zahraničí v posledních šesti letech.
Jestliže se československé letectvo zhostilo až dosud svého poslání s úspěchem, patří za to dík nejen oné řadě nejmenovaných jednotlivců, kteří je tvořili a tvoří, ale i těm příslušníkům spojeneckých národů, kteří byli československým perutím přiděleni a hlavně jako technický a pozemní personál umožnili hladký chod služby na letištích i všude tam, kde v leteckých jednotkách Čechů a Slováků vznikaly mezery.
Britští velitelé v RAF měli vždy vzácné porozumění pro všechny naše potřeby a zasloužili se nemálo o to, že československé letectvo doplněné na nutné válečné počty Brity bylo vždy jednolitým a svorným celkem, vedeným společnou ideou nekompromisního boje s nepřítelem lidských svobod.
Seznam publikací o československých letcích za II. světové války na stránce Czech spitfire clubu. Je postupně rozšiřován a doplňován.
Přílohy
Fotografie
Související články
- Ohnivá křídla - reportáže o 313. peruti RAF (1946) (25.3.2014)
- Československý zahraniční protinacistický odboj (31.7.2013)
- Českoslovenští piloti v bojích na západní frontě za 2. světové války - prezentace (15.3.2013)
- Výcvik v Británii a osudy nejvýznamnějších letců - pracovní list (8.3.2013)
- Českoslovenští piloti v bojích na západní frontě za 2. světové války - soubor pramenů (16.2.2013)
- Českoslovenští piloti v bojích na západní frontě za 2. světové války (14.2.2013)
- Volá Londýn (2.12.2012)
- Obraz londýnské exilové vlády v komunistické agitce (6.6.2010)
- Formování československého zahraničního odboje v prvním roce okupace (9.3.2010)
- Domácí a zahraniční odboj v letech 1939-45 (26.1.2010)
- Stíhací pilot první linie (17.12.2009)