Lidové milice za normalizace v knize Antonína Ungera - Dělníci ve zbrani
Digitalizované kopie obrazových i textových pramenů z knihy Antonína Ungera "Dělníci ve zbrani". Tento příspěvek se věnuje činnosti Lidových milicí během roku 1969 a normalizace. Knihu vydalo v roce 1978 nakladatelství Profil v Ostravě.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Dobové fotografie i místy schematicky a naprosto tentendečně pojaté texty mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.
Po roce 1948 nebylo podle autora knihy Antonína Ungera o Lidových milicí publikováno mnoho literatury, a proto si jeho publikace, vydaná u příležitosti 30. výročí "Vítězného února", stanovila za cíl vyplnit toto prázdné místo. O svých záměrech informoval čtenáře v úvodu ke knize těmito slovy:
"Dalším důvodem zrodu této práce je skutečnost, že v krizových letech 1968 - 1969 se Lidové milice staly středem zájmu široké veřejnosti, předmětem ostrých polemik a diskusí. Často se o nich diskutovalo s naprostou neznalostí. A právě této neznalosti dovedně využily kontrarevoluční síly k neomaleným útokům na jejich podstatu a existenci. Toto období činnosti Lidových milicí není dosud zpracováno. Proto mu také ve své práci věnuji nejvíce místa. Prokazatelná fakta jasně svědčí o tom, že Lidové milice byly oporou marxisticko-leninských sil ve straně. ...
Celá práce vychází z marxisticko-leninského učení o nutnosti ozbrojení dělnické třídy při uskutečňování socialistické revoluce. Ukazuje na politický vývoj v ČSR po roce 1945, zejména na snahu reakce zvrátit úspěšně se vyvíjející proces národní a demokratické revoluce. Z tohoto hlediska vznik Lidových milicí v únoru 1948 nebyl aktem předem připraveného plánu komunistů, ale důsledkem rozvážné politiky a taktiky gottwaldovského vedení strany, protiopatřením vůči záměrům a praktikám reakčních politických stran. ...
Usnesení XIV. sjezdu KSČ o dalším upevňování a zlepšování činnosti Lidových milicí objasňuje současné úkoly LM, jejich význam a poslání ve vyspělé socialistické společnosti a postavení Lidových milicí v branném systému státu."
V souladu s normalizačním výkladem únorových událostí, vývoje během roku 1968 či objasňování vzniku, cílů a činnosti Lidových milicí v období komunistického Československa se nesou i další kapitoly knihy, v níž zaujímá výsadní místo v úvodu text milicionářské přísahy:
PŘÍSAHA PŘÍSLUŠNÍKA LIDOVÝCH MILICÍ
Já, příslušník Lidových milicí, přísahám, že budu vždy obětavě a věrně sloužit Komunistické straně Československa, dělnické třídě a své socialistické vlasti a upevňovat internacionální svazky se Sovětským svazem a ostatními socialistickými zeměmi. Budu s plnou odpovědností a svědomitostí zvyšovat svoji politickou a bojovou připravenost a uvědoměle plnit usnesení stranických orgánů, rozkazy nadřízených a všechny úkoly vyplývající z příslušnosti k Lidovým milicím.
Jsem připraven chránit se zbraní v ruce zájmy strany, revoluční vymoženosti dělnické třídy a socialistický stát před vnitřním i vnějším nepřítelem a v případě potřeby nebudu váhat při jejich obraně položit i svůj život.
Tak přísahám.
Bibliografický údaj o knize: UNGER, Antonín. Dělníci ve zbrani. 1978. vyd. Ostrava: Profil.
Obrazovou přílohy z knihy - text a dobové fotografie - si můžete v menším rozlišení okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Pro další práci s nimi jsou v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.
Přílohy
Fotografie
Související články
- Neprošli… Propagandistická "reportáž" ze srpnových dnů roku 1969 (11.7.2013)
- Poučení z krizového vývoje a rezoluce k aktuálním otázkám jednoty strany (24.5.2013)
- Lidové milice v letech 1948 - 1968 v normalizační knize Antonína Ungera - Dělníci ve zbrani (4.5.2013)
- Normalizace v dobových textech - pracovní list (16.3.2012)
- Náběh, počátky a podoby normalizace (15.1.2012)
- Normalizace - Abeceda komunistických zločinů (25.1.2010)
- Nástup normalizace v učebnici pro ZŠ z roku 1987 (22.11.2009)