František Gottlieb - Po druhé Tobruk
Digitální kopie obrazové publikace dokumentující boje 11. pěšího praporu - Východního při obraně severoafrického Tobruku. Autorem této publikace je básník František Gottlieb, který se bojů přímo účastnil. Jde o druhé vydání této knihy, poprvé vyšla ještě za války v Londýně.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Text na předsádce:
PO DRUHÉ V TOBRUKU...
10. prosince 1941 v 5 hodin ráno vyrazil československy prapor v západním perimetruk útoku, který skončil osvobozením africké pevnosti Tobruk po dvěstěšedesátidevítidenním obležení. Když pak po dvouhodinném tvrdém boji vztyčili naši chlapci na nepřátelské kótě 69 československou vlajku, netušil nikdo z nich, že do roka zaujmou po druhé palebná postavení na starém bojišti, aby zajistili velkou spojeneckou ofensivu proti ochromení ze vzduchu...
Tato knížka vyšla za války v Londýně. V nynějším vydání se stává první autentickou publikací o našem odboji na Středním východě, která vychází v osvobozené vlasti. Tehdy to byla prostá kronika pluku. Dnes je něčím významnějším než pouhým časovým záznamem. Odstupem doby se stala objektivním dějinným dokumentem. Proto nenajdete v tomto novém vydání již jména jednotlivých účastníků (i tehdy jen uvedená začátečními písmeny), neboť je určeno vám, kteří jste znali jméno Tobruk, v jehož perimetru bojovali českoslovenští vojáci dvakráte, jen z novin a z radia. Nenajdete ani jméno velitele pluku, generála Klapálka (tehdejšího plukovníka), který vedl naši jednotku v Sýrii, v Palestině, v poušti a dvakráte v Tobruku. Nehledejte v této knížce jména, nehledejte v ní rozbory bitev, nehledejte v ní drobnosti. Hledejte v ní bezprostřednost zážitku, hledejte v ní realitu každodenního života ve válečné Africe, hledejte v ní prostotu a pracovitost našeho člověka v prostředí cizím, tvrdém i kouzelném...
Vraťte se tedy na chvíli do válečných let 1942—1943.
František GOTTLIEB
* 4. 8. 1903, Klatovy
† 14. 5. 1974, Praha
Básník
Pocházel ze židovské rodiny. Reálné gymnázium vystudoval v Klatovech (1914–1922), práva na Univerzitě Karlově v Praze (JUDr. 1927), kde zároveň navštěvoval přednášky na Filozofické fakultě. 1925 byl studijně několik měsíců v Paříži. 1927 se stal v Praze advokátním koncipientem a od 1932 advokátem. V prosinci 1939 odešel do Palestiny a vstoupil do Československé armády (účastnil se mimo jiné druhého tažení v Tobruku 1943). Pak odjel do Velké Británie, kde se 1944 stal úředníkem československého ministerstva zahraničí. Působil na něm i po návratu do Prahy; účastnil se jako expert i delegát valných shromáždění OSN v Paříži (1948) a New Yorku (1949 a 1950). Od 1958 žil jako spisovatel z povolání.
Publikoval v Hostu, Lidových novinách, Literárních novinách, Tvorbě, Novém životě, Plameni, v židovských časopisech a kalendářích (zvl. v Židovské ročence) aj. Užíval pseudonymu Josef Goral a šifry VrR.
Ve svých básnických začátcích, navazujících na poezii Otokara Fischera, se Gottlieb hlásil k tradici židovských proroků (i svůj příspěvek ve sborníku Otokar Fischer založil na jubilantově židovství); jeho naděje byly v tomto smyslu příznačně upřeny do „krajiny ducha“. Po válce se jeho abstraktní, ale hutná poezie ještě více harmonizovala, tentokrát v radostném odevzdání životu (Procitnutí). Reflexivní prvek se přitom silně uplatňoval nejen v Gottliebově poezii, ale také v jeho próze. V knihách vytěžených z válečného pobytu v cizině, především v črtách a povídkách z Asie a Afriky (Jaro a poušť), přecházejí lyrické postřehy do obecných úvah. Rozhled vzdělaného pozorovatele však Gottlieb prokázal rovněž na domácích látkách, a to uměním nazírat osobní osudy intelektuálních hrdinů v jejich podmíněnosti širším evropským děním (nejorganičtěji v románu z období kolem první světové války Volání na časy).
ZDROJ: Slovník české literatury
Bibliografická citace:
GOTTLIEB, František. Po druhé Tobruk. druhé vydání. Praha: Naše Vojsko, 1946. Tři fronty odboje, druhý díl edice.
Fotografie z dobové publikace mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Fotografie si můžete okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Kompletní digitální kopie tematicky uspořádaných souborů fotografií najdete v příloze článku, přehledně a ve větším rozlišení vhodném pro tisk.
Přílohy
Fotografie
Související články
- Film: Peklo u Tobruku (20.1.2015)
- Druhá světová válka II. část: 1941-1943 (31.3.2014)
- Od Dunkirku až po den D (13.3.2013)
- Tobrúk 1941 (11.1.2011)
- Tobruk - písek a kyvadlo války (16.8.2010)
- Formování československého zahraničního odboje v prvním roce okupace (9.3.2010)
- Formování československé vojenské jednotky v SSSR (1942) (14.2.2010)
- Domácí a zahraniční odboj v letech 1939-45 (26.1.2010)