Moderní-Dějiny.cz

Dvě nové plzeňské procházky v aplikaci IWalk

Publikováno: 22.1.2021, Aktualizováno: 9.4.2021 22:30

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme. Vzpomínky místních i těch, kdo museli uprchnout do ciziny, se tak konečně vracejí zpět domů, na místa, kterých se týkají. 

Dvě nové plzeňské procházky v aplikaci IWalk
V lednu 1942, tedy před 79 lety, bylo z Plzně ve třech hromadných transportech označených písmeny R, S a T deportováno celkem 2613 lidí. Konce války se z deportovaných plzeňských Židů podle všeho dožilo jen 209 osob. Co s takovým výročím?
 
Unikátní možnost k zamýšlení se nad relevancí historických událostí pro dnešek nabízejí učitelům, studentům i široké veřejnosti plzeňské multimediální procházky IWalk, které vznikly díky podpoře města Plzně. Pilotní verze obou procházek, nazvaných Po stopách plzeňských Židů a Židovská Plzeň v době šoa, si můžete ozkoušet v aplikaci IWalk-USC Shoah Foundation, dostupné pro uživatele systémů Android a iOS. První procházka je obecnější a má širší záběr, druhá je pro starší žáky a poučenější publikum, v ideálním případě by měla navazovat na procházku první. Obě procházky jsou vystavěny na obsahu svědectví uložených v Archivu vizuální historie USC Shoah Foundation, natočených v polovině devadesátých let minulého století po celém světě.

Po stopách plzeňských Židů
70 min
Tato procházka vás provede po lokalitách spojených se životem plzeňské židovské obce. Volně na ni navazuje další procházka nazvaná Židovská Plzeň v době šoa. Oba IWalky vznikly díky podpoře města Plzně.

Židovská Plzeň v době šoa
70 min
Tato procházka IWalk, volně navazující na IWalk Po stopách plzeňských Židů, vás provede po lokalitách spojených s osudy židovských obyvatel Plzně za druhé světové války. Oba IWalky vznikly díky podpoře města Plzně.

V aplikaci IWalk jsou k dnešku pro území České republiky k dispozici procházky týkající se historie pražského deportačního centra na Radiotrhu, areálu Hagiboru či historie židovské přítomnosti na Vinohradech, další IWalk je věnován Uherskému Brodu. Čerstvě byly zveřejněny IWalks pro Plzeň (díky podpoře města) a chystají se pro Ostravu (díky podpoře Moravskoslezského kraje).

IWalk je ZADARMO.
 

NÁVOD NA STAŽENÍ APLIKACE IWALK DO MOBILU
(podmínkou je operační program Android a IPhone ve vašem smartphonu či tabletu)Nainstalujte si zdarma novou aplikaci v google Obchod Play ZDE nebo v App Store ZDE

Nová verze umožňuje, aby si účastníci komentovaných prohlídek v předstihu stáhli veškeré potřebné materiály do svého smartphonu či tabletu a videa a fotografie a během komentované prohlídky je sledovali offline, což nijak nezatíží datové připojení.

Postup stažení IWalk Plzeň
1. Nainstalujte si z výše uvedeného linku aplikaci
2. Otevřete aplikaci
3. Vyberte: Česká republika/Po stopách plzeňských Židů nebo Židovská Plzeň v době šoa
4. Kliknutím na logo mráčku na panoramatické fotce spustíte download všech textů, fotek a videí (chvíli trvá, doporučuji během připojení na wifi ať nezatížíte data)
5. Pročítejte texty, prohlížejte fotografie a sledujte videa
 
Oba IWalky vznikly díky podpoře města Plzně.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

11.1.

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každode...
2.1.

IWalk – Deportační středisko v Uherském Brodě

U příležitostí 75. výročí tří transportů Židů z Uherského Brodu a širokého okolí vznikl vzdělávací projekt, kt...
28.5.

Dva nové příspěvky na IWalks věnované Brnu

Na českém portálu USC Shoah Foundation jsou k dispozici dva nové materiály IWalks věnované brněnským lokalitám...
9.3.

Nový příspěvek na IWalks věnovaný Královským Vinohradům

Na českém portálu USC Shoah Foundation je k dispozici nový materiál IWalks věnovaný Královským Vinohradům. IWa...
5.3.

Transporty do Niska nad Sanem. První deportace evropských Židů

Studie profesora Mečislava Boráka o prvním deportačním transportu Židů v Evropě z Ostravy do Niska nad Sanem.

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT