Moderní-Dějiny.cz

Zapojte se do 5. ročníku dějepisné soutěže Šumná Ostrava

Publikováno: 2.9.2012, Aktualizováno: 13.9.2012 13:44
Rubrika(y): Aktuality

Wichterlovo gymnázium ve spolupráci se statutárním městem Ostravou a s podporou našeho portálu vyhlašují 5. ročník dějepisné soutěže Šumná Ostrava. Šumná Ostrava je určena pro ty z vás, kterým dějepisné učebnice nedostačují a chtějí se dozvědět víc. Otázky, které jsme pro vás připravili, jsou hodně obtížné. Odpovědi na ně budete hledat nápovědách, které jsme pro vás připravili, nebo ve spolupráci s vašimi vyučujícími a rodiči.

Zapojte se do 5. ročníku dějepisné soutěže Šumná Ostrava

Věříme, že vám Šumná Ostrava nabídne příležitost smysluplně strávit několik dní toulkami „černým“ městem. Součástí soutěžních úkolů je i práce s pamětníky.

Budeme zkoumat obraz Ostravy, jenž je uchován v paměti jejich obyvatel. Nejzajímavější příspěvky budou, stejně jako v loňském roce, publikovány v almanachu soutěže.
Soutěž bude probíhat ve dvou kategoriích, a to:
Kategorie 1 – žáci 6. až 9. tříd ZŠ a žáci nižších stupňů víceletých gymnázií (ve školním roce 2012/13)
Kategorie 2 - žáci 1. až 4. tříd středních škol, popřípadě kvint až oktáv víceletých gymnázií (ve školním roce 2012/13)

Svá řešení zasílejte 30. 9. 2012 na adresu:

Šumná Ostrava
Wichterlovo gymnázium
Čs. exilu 669
Ostrava-Poruba
708 00
nebo doručte osobně na vrátnici školy

Slovo k soutěžícím a zadání otázek

Pátý ročník Šumné Ostravy jsme se rozhodli věnovat ostravské židovské komunitě, která výrazně přispěla k přeměně málo významného poddanského města v industriální a obchodní centrum. Příliv Židů do Moravské Ostravy v 2. polovině 19. století, jejich podíl na vzestupu města a tragické osudy ve století následujícím, to jsou základní mezníky, kterých se dotýkají naše soutěžní otázky.

Pokusíme se společně vcítit do životního příběhu jednoho typického reprezentanta ostravské židovské komunity a jeho očima nahlížet dějiny velké i malé. Jmenoval se Eduard Graf a prozradíme, že jeho jméno nenajdete ve školních učebnicích, ani v reprezentativních encyklopediích. Přiznáme se, že ani nám, tvůrcům letošních soutěžních otázek, nebyla osobnost E. G. známa. Inspirovala nás studie ředitelky Archivu města Ostravy, PhDr. Blaženy Przybylové otištěná ve 22. čísle sborníku Ostrava. Budeme sledovat příběh člověka, který se, stejně jako mnoho miliónů dalších, dostal do soukolí obou totalitních ideologií 20. století: nacistické a komunistické. Je obětí holocaustu, nebo stalinismu? Tuto otázku jsme se vám neodvážili položit, ale vy si jistě zodpovíte sami.

Soutěžní otázky jsme formulovali tak, jako by jejich autorem byl samotný Eduard Graf. Protože životopisné údaje o jeho osobě jsou velmi útržkovité, museli jsme leccos domyslet. Snad nám pan Eduard i ostravští archiváři prominou. Smyslem našeho počínání je vtáhnout vás do jednoho typického, a přesto výjimečného životního příběhu.

Řešení letošních soutěžních otázek jsme se vám pro letošek rozhodli ulehčit odkazy na odbornou literaturu, bez níž se žádný mladý „historik“ neobejde. Vybranou literaturu publikujeme spolu se zadáním. Jde o studie ostravských archivářů publikované v časopise statutárního města Ostravy s názvem Ostravská radnice. (Archiv všech čísel časopisu najdete na zde.)

Při hledání odpovědí určitě oceníte vzdělávací portál pro učitele, studenty a žáky Moderní dějiny.cz. Moderní dějiny spravují naši kolegové z Občanského sdružení PANT. Abyste měli plný přístup ke všem materiálům publikovaných na MD, je nutné se registrovat. Registrace je bezplatná a okamžitá. Materiály z výukového setu Židovská Ostrava najdete ZDE.

Naše poděkování patří v neposlední řadě také Archivu města Ostravy, jmenovitě ředitelce PhDr. Blaženě Przybylové a panu Mgr. Jozefu Šerkovi. Bez jejich přispění bychom letošní soutěžní otázky nemohli připravit. Nyní již znáte vše potřebné a tvůrci „Šumné“ rádi předávají slovo panu Eduardu Grafovi.

Za realizační tým Šumné Ostravy Mgr. Pavel Měrka a PhDr. Petr Nezdařil.

V přílohách tohoto článku si STÁHNĚTE Zadání 1. kola 5. ročníku Šumné Ostravy a Studijní materiály pro Šumnou Ostravu 2012

Přílohy

pdf
Zadání 1. kola 5. ročníku Šumné Ostravy
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 1,99 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
zip
Studijní materiály pro Šumnou Ostravu 2012
Typ souboru: *.zip | Velikost: 5,43 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Hospodářská spolupráce s neutrálními kapitalistickými státy v éře Gottwaldova režimu

Aktualizováno: 23.10.2022 15:43 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Československo v letech 1945-1948
Hospodářská spolupráce s neutrálními kapitalistickými státy v éře Gottwaldova režimu

Přinášíme vám mikrostudii Ondřeje Fišera (nar. 1992), který je studentem doktorského oboru Soudobé dějiny na Ženevské univerzitě. Jeho výzkum se zaměřuje na hospodářské a politické dějiny studené války a klade zvláštní důraz na př...

_Aktuality

Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny

Aktualizováno: 18.11.2022 22:58 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny

Do Ostravy přicestovali studentky a studenti z Krakova, aby se seznámili se svými českými vrstevníky. Jedná se o první část společného programu, jehož cílem je vzájemné poznání naší historie. V druhé polovině Ostraváci vycestují d...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2022 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT