Pavel Měrka
Články tohoto autora
Dějepisná soutěž Šumná Ostrava bude zasvěcena osobnosti Františka Josefa I.
Vážení příznivci historie z Moravskoslezského kraje, Wichterlovo gymnázium za podpory statutárního města Ostravy pro vás připravilo již 9. ročník Šumné Ostravy. Soutěž je určena pro ty z Vás, kterým dějepisné učebnice nedostačují a chtějí se dozvědět víc.
Další ročník dějepisné soutěže Šumná Ostrava
Vážení příznivci historie z Moravskoslezského kraje, Wichterlovo gymnázium za podpory statutárního města Ostravy pro vás připravilo již 8. ročník Šumné Ostravy. Soutěž je určena pro ty z Vás, kterým dějepisné učebnice nedostačují a chtějí se dozvědět víc.
Ostrava židovská - soutěžní test
Nabízíme ke stažení soutěžní test "Ostrava židovská", kterým museli projít finalisté pátého ročníku dějepisné soutěže Šumná Ostrava. Jeho autory jsou Pavel Měrka a Petr Nezdařil, učitelé dějepisu Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě. Řešitelé museli zvládnout znalost reálií z dějin národa, který musel projít obdobím perzekucí a útlaku, s...
Zapojte se do 5. ročníku dějepisné soutěže Šumná Ostrava
Wichterlovo gymnázium ve spolupráci se statutárním městem Ostravou a s podporou našeho portálu vyhlašují 5. ročník dějepisné soutěže Šumná Ostrava. Šumná Ostrava je určena pro ty z vás, kterým dějepisné učebnice nedostačují a chtějí se dozvědět víc. Otázky, které jsme pro vás připravili, jsou hodně obtížné. Odpovědi na ně budete hledat ná...
Šumná Ostrava 2011 - soubor soutěžních materiálů
Nabízíme učitelům z Ostravska materiály ze IV. ročníku soutěže Šumná Ostrava - zadání finálového kola s klíčem. Z finálových otázek, které jsou založeny na principu empatie, spoluprožívání dějin - téma "Kdybych se narodil před sto lety", si můžete připravit inspirativní hodinu dějepisu pro své žáky a studenty!
Závazné okruhy problémů ke zkouškám z marxisticko-leninské filozofie pro základní kurz na vysokých školách
Autentický dokument z doby normalizačního vysokoškolského studia „Závazné okruhy problémů ke zkouškám z marxisticko-leninské filozofie pro základní kurz na vysokých školách“.
Luděk Eliáš vzpomíná na Terezín a osvětimský lágr
Přečtěte si úryvky ze vzpomínek Luďka Eliáše (narodil se roku 1923), rodáka ze Slaného, Ostraváka srdcem. Jeho vyprávění zaznamenal během studentské středoškolské konference "Ostraváci za dráty - lágry ve vzpomínkách pamětníků" Mgr. Pavel Měrka, učitel dějepisu z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě.
Ústav marxismu-leninismu je mou celoživotní můrou...
Ústavy marxismu-leninismu, případně dřívější katedry marxismu leninismu – to byly instituce, které tvořily neodmyslitelnou součást vysokoškolského studia v letech 1950-1989. Nerozhodovalo přitom, zda jste studovali archeologii, stomatologii nebo huťařinu: marxismus-leninismus vás dostihl všude. Jednoduše řečeno: povinné zkoušky z marxismu...
Dny, které nelze zapomenout...
Na události okupace ČSSR 21. srpna 1968 a snahu o pravdivé informování veřejnosti v následujících dnech vzpomíná Luděk Eliáš, který se jako moderátor v improvizovaném studiu České televize přímo podílel na svobodném pookupačním vysílaní. To bylo zajištěno v opravdu "polních podmínkách" z vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích a statečná televi...
„Okupace? To bys ještě nepochopil“
V srpnu 1968 mu bylo pět let. Tehdy samozřejmě netušil, co znamenají slova „pražské jaro“ a „Varšavská smlouva“, kdo je Dubček nebo Brežněv. Přesně si ovšem pamatuje na den, kdy poprvé uslyšel slovo „okupace“. Bylo to v jugoslávském autokempu, ve středu 21. srpna 1968.
Krásný sen s trpkým koncem - novinář Boleslav Navrátil o roce 1968
Svědectví novináře Boleslava Navrátila o událostech roku 1968 v Ostravě, vydávání spojených deníků po 21. srpnu 1968 a důsledcích "bratrské pomoci" vojsk Varšavské smlouvy pro odvážné pracovníky redakcí severomoravských deníků.
- <<
- <
- 1
- >
- >>