
Webová výstava Pracovali pro Říši...
Webová výstava k nucenému pracovnímu nasazení českého obyvatelstva protektorátu.
Obsah
1. Od dobrovolných odchodů za prací k nucenému nasazení
2. Sauckelův program a protektorát
3. Práce a trest
4. Totálně nasazeni
5. Nasazení v uniformách
6. Zákopové práce
7. Repatriace a potrestání viníků nuceného nasazení
8. Poválečná reflexe
9. Odškodnění
Závěr
V době druhé světové války pracovaly převážně proti své vůli milióny občanů z mnoha evropských zemí pro hospodářství nacistického Německa. Nahrazovaly německé muže, kteří byli odvedeni do armády. Jednalo se o válečné zajatce, o vězně z koncentračních táborů, ale také o civilisty přinucené nařízeními okupačních správ pracovat v Německu nebo na jím obsazených územích. Pracovní nasazení pro německé válečné hospodářství zasáhlo i české obyvatelstvo v Protektorátu Čechy a Morava a představovalo jeden z nejvýraznějších projevů okupačního režimu.
Národní archiv se stal v roce 2008 nositelem projektu „Zwangseinsatz der tschechischen Bevölkerung des Protektorats Böhmen und Mähren in der Zeit der NS-Besatzung“ podporovaného z prostředků německé nadace Erinnerung, Verantwortung und Zukunft. Hlavním výstupem tohoto projektu bude kritická vědecká edice dokumentů k dané problematice. Prezentovaná webová výstava představuje faksimile některých zásadních písemností, jež budou uveřejněny v připravované edici, ale i řadu dalších pramenů úřední i neúřední provenience. Její těžiště leží v období let 1939 až 1945, stranou však nezůstala ani problematika návratů nasazených po válce do vlasti, potrestání osob zodpovědných za nucené pracovní nasazení, vědeckého i popularizačního zpracování tématu včetně jeho reflexe v poválečné literatuře a filmu a odškodnění nuceně nasazených z německých a rakouských finančních prostředků v posledním desetiletí.
Snahou autorů výstavy je představit rozmanité typy dokumentů, jako jsou fotografie, plakáty, letáky, vyhlášky, úřední zprávy, články v tisku apod. Nucené pracovní nasazení je přiblíženo i dokumenty, které se týkají přímo jednotlivých osob nasazených za okupace v Říši nebo v protektorátních zbrojních podnicích, jako jsou pracovní knížky, přikazovací výměry, podnikové či táborové průkazky, ale i fotografie, dopisy a deníky. V rámci výstavy je prezentováno také několik trojrozměrných předmětů. Téma je přiblíženo i videoukázkami z dobových dokumentárních filmů a audionahrávkami vzpomínek pamětníků.
Pro větší přehlednost je výstava rozčleněna do devíti tematických celků, které na sebe obsahově nebo časově navazují.