Moderní-Dějiny.cz

Webová výstava Pracovali pro Říši...

Publikováno: 6.6.2010, Aktualizováno: 1.4.2012 15:15

Webová výstava k nucenému pracovnímu nasazení českého obyvatelstva protektorátu.

Webová výstava Pracovali pro Říši...

Obsah

1. Od dobrovolných odchodů za prací k nucenému nasazení
2. Sauckelův program a protektorát
3. Práce a trest
4. Totálně nasazeni
5. Nasazení v uniformách
6. Zákopové práce
7. Repatriace a potrestání viníků nuceného nasazení
8. Poválečná reflexe
9. Odškodnění
Závěr


V době druhé světové války pracovaly převážně proti své vůli milióny občanů z mnoha evropských zemí pro hospodářství nacistického Německa. Nahrazovaly německé muže, kteří byli odvedeni do armády. Jednalo se o válečné zajatce, o vězně z koncentračních táborů, ale také o civilisty přinucené nařízeními okupačních správ pracovat v Německu nebo na jím obsazených územích. Pracovní nasazení pro německé válečné hospodářství zasáhlo i české obyvatelstvo v Protektorátu Čechy a Morava a představovalo jeden z nejvýraznějších projevů okupačního režimu.

Národní archiv se stal v roce 2008 nositelem projektu „Zwangseinsatz der tschechischen Bevölkerung des Protektorats Böhmen und Mähren in der Zeit der NS-Besatzung“ podporovaného z prostředků německé nadace Erinnerung, Verantwortung und Zukunft. Hlavním výstupem tohoto projektu bude kritická vědecká edice dokumentů k dané problematice. Prezentovaná webová výstava představuje faksimile některých zásadních písemností, jež budou uveřejněny v připravované edici, ale i řadu dalších pramenů úřední i neúřední provenience. Její těžiště leží v období let 1939 až 1945, stranou však nezůstala ani problematika návratů nasazených po válce do vlasti, potrestání osob zodpovědných za nucené pracovní nasazení, vědeckého i popularizačního zpracování tématu včetně jeho reflexe v poválečné literatuře a filmu a odškodnění nuceně nasazených z německých a rakouských finančních prostředků v posledním desetiletí.

Snahou autorů výstavy je představit rozmanité typy dokumentů, jako jsou fotografie, plakáty, letáky, vyhlášky, úřední zprávy, články v tisku apod. Nucené pracovní nasazení je přiblíženo i dokumenty, které se týkají přímo jednotlivých osob nasazených za okupace v Říši nebo v protektorátních zbrojních podnicích, jako jsou pracovní knížky, přikazovací výměry, podnikové či táborové průkazky, ale i fotografie, dopisy a deníky. V rámci výstavy je prezentováno také několik trojrozměrných předmětů. Téma je přiblíženo i videoukázkami z dobových dokumentárních filmů a audionahrávkami vzpomínek pamětníků.

Pro větší přehlednost je výstava rozčleněna do devíti tematických celků, které na sebe obsahově nebo časově navazují.

Výstavu si můžete prohlédnout a prostudovat ZDE

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

21.5.

Nucené práce 1939-1945 - projekt Freie Universität Berlin a Deutsche Historische Museum

Prozkoumejte digitální archiv přibližně 600 audio a video rozhovorů s pamětníky, kteří byli nuceně nasazení v ...
18.2.

K.H.Frank: Čechy a Morava v Říši (přednáška, 24.6.1941)

Tuto přednášku přednesl státní tajemník SS-Gruppenführer Karl Hermann Frank 24. června 1941 ve Východním ústav...
2.11.

Nacistická perzekuce obyvatel českých zemí

S laskavým svolením obecně prospěšné společnosti Živá paměť Vám přinášíme odkaz na kompletní text publikace pr...
17.10.

Webová výstava 'Osmičky v dějinách českých zemí' rok 1968

Rok 1968 přinesl události nanejvýše rozmanité, které se neodehrávaly pouze v srpnu. Politické události, probíh...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT