Úspěch filmů Sami proti zlu na Ekofilmu
TISKOVÁ ZPRÁVA - Kolekce filmů Sami proti zlu, konkrétně snímky Holocaust Luďka Eliáše a Jan Zajíc – Pochodeň č. 2, zvítězila v kategorii Člověk a společnost na 38. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. „Životní prostředí nemusí otravovat jen smog, prach a karcinogenní látky, ale také totalitní mocenské struktury. Hrdinové filmu dokumentární série Sami proti zlu se totalitnímu režimu, ať už nacistickému nebo komunistickému, postavili. A my jsme na jejich příbězích chtěli mimo jiné ukázat, že i proti totalitě je potřeba naši společnost chránit,“ míní Monika Horsáková, dramaturgyně a spoluscenáristka cyklu.
Jedná se o další z mnoha projektů Občanského sdružení PANT, které provozuje portál Moderni-dejiny.cz. Krátkometrážní dokumenty mají sloužit učitelům ZŠ A SŠ k výuce soudobých dějin. V sedmi svědectvích se žáci a studenti mohou setkat s Luďkem Eliášem, vězněm několika nacistických koncentračních táborů a účastníkem pochodu smrti, s páterem Stanislavem Lekavým, vězněm komunistických lágrů a tajně vysvěceným knězem, Vasilem Cokou, vězněm sovětských gulagů a válečným hrdinou od Dukly, chartistou Tomášem Hradílkem, Zdeňkem Růžičkou, politickým vězněm a horníkem uranových dolů, a in memoriam také s Jaromírem Šavrdou, spisovatelem a disidentem, na kterého vzpomínala manželka Dolores a Jiří Gruntorád. Na pochodeň č. 2 Jana Zajíce vzpomínají jeho sourozenci Jaroslav a Marta.
Vystoupení pamětníků nemají suplovat výklad konkrétního historického tématu, ale jsou zaměřena na problematiku každodennosti, která bývá ve velkých historických projektech často opomíjena. Díky tomuto dokumentárnímu cyklu se tak žáci a studenti mohou přiblížit dobové atmosféře a konkrétnímu zážitku pamětníka, vcítit se do složité a dramatické pozice člověka „drceného dějinami“ a vnímat historii vlastním prožitkem.
K jednotlivým dokumentům jsou připojeny pracovní listy, které obsahují základní životopisné a historické údaje o pamětníkovi, inspirativní náměty pro přípravu hodiny určené učitelům a několik praktických úkolů pro žáky.
Na dokumentech redakčně a scenáristicky spolupracovali studenti oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě – Eliška Moravcová, Jan Plecháč, Jaroslav Zajíček, Jiří Vávra, Kristina Pupáková, Marcel Schuster, Markéta Sasínová, Martin Erben, Michaela Horňáková, Mikuláš Odehnal, Monika Kozlová, Pavlína Válková. Režie snímků se ujala Klára Řezníčková, mimo jiné letošní laureátka Ceny Pavla Kouteckého. „I když jde o studenty, zhostili se své redakční práce na filmech od začátku na profesionální úrovni, vždycky byli perfektně připraveni a stali se platnými členy celého tvůrčího týmu,“ konstatuje Klára Řezníčková.
Stejný tým pracuje na další dokumentární sérii Občanského sdružení PANT. „Tentokrát jsme ji nazvali Dějiny na vlastní kůži. Jednotlivé snímky budou věnovány pracovním lágrům, ženám v disentu, odsunu sudetských Němců, hrdinům západní fronty a sametové revoluci,“ upřesňuje Monika Horsáková.
Dokumentární filmy „Sami proti zlu“ vznikly v rámci projektu ESF a OPVK „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“, který realizovalo Občanské sdružení PANT v roce 2011-2012.