Moderní-Dějiny.cz

Porota Ekofilmu ocenila snímek Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti

Publikováno: 8.10.2013, Aktualizováno: 10.10.2013 09:27
Autor: (red)

Po loňském vítězství v sekci Člověk a společnost si jeden ze snímků Občanského sdružení PANT odnesl jednu z hlavních cen mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Mezinárodní porotu tentokrát oslovil snímek „Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti“ a udělila mu Cenu starosty Moravské Ostravy a Přívozu.

Porota Ekofilmu ocenila snímek Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti

Snímek připravili pod vedením režisérky Kláry Řezníčkové a publicistky Moniky Horsákové studenti oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě. „Jde o výpověď tří žen – Liselotte Židové, Marlene Wetzel Hackspacher a Helgy Heller, do jejichž životů výrazně zasáhl odsun sudetských Němců. Ocenění nás těší o to víc, že prezidentská volba před nedávnem ukázala, jak je toto téma v naší společnosti stále živé. Náš film přitom ukazuje pohled z druhé strany,“ upřesňuje Monika Horsáková a dodává, „Propojení studentů a profesionálů do jednoho realizačního štábu výborně zafungovalo. Studenti si vyzkoušeli redakční a scenáristickou práci na dokumentu v reálných podmínkách, stejně jako některé zvukařské nebo kameramanské práce, a profesionálové mohli zase od studentů čerpat neotřelé nápady a myšlenky.“

Snímek "Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti" můžete vidět ZDE

Dokument je součástí cyklu „Dějiny na vlastní kůži“, který představuje výrazné osobnosti, do jejichž životů významně zasáhly dějinné události. Jde o projekt Občanského sdružení PANT, který kromě filmových portrétů obsahuje i metodické pokyny, pracovní listy nebo odborné studie.

Výukový komplet letos zmínil i Paul Wilson v prestižním americkém časopise The New York Review of Books, a to v článku nazvaném „Vykopnout Němce z Východu“ „Kanadský publicista a překladatel ve stati hovoří o aktivitách PANTu jako o jedné z nejvýznamnějších snah v oblasti společenských věd v Česku a zmiňuje také náš nový výukový materiál zabývající se odsunem sudetských Němců, jehož součástí je právě dokumentární snímek Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti,“ dodává šéfredaktor portálu Moderní dějiny.cz Jiří Sovadina.

Studenti spolupracují na výukových dokumentech pro Občanské sdružení PANT dál. V současné době natáčejí například snímky o arménské genocidě, Šafránu nebo romském holocaustu.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

10.12.

Úspěch filmů Sami proti zlu na Ekofilmu

TISKOVÁ ZPRÁVA - Kolekce filmů Sami proti zlu, konkrétně snímky Holocaust Luďka Eliáše a Jan Zajíc – Pochodeň ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT