Moderní-Dějiny.cz

Projekt Českého rozhlasu: Utajená obrana železné opony

Publikováno: 28.11.2009, Aktualizováno: 4.3.2012 17:03
Autor: (red)

Pohraniční systém opevnění, o němž neměl nikdo vědět... Železná opona byla jednak pomyslnou hranicí rozdělující Evropu na dva tábory, jednak také velmi reálnou hranicí ze zdí a drátů, která ovlivnila životy jen těžko vyčíslitelného množství lidí. Utajované obraně železné opony se věnuje stejnojmenný projekt Českého rozhlasu Online a Leonardo.

Projekt Českého rozhlasu: Utajená obrana železné opony

Prostřednictvím projektu Utajená obrana železné opony chce Český rozhlas Leonardo a Online netradičním způsobem přispět k oslavám 20. výročí pádu "železné opony". Mnozí si pod tímto pojmem dnes představí pouze formální rozdělení světa na západní a východní mocnosti, které mezi sebou vedly nekrvavou studenou válku. Ve skutečnosti si tato "nekrvavá válka" vyžádala těžko vyčíslitelné množství obětí a "železná opona" byla až příliš reálná. Včetně toho, že zahrnovala i dnes téměř neznámou, pečlivě utajovanou obranu.

Na adrese www.rozhlas.cz/bunkry najdete od 17. listopadu rozsáhlou flashovou aplikaci vývoje opevnění, řadu videí, fotografií a článků k problematice poválečného opevnění i výzvu k posluchačům: Pokud jste pamětníky výstavby tohoto opevnění, vlastníte fotografie či dokumenty, kterými byste mohli dopomoci k dokumentaci opevnění z 50. a 60. let budovaného na západní hranici, ozvěte se nám na mailovou adresu bunkry@rozhlas.cz. Pomozte nám v mapování bílých míst poválečné historie.

přejděte na web Utajená obrana železné opony

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

29.11.

Odbojová skupina bratří Mašínů - pracovní list

Pracovní list k výkladové prezentaci, která rekapituluje činnost protikomunistické odbojové skupiny kolem brat...
1.10.

Severoatlantická smlouva (4. dubna 1949)

Český a anglický přepis Severoatlantické smlouvy na jehož základě byla vytvořena Organizace severoatlantické s...
28.11.

Rozdělená Evropa (soubor pracovních listů)

Soubor deseti pracovních listů pro studenty k problematice počátků studené války a rozdělení Evropy. Materiál ...
10.4.

Převaděčský chodník

Pomáhali pronásledovaným na svobodu, ale tvrdě za to zaplatili. Někteří životem, jiní těžkým žalářem. Dokument...
4.9.

Rozhlasový dokument ve výuce - přílohy I.

Přílohy k prezentaci o využití rozhlasového dokumentu ve výuce. Prezentaci najdete ve složce Metodika / prezen...
4.9.

Rozhlasový dokument ve výuce - přílohy III.

Třetí díl rozhlasových záznamů, které doplňují prezentaci o použití rozhlasových dokumentů ve výuce. Tentokrát...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

Aktualizováno: 30.10.2024 17:12 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

V pátek 18. října 2024 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni knižními, finančními odměnami a bezplatným předplatným časopisů Dějiny a současnot (NLN). Odb...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT