Moderní-Dějiny.cz

Program semináře Komunistický stát proti církvím

Publikováno: 28.9.2010, Aktualizováno: 24.2.2012 18:40

Občanské sdružení PANT připravuje další seminář s akreditací MŠMT s názvem Komunistický stát proti církvím. Seminář věnovaný perzekuci církví Vám přehledným a poutavým způsobem přinese zásadní informace k dané problematice a také mnoho námětů a příkladů jak o tomto tématu učit.

Program semináře Komunistický stát proti církvím

Program semináře Komunistický stát proti církvím


26.10. 2010, 9:00 – 15:00 hodin,  Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě - Porubě

Seminář je věnovaný perzekuci církví. Přehledným a poutavým způsobem přinese zásadní informace k dané problematice a také mnoho námětů a příkladů jak o tomto tématu učit. Pro účastníky opět bude připraveno DVD s výukovými materiály, ostatní zájemci si jej budou moci objednat a zakoupit.

Seminář má akreditaci MŠMT, po jeho absolvování obdrží účastníci osvědčení.

Struktura:

Seminář se bude věnovat těmto tématům:
- perzekuce řeholí, církevních představitelů i běžných věřících
- dehonestace představitelů a činnosti katolické církve v 50. letech a její démonizace
- vztah mocenských struktur k církvím a věřícím v době normalizace
- komunistická utopie jako "nové náboženství" – zjevné paralely (kanonický text, kulty osob, ceremonie a obřadnost, dogmatika)
- rivalitní vztah a jeho řešení - likvidace tradičních církevních zvyklostí

Program:

9,10 – 9,30       
zahájení,
projekce dokumentu z cyklu ČT Ostrava Tajné akce StB - „akce K“

9,30 – 10,45
Přednáška a prezentace historika Mgr. Vojtěcha Vlčka, Pronásledování církví v českých zemích za komunismu

Mgr. Vojtěch Vlček vyučuje na gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce a externě na Ostravské univerzitě v Ostravě. Je autorem knih Perzekuce mužských řádů a kongregací komunistickým režimem 1948-1964 ( Matice cyrilometodějská, Olomouc 2004), Kříž jsem hlásal, kříž jsem snášel- rozhovory s kněžími a řeholníky pronásledovanými za komunismu v letech 1948-1989 ( Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 2006), spoluautorem a editorem knihy Ženské řehole za komunismu 1948-1989 (Matice cyrilometodějská, Olomouc 2005) a knihy Dědictví ( Kapitoly z dějin komunistické perzekuce v Československu 1948-1989, Poznání, Olomouc 2008).

10,45 – 11,00
přestávka

11,00 – 11,55   
rozhovor s pamětníkem, diecézním knězem páterem Stanislavem Lekavým
Páter Stanislav Lekavý se narodil v roce 1930 v Josefově (okres Hodonín). V roce 1948 ukončil dvouletou obchodní školu v Hodoníně. 26. září 1948 zatčen a následně Krajským soudem v Uherském Hradišti odsouzen na dva roky za distribuci letáků odsuzující nedemokratický převrat v únoru 1948. Vězněn byl v Brně na Cejlu, v Uherském Hradišti, v Plzni na Borech, v Dolním Jiřetíně a na Jáchymovsku. Z vězení byl propuštěn 25. září 1950, v listopadu 1950 byl povolán do PTP, kde si odsloužil tři roky. Po propuštění pracoval v Kyjově, kde navštěvoval večerní střední školu. Potom následovala přihláška na bohosloví do Litoměřic, kam však nebyl přijat. V roce 1959 byl opakovaně vydírán a nabádán ke spolupráci s StB, vždy odmítl. V roce 1968 začal dálkově studovat Teologickou fakultu UP v Olomouci. V době normalizace byla však fakulta zrušena, a tak ji dokončil tajně. Dne 20. července 1978 byl v Brně tajně vysvěcen na kněze biskupem Siardem Klementem. V době normalizace byl stále sledován Státní bezpečností. 25. září 1998 byl slavnostně vysvěcen na kněze. Následně byl určen jako duchovní správce poutního kostela Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor, kde působí dodnes.


12,00 – 12,45
oběd

12,45 – 13,00
zahájení odpoledního bloku
Projekce dokumentu z cyklu Abeceda komunistických zločinů – Internace

13,00 – 14,30
metodický blok, výukové prezentace, náměty a inspirace pro práci v hodině, práce s texty, dobovými prameny

  • Mgr. Petr Šimíček: práce s uvedenými dokumenty – pracovní listy Mgr. Marcela Mahdala
  • Mgr. Petr Šimíček: "Jerzy Popiełuszko - život a smrt kněze Solidarnośći", prezentace + pracovní list 
  • PhDr. Jiří Sovadina: „Karikovaný obraz církve v propagandě 50. let“, prezentace + pracovní list
  • Mgr. Petr Šimíček: „Jan Zahradníček - Znamení moci / apokalyptická vize totalitárního světa“, pracovní list Mgr. Jiřího Hrušky

Přihlášky:
Přihlásit se můžete na adrese: petr.panek@pant.cz. Vstupné můžete uhradit hotově na místě nebo bezhotovostní úhradou. Na uvedené adrese si při přihlášení vyžádejte číslo účtu a v.s. pro zaslání částky. Fakturu a Osvědčení o absolvování dostanete na semináři.

Vstupné: 500,- Kč / osoba (další osoba z jedné školy již jen 100,- Kč)
Výtěžek ze vstupného je vždy investován do nákladného provozu portálu Modení dějiny.cz


Zájemci, kteří se nebudou moci semináře přímo zúčastnit, budou mít možnost zakoupit si DVD s přednáškou historika, výukovými prezentacemi, pracovními listy, filmovými dokumenty a dalšími materiály. DVD pošleme po proběhnutí semináře na dobírku v ceně 150,- Kč. Objednávky posílejte na adresu: petr.panek@pant.cz; uveďte jméno a adresu pro zaslání, případně iniciály pro vystavení faktury, která bude přiložena v zásilce.


Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.9.

Moderní dějiny slaví narozeniny

Vážení návštěvníci, čtenáři a přátelé, 1. září je to právě rok, co jsme spustili vzdělávací portál Moderní děj...
19.4.

Seminář o kolektivizaci

Na Gymnáziu Olgy Havlové proběhl další z cyklu seminářů pro učitele dějepisu ZŠ a SŠ. Tentokrát na téma kolekt...
1.9.

Moderní dějiny se dají učit moderně!

Milí návštěvníci, učitelé, studenti, žáci, ale též historikové, nadšenci a internetoví surfaři! Všechny vás ví...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT