Moderní-Dějiny.cz

Moderní dějiny se dají učit moderně!

Publikováno: 1.9.2009, Aktualizováno: 11.2.2012 17:37

Milí návštěvníci, učitelé, studenti, žáci, ale též historikové, nadšenci a internetoví surfaři! Všechny vás vítáme v prostředí nového webového portálu zasvěceného výlučně moderním dějinám a jejich výuce. Jako první svého druhu v českém prostředí chce nabídnout učitelům kvalitní výukové materiály, přehledně uspořádané historické prameny, metodické listy, výkladové prezentace i aktuální informace o vzdělávacích akcích...

Moderní dějiny se dají učit moderně!

Jak portál vznikal a jaký je jeho záměr?

Myšlenka vytvořit speciální web pro učitele se zaměřením na moderní dějiny se zrodila v prostředí občanského sdružení PANT v Ostravě. Na vzdělávacích seminářích pro učitele i konferencích, které jsme organizovali, si nejčastěji učitelé dějepisu stěžovali na nedostatek kvalitních výukových materiálů, okomentovaných a uspořádaných pramenů a příkladů dobré praxe - především pro období dějin 20. století. Často také v debatách zmniňovali tu skutečnost, že ne každý dějepisec je naprostým nadšencem zcela oddaným svému oboru, který ve svém volnu studuje, vyhledává prameny, sepisuje a tvoří moderní výukové materiály. Mnozí učitelé jsou natolik vyčerpáni samotnou výukou, návaly administrativních povinností a zvyšujícími se požadavky na jejich technické schopnosti, že zkrátka na tvorbu nových metodických textů či prezentací už nemají sil.  Proto jsme se rozhodli nabídnout učitelům základních a středních škol společné webové prostředí, ve kterém budou moci jednoduše a přehledně získat výukové materiály (prezentace, metodické listy), diskutovat mezi sebou, reagovat na zveřejněné metodické náměty, hodnotit je atd. Základní myšlenkou celé koncepce našeho portálu je rychlý a snadný přístup pedagogů k výkukovým materiálům pro každé dílčí historické téma, fenomén či období. Hledá -li učitel například podklady pro výuku dějin Československa v letech 1945-1948 v prostředí internetu, prochází zpravidla rozptýlené informace pomocí internetových vyhledávačů a po několikahodinovém úmorném snažení najde nějaké prameny (zdaleka ne všechny ty potřebné a zásadní), dobové fotografie, obrazy či plakáty (často v nepoužitelné kvalitě) a přímé výukové materiály objeví zcela výjimečně. V prostředí našeho servisního portálu by měl učitel pro dané téma rychle a snadno pro dané období najít vše potřebné - výukovou prezentaci v powerpointu, metodické listy pro žáky a studenty, kvalitně nascanované dobové fotografie, ukázky z tisku, karikatury či reprodukce uměleckých děl ve fotogalerii, základní prameny, historické "mikrostudie" a odkazy na zdroje i literaturu. To vše během několika minut může učitel prohlédnout a stáhnout do svého počítače. Věříme, že tuto unikátní službu ocení všichni učitelé, především však ti mladí, začínající. Tvůrci a spolutvůrci tohoto portálu jsou a budou především učitelé, kteří se rozhodli poskytnout svým kolegům plody své několikaleté tvůrčí práce a věří, že podnítí další k samostatné tvorbě moderních didaktických materiálů. Portál bude také přehledným „rozcestníkem“ k dalším institucím, které se studiem moderních dějin zabývají a dějinné procesy systematicky dokumentují – ústavy, archivy, občanská sdružení a iniciativy, pamětnická sdružení.

Komu je portál určen?


- především učitelům základních a středních škol – inspirace, praktické ozkoušené návody jak učit jednotlivá témata, hotové přípravy na jednotlivé hodiny (Metodika, Prameny, Galerie), zajímavosti z tématu a oboru, aktuální informace o vzdělávacích akcích (právě se děje)
- také studentům (všech typů škol) – mohou čerpat především z uložených dobových dokumentů (Prameny) – databáze dobových fotografií, plakátů, karikatur, reprodukcí uměleckých děl - ideální pro tvůrčí úkoly, seminární práce atd.
- samozřejmě všem zájemcům o moderní historii – nadšenci a milovníci dějin 20. století se budou na webu dozvídat zajímavé a nové informace populárně-naučnou formou (dějiny v médiích), mohou sledovat novinky v oboru (Právě se děje), mohou nahlížet přímo do zdrojů (Prameny)

Kým je portál tvořen?
 
- především učiteli samotnými – učitelé nabízejí svým kolegům připravené tematické celky pro využití ve výuce (prezentace, metodické listy, komentované a metodicky zpracované prameny) – v redakci webového portálu tvoří učitelé většinu
- příspěvky na portálu budou metodicky a odborně hodnoceny – redakce a redakční rada (spolupracující historikové z renomovaných institucí)

 
Náš portál chce být nejen praktickým pomocníkem, ale také společným dílem všech zapálených a tvůrčích učitelů dějepisu, kterým nabízí prostor pro zveřejnění jejich metodických materiálů. Věříme, že vzájemným obohacováním a inspirací se může kvalita výuky moderních dějin naprosto zásadně změnit! Záleží jen na vás!

Tvůrci portálu z občanského sdružení PANT

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

20.1.

Ministerstvo radí učitelům, kde hledat inspiraci pro výuku dějepisu a občanky

iDNES.cz - Ministerstvo školství se rozhodlo, že pomůže učitelům dějepisu a občanské výchovy zorientovat se v ...
18.1.

Analýza VÚP: Jaké materiály využívají učitelé dějepisu a občanské výchovy

Do šetření se aktivně zapojilo celkem 115 respondentů, z toho 81 odpovídalo za vzdělávací obor Dějepis a 34 za...
13.1.

Desatero inspirativních metodických materiálů pro výuku dějepisu

Počátkem roku 2010 byl Výzkumný ústav pedagogický v Praze (dále jen VÚP) pověřen MŠMT zmapováním současné nabí...
3.1.

PANT: přehled realizovaných aktivit v roce 2010

V přiložené prezentaci se můžete seznámit s hlavními aktivitami, které Občanské sdružení PANT realizovalo v ro...
7.12.

Nová inspirace pro výuku o padesátých létech minulého století

Hledáte inspiraci, jak učit o moderních dějinách? Členové Občanského sdružení PANT sestavili výukové DVD shrnu...
28.9.

Program semináře Komunistický stát proti církvím

Občanské sdružení PANT připravuje další seminář s akreditací MŠMT s názvem Komunistický stát proti církvím. Se...
1.9.

Moderní dějiny slaví narozeniny

Vážení návštěvníci, čtenáři a přátelé, 1. září je to právě rok, co jsme spustili vzdělávací portál Moderní děj...
17.3.

MODERNÍ DĚJINY jako zdroj námětů pro výuku dějepisu

Prezentace v příloze Vám poslouží jako přehledný manuál a průvodce portálem Moderní dějiny. Obsahuje stručnou ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT